Zdravie vo vlastných rukách: Starostlivosť o telo a myseľ
Veriť si, to je základ toho, aby sme boli v živote spokojní, pozitívni a taktiež aj úspešní. Samozrejme, občas sú také dni, kedy si proste neveríme, a to je normálne. Nemôže sa to však stať našou súčasťou a ovplyvniť to náš život. Pretože v takom prípade, sa to odzrkadlí na našom psychickom a fyzickom zdraví.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému silným a krehkým ženám a ich zdraviu. V Generali chceme prinášať zlepšenia pre vaše životné príbehy, preto rozširujeme naše životné poistenie o bonus pre ženy v prípade vážnych ženských ochorení, akými je aj rakovina.
“Nie som dosť dobrá. Ona vyzerá lepšie ako ja. Nič sa mi v živote nedarí. Ten a ten sa má v živote lepšie ako ja.” A s takýmito vetami, ktoré sú skvelým príkladom, že niečo nie je v poriadku, by sme mohli pokračovať aj ďalej. No ale to ani náhodou. Takéto slová vplývajú na sebavedomie každej ženy, takže, pokiaľ si niečo také hovoríte, zabudnite na to. Už si to nehovorte.
Každá žena je krásna, je skvelá, je jedinečná aj so všetkými nedokonalosťami, ktoré má. Úprimne, je niekto na tomto svete vôbec dokonalý? Nikto. A aj tá podľa vás najkrajšia žena na svete, ktorej život sa javí ako vytrhnutý z nejakej dokonalej rozprávky, verte, ani ona nie je dokonalá, a ani jej život. Ale ide o to, zobrať svoj život do vlastných rúk a akceptovať to. Zlepšiť to, čo je v našich možnostiach. A čo nie je, naučiť sa prijať. Aj svoje nedokonalosti, žiť s nimi, byť vyrovnaná a dosiahnuť psychickú pohodu. A pokiaľ s tým máte trochu problém, tento článok by vám mohol pomôcť posilniť vaše sebavedomie a prijať sa, so všetkými nedokonalosťami, pretože, aj tie sú v podstate svojim spôsobom dokonalé.
Ale najprv trochu o sebavedomí
Prečo začíname práve tým? Každý človek, každá jedna žena by mala mať zdravé sebavedomie. To ju robí rozhodne veľmi silnou osobnosťou. Ako by sme ale mohli definovať sebavedomie? Ak by sme si to zobrali ako nejakú poučku, mohla by znieť nejako takto: Vnútorný pocit viery a istoty vo vlastné schopnosti, hodnoty a rozhodnutia. V skratke, dôvera v seba samej. Je to ako taký náš základný pilier, ktorý ovplyvňuje naše správanie, myšlienky a vzťahy. Takže pochopiteľne, nízke sebavedomie spôsobuje rôzne problémy, psychické i fyzické. No a presne tomu sa potrebujeme vyhnúť.
Sebavedomie je vnútorný pocit viery a istoty vo vlastné schopnosti, hodnoty a rozhodnutia.
Sebavedomá žena alebo človek sa cíti vo svojej koži dobre a komfortne. Má veľmi jasnú predstavu o sebe a svojich silných stránkach. To ale neznamená, že nevie o svojich slabých miestach. Vie, ale akceptuje ich a naučila sa s nimi žiť. Sebavedomie ženy nie je len o sebaláske alebo prehnanom sebavedomí. Je to skôr o uvedomovaní si svojich hodnôt. Zdravé sebavedomie ženy by sme mohli definovať, ako schopnosť prijať svoje nedokonalosti, a byť s nimi vyrovnaná. Takže presne pre to sme vám na úvod vybrali túto tému, pretože sebavedomie je v živote veľmi dôležité.
Možno si kladiete otázku, ako si mám posilniť svoje fyzické a duševné zdravie, aby som sa prijala, aby som sa mala viac rada a naučila sa žiť so všetkými nedokonalosťami, ktoré mám? Poďme na to takto…
Posilnenie zdravia žien
Posilnenie zdravia žien zahŕňa starostlivosť o telo aj myseľ, podporu pocitu samostatnosti a starostlivosti o seba, ktorá ženám umožňuje viesť plnohodnotný život. Zdravie žien je pilierom pohody a celkového blaha. No a nemusíme ani hovoriť o tom, že starostlivosť o telo a myseľ by mala byť neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Berte to ako investíciu do vašej budúcnosti, ktorá vám prinesie výnosy vo forme lepšieho fyzického a emocionálneho stavu a dostatku sebavedomia. Poďme si teda predstaviť niekoľko tipov, ako na to.
Starostlivosť o fyzické zdravie
Určite poznáte tú vetu, ktorú ste už počuli za svoj život XY krát. “V zdravom tele, zdravý duch.” Niečo na tom bude, to všetci vieme. Udržiavanie zdravého životného štýlu by malo zahŕňať preventívnu starostlivosť, pravidelné cvičenie a vyváženú výživu.
Prevencia
Na preventívne prehliadky rozhodne nezabúdajte. Navštevujte svojho lekára, kde máte nárok na preventívnu prehliadku každé dva roky. No a u žien je veľmi dôležitá aj návšteva gynekológa. Pravidelné vyšetrenia prsníkov a krčka maternice, ako aj vyšetrenia panvy sú základnými súčasťami preventívnej zdravotnej starostlivosti o ženy. Toto by malo byť samozrejmosťou, pokiaľ sa chcete zamerať na posilnenie vášho fyzického zdravia.
Cvičenie
Pri starostlivosti o svoje fyzické zdravie by ste samozrejme nemali zabúdať ani na pohyb. Pohyb a šport sú pevnými základmi zdravia. Nemusíte sa ísť potiť do posilňovne, nemusíte behať, proste si nájdite nejaký druh pohybu, ktorý vás bude baviť. Či to bude tanec, či to bude nejaký kolektívny šport, či to budú prechádzky, korčule, behanie, fitness, plávanie, jóga alebo online cvičenie doma, máte toho na výber toľko. Skúšajte, experimentuje. Alebo sa aspoň každý deň poriadne prejdite.
Zdravá strava
No a so starostlivosťou o svoje telo ide okrem cvičenia a preventívnych prehliadok ruka v ruke aj zdravá strava. Samozrejme, nemusíte si teraz krabičkovať jedlo a hádzať si všetko do kalorických tabuliek, ale mohli by ste do svojho jedálnička začleniť viac výživných vecí. Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a bielkoviny poskytuje základné živiny a zároveň znižuje riziko chronických ochorení, ako je cukrovka a srdcové choroby. K celkovému zdraviu a vitalite ďalej prispieva primeraná hydratácia. Zabudnite ale na sladké vody, pite čistú vodu. Všetko to je o uvedomelých stravovacích návykoch, na ktoré ak si navyknete, budú vašou samozrejmosťou.
Spánok
Ak chcete čo najviac posilniť zdravie svojho tela a aj mysle, nemali by ste zabúdať na kvalitný spánok. Vaše telo a myseľ potrebujú vypnúť a načerpať kopu novej energie na ďalší deň. Takže základom vašej rutiny by mal byť spánok, ktorého adekvátna dĺžka by mala byť niekde medzi 7 až 9 hodinami.
Nezabúdajte na svoje duševné zdravie
Tak, ako je starostlivosť o svoje telo veľmi dôležitá, rovnakú váhu má v tomto prípade aj starostlivosť o svoje duševné zdravie. Ak nie ste fit psychicky, môže to byť spúšťačom aj bežných chorôb.
Význam duševného zdravia pre celkovú pohodu žien nemožno podceňovať. Ženy sú bohužiaľ viac zaťažené depresiami a úzkosťami.
Ako si teda posilniť svoje zdravie z mentálneho hľadiska?
Odborná pomoc
Nie vždy dokáže človek zvládnuť všetko sám, niekedy proste potrebuje o svojich problémoch hovoriť, podeliť sa o ne a vypočuť si názor aj iného, nezainteresovaného človeka. Vyhľadať odbornú pomoc nie je vôbec hanba, je to skvelá príležitosť a možnosť, ako posilniť svoje duševné zdravie. A aj keď by ste niekedy chceli všetko zvládnuť bez pomoci druhých, niekedy tú pomoc proste skutočne potrebujete. Odborníci, vyučení psychológovia vám dokážu pomôcť vo viacerých oblastiach. Či sa už rozhodnete pre odborníka, ktorého budete navštevovať osobne, alebo si budete chcieť nájsť niekoho online, rozhodne by ste mohli nad touto voľbou týkajúcou sa posilnenia vášho duševného zdravia pouvažovať.
No a pokiaľ ste človek, ktorý sa necíti úplne komfortne v prípade, že by sa mal zdôveriť so svojími problémami niekomu cudziemu alebo vám to nedovoľujú finančné možnosti, je to úplne v poriadku. Stále však môžete viesť rozhovory a podeliť sa o svoje problémy s osobou, ktorej dôverujete a poznáte ju. No a pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí sa nechcú zdôverovať ani svojim najbližším, pomôcť vám môžu aj knihy, ktoré napísali psychológovia či odborníci.
Relax
Relax a čas pre seba je presne to, čo potrebuje v živote každý. Relax je niečo, kedy sa snažíme o to, aby sme vypli našu myseľ a proste si len užívali aktuálny okamih. Je to dôležité na regeneráciu nášho zdravia, na to, aby sme neboli stále v kolobehu stresu a nejakého zhonu. Ide o to vypnúť. A akým spôsobom tento relax vykonávať? Pre každého je relax niečo iné. Niekto si rád číta, niekto sa ide rád prejsť, niekto rád varí. Nájdite si činnosť, ktorá je pre vás relaxačná a pustite sa do nej. Ideálne, skúste to do svojho harmonogramu začleniť na každý jeden deň – naplánujte si to ako akúkoľvek inú činnosť. Pre dosiahnutie ešte lepších relaxačných výsledkov by ste mohli skúsiť aj meditáciu.
Učte sa, zlepšujte sa, venujte sa niečomu
Podstatou starostlivosti o svoju myseľ je aj zlepšenie si svojho sebavedomia, uvedomovanie si svojich plusov, svojho postavenia. A presne tieto veci vás robia silnejším človekom a motivujú vás. Je niečo, čo by ste sa chceli naučiť? Čomu ste sa chceli vždy venovať? Začnite sa v tejto oblasti zlepšovať. Čítajte knihy, vzdelávajte sa, začnite navštevovať nejaké kurzy, ktoré vás osobnostne niekam posunú. Jednak to bude mať vplyv na vašu myseľ a dajú vám aj pocit spokojnosti a úspechu. A to je presne to, čo chcete!
Neporovnávajte sa
Za nízke sebavedomie môže častokrát práve to, že sa porovnávate s niekým iným, že mu závidíte jeho život. Ale to čo vidíte na oko, nemusí byť vôbec pravda. To že má niekto na prvý pohľad krásny vzťah, nemusí znamenať, že netrpí. Je dôležité si uvedomiť, že každý z nás je jedinečný, každý z nás je v niečom dobrý, a všetci sme krásni. Krása je len uhol pohľadu. Skúste sa zamerať na svoje plusy, na svoje úspechy, silné stránky, na svoju výnimočnosť. To, že sa prestanete porovnávať s ostatnými vám dá zrazu takú voľnosť a prijatie vlastnej autenticity, že to bude mať vplyv na posilnenie vášho sebavedomia a sebaúcty.
Zdravé duševné zdravie zahŕňa prijatie samej seba, so všetkými svojimi nedostatkami a jedinečnosťami. Prijatie zodpovednosti za svoje zdravie a za svoje šťastie.