projekt poisťovne logo generali

Pozor na nadmernú konzumáciu alkoholu. Čo v našom tele spôsobuje?

21. 07. 2021

Je tu leto, sezóna grilovačiek, koncertov a posedávania vonku. K spoločenským udalostiam často patrí aj alkohol. Spoločne s PhDr. Zuzanou Kamendy, PhD., z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave sme sa pozreli na to, ako pôsobí alkohol na naše telo a čo všetko na našom zdraví môže napáchať jeho nadmerná konzumácia.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému mužom a mužskému zdraviu. O vaše zdravie sa postará životné poistenie od poisťovne Generali, ktoré vás ochráni pred nástrahami rôznych životných situácii. Poisťovňa Generali ako jediná na trhu tiež ponúka životné poistenie pre vybrané povolania, ktoré kryje špecifické riziká spojené s vašou prácou.

Ako sú na tom Slováci s konzumáciou alkoholu?

Podľa rebríčka, ktorý pravidelne zostavuje Svetová zdravotnícka organizácia, je Slovensko 22. krajinou na svete v konzumácii alkoholu, pričom u nás prevláda konzumácia destilátov v porovnaní s pivom či vínom.

Európsky štatistický úrad každoročne zverejňuje údaje o tom, na čo Európania míňajú peniaze. Za vlaňajšok Slováci vypili 12 litrov alkoholu na hlavu. Priemerná európska domácnosť minie na alkohol 1,6 % svojich výdavkov, pričom Slováci až 2,3 %, čím sme sa umiestnili v rámci EÚ na 11. priečke. V porovnaní s ostatnými krajinami V4 míňame na alkohol menej, ale vzhľadom na uplynulé roky sme minuli viac.

Podľa výskumu odborníkov z martinského Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz na Univerzite Komenského (UK) má na Slovensku na svedomí nadmerná konzumácia alkoholu viac úmrtí mužov ako žien. Na jedno úmrtie ženy pripadá 7,5 úmrtí mužov.

Koľko alkoholu môžeme bezpečne skonzumovať

Hovorí sa, že pohár červeného vína denne môže byť pre naše zdravie prospešný. Vedci dokonca skúmali tzv. francúzsky paradox – staršia štúdia totiž zistila, že hoci Francúzi jedli viac jedál s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, vďaka pravidelnej konzumácii malého množstva vína mali nižší pomer srdcových ochorení. Namiesto červeného vína by sme však radšej mali siahať po zelenine a ovocí, aby sme posilnili svoje zdravie:

 „Aj keď sa hovorí, že niektoré látky, obsiahnuté napríklad v červenom víne, nás môžu ochrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, opak je pravdou. Nielenže sa alkohol priamo spája s ich vznikom (čo potvrdzuje Svetová zdravotnícka organizácia), ale každý potenciálny benefit je vysoko vyvážený veľmi silnou karcinogenitou alkoholu,“ vysvetľuje Zuzana Kamendy.

Ak skonzumujeme malé množstvo alkoholu, na našom zdraví sa to nemusí hneď prejaviť, nie je však možné zadefinovať bezpečné množstvo alkoholu: „Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie neexistuje žiadne bezpečné množstvo alkoholu. Roky výskumov preukázali, že alkohol masívne poškodzuje ľudský organizmus. Ak ho človek vypije menej, poškodenie je menšie, ale nič ako bezpečná miera pitia neexistuje,“ hovorí doktorka Kamendy.

„Netreba zabúdať, že pitie alkoholu môže končiť smrťou aj po niekoľkých pohárikoch, napríklad pre dopravnú nehodu alebo úraz pod vplyvom alkoholu.“

Čo spôsobuje alkohol v našom tele

Alkohol v našom tele ovplyvňuje funkciu centrálneho nervového systému, náš tráviaci aj kardiovaskulárny systém a potláča imunitu. „Alkohol sa po konzumácii dostáva do krvného obehu a ním do všetkých orgánov vrátane mozgu. Tým ovplyvňuje prakticky všetky telesné a psychické procesy v tele človeka,“ objasňuje Zuzana Kamendy.

Po konzumácii alkoholu sa mení množstvo neurotransmitterov v mozgu, čím sa spomaľujú naše reakcie, pohyb a reč, zhoršuje sa rovnováha. Zhoršuje sa aj naša schopnosť pamätať si a môže dôjsť až k výpadkom pamäte. V tráviacom systéme alkohol ovplyvňuje absorpciu vody a môže podráždiť žalúdok, čím môže spôsobiť hnačku či zápchu, alebo reflux. Okrem toho alkohol zvyšuje náš tep a krvný tlak a zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín a srdcového infarktu.

Tým, že naše telo odbúrava alkohol, sa spomaľujú iné dôležité funkcie, napríklad imunitný systém, a organizmus preto nedokáže tak rýchlo zničiť patogény, ktorým sme vystavení. Alkohol tiež zabíja mikroorganizmy v črevách, ktoré udržujú v tele rovnováhu.

shutterstock_620391044.jpg

Nadmerná konzumácia alkoholu

Za nadmernú konzumáciu alkoholu sa považuje to, ak muž na posedenie vypije šesť štandardných alkoholických nápojov a žena štyri a viac. Najviac rizikové je pitie destilátov, pri ktorom hladina alkoholu v krvi skokovo stúpa. Dlhodobá nadmerná konzumácia alkoholu môže mať pre náš organizmus vážne dôsledky.

 „Pitie alkoholu sa priamo podieľa na vzniku troch najčastejších príčin úmrtí vo svete. Sú nimi kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia a cukrovka. Tým je alkohol vo svete zabijakom číslo jeden. Alkohol spôsobuje vysoký krvný tlak a mnohokrát stačí prestať piť, aby tlak klesol aj bez liekov. Je silne karcinogénny, vyvoláva viacero druhov rakoviny, okrem rakoviny tráviaceho traktu vrátane pečene či konečníka sa podieľa aj na vzniku rakoviny prsníka u žien,“ varuje Zuzana Kamendy.

Okrem toho môže mať alkohol na svedomí aj zhoršenie alebo vznik duševných a neurologických ochorení a považuje sa za najrizikovejší faktor pri vzniku demencie, obzvlášť tej so skorým nástupom.

Závislosť od alkoholu

Existuje množstvo rizikových faktorov, ktoré môžu prispieť k vytvoreniu závislosti od alkoholu. Patria medzi ne napríklad vplyvy rodiny a okolia, mentálne ochorenia či nadmerný stres. Istú úlohu môže zohrávať aj dedičnosť, ak sú k nej pridružené ďalšie faktory: „Vo väčšom riziku však môžu byť ľudia, ktorí mali príbuzného so závislosťou, zároveň sa pohybujú v prostredí, kde sa veľa pije a v ich živote sa napríklad vyskytli mimoriadne závažné životné okolnosti, choroba, úmrtie blízkeho a podobne. U takéhoto človeka je väčšia šanca, že sa závislosť spustí,“ dodáva doktorka Kamendy.

Rozvoj závislosti však neprebehne zo dňa na deň. V závislosti od množstva pravidelne skonzumovaného alkoholu môže trvať aj roky, kým sa závislosť prejaví: „Rozvoj závislosti môže trvať aj desať rokov a vtedy sú už obyčajne prítomné aj pridružené poruchy zdravia, ako napríklad spomínaný vysoký krvný tlak, poruchy funkcie pečene či depresia.“

Ako zistiť, či máme problém s pitím

Podľa doktorky Kamendy je najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či máte s alkoholom problém, určitú dobu abstinovať a sledovať, aký to bude mať na vás účinok: „Skúste si dať výzvu, že povedzme mesiac alebo tri mesiace nebudete vôbec piť alkohol. Ak to bude pre vás jednoduché, nemáte žiaden problém s pitím alkoholu. Ak to vydržíte, no budete sa moriť chuťami na alkohol, pravdepodobne máte s pitím problém. Ak nevydržíte, určite ide o problém s pitím alkoholu.“

Podobne ako pri iných závislostiach, aj pri závislosti od alkoholu sa budú vaše každodenné rutiny a myšlienky veľmi často točiť okolo alkoholu: „Najvýraznejším znakom závislosti od alkoholu je to, že človek stráca nad svojím pitím kontrolu. Pije častejšie a viac, ako si pôvodne naplánoval. Veľa myšlienok počas dňa venuje alkoholu. Napríklad ako si potrebuje kúpiť alkohol, kedy piť, aby v práci nemal ,opicu‘, prípadne kalkuluje, kedy môže šoférovať vzhľadom na to, že pil alebo plánuje piť. Takýto človek má pravdepodobne s pitím problém.“

Ideálne je teda dlhodobo abstinovať, ak sa však alkoholu nechcete vzdať úplne, platí, že všetko s mierou a s rozumom. Problémy s alkoholom netreba bagatelizovať – ak na sebe alebo na niekom z vášho okolia spozorujete príznaky závislosti, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.