projekt poisťovne logo generali

Nepodceňujte pravidelnú kontrolu komína – znižuje riziko požiaru

10. 02. 2023

Zákon nám hovorí, že kontroly komínov sú povinné. Je na to veľmi dobrý dôvod: pravidelnými kontrolami môžeme zabrániť tragickým udalostiam a nebezpečným požiarom. Viete, na čo si dať pozor a čo všetko môžete spraviť pre bezpečnosť obyvateľov domu aj svojho majetku?

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej zveľaďovaniu a ochrane nášho domova, aby sme sa v ňom vždy cítili príjemne a bezpečne. V tom vám pomôže aj poistenie majetku DOMino od poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť, keď sa vám doma prihodí nejaká neočakávaná udalosť.

Prečo nezanedbávať revíziu komína?

Ak zanedbáme údržbu komína, hrozia nám vážne problémy. Patria medzi ne rozsiahle a nebezpečné požiare alebo otrava oxidom uhoľnatým. Preto je ich pravidelná kontrola a čistenie dôležitou súčasťou požiarnej bezpečnosti. Problémom je najmä hromadenie sadzí, ktoré môžu zhoršiť ťah komína a vyhorieť.

Podľa Hasičského a záchranného zboru bolo v uplynulom roku zaznamenaných 463 požiarov bytov a v rodinných domoch vzniklo celkom 1 035 požiarov. Dokopy pri nich bolo usmrtených 43 osôb a 120 sa zranilo. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch bolo práve vyhorenie sadzí (363 požiarov).

Kontrolovať sa musia všetky používané komíny: tie, na ktoré je napojený krb či pec, ale aj tie, ku ktorým sú pripojené kondenzačné kotly. Nekontrolované komíny sa nesmú používať.

shutterstock_511319902.jpg

Ako často je potrebné kontrolovať a čistiť komín?

Komín by ste si mali dať skontrolovať aspoň raz do roka kominárom, ktorý vám vystaví revíznu správu. Ak by vznikol požiar, túto správu budete musieť predložiť aj svojej poisťovni. Hoci zákon explicitne neprikazuje, že musí byť komín skontrolovaný profesionálom, ak by ste si komín kontrolovali a čistili sami, vzniknuté škody by neboli poisťovňou hradené. To, ako často je potrebné dať komín skontrolovať, závisí od spotrebičov, ktoré sú naň pripojené.

Ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW:

  • raz za štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé alebo na kvapalné palivá,
  • raz za šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,
  • raz za dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou.

Ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW:

  • raz za dva mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé alebo na kvapalné palivá,
  • raz za šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá.

shutterstock_585932942.jpg

Čo je súčasťou údržby komína?

Povinná kontrola na posúdenie funkčnosti, čistenie, t. j. odstránenie nečistôt zo spotrebiča, dymovodu a komína a zber alebo odstránenie nečistôt nahromadených počas prevádzky a čistenia komína.

Revízia a čistenie profesionálom vás budú stáť okolo 10 – 30 €. Dobre fungujúce komíny však ušetria peniaze za vykurovanie. Nehovoriac o tom, koľko by vás stáli opravy a znovunadobudnutie majetku po požiari.

Kedy je najlepší čas na kontrolu a údržbu?

Nenechávajte si revíziu a čistenie komína na poslednú chvíľu pred začiatkom vykurovacej sezóny, v tomto období sú kominári najviac vyťažení a nemusíte to stihnúť. Myslite na kontrolu už na jar, a kým príde vykurovacia sezóna, budete mať istotu, že váš komín je v dobrom stave.

Požiar môže na vašom majetku napáchať obrovské škody. Nenechávajte preto nič na náhodu a zabezpečte sa poistením majetku DOMino od poisťovne Generali.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.