projekt poisťovne logo generali

Pre spokojné bábätko je dôležitá spokojná mama. Pamätajte na seba aj na materskej

04. 03. 2022

Skutočná podoba materskej dovolenky sa často od toho, čo si pod slovom dovolenka predstavujeme, výrazne líši. Vyložené nohy pri bazéne sú len vzdialeným snom mnohých mamičiek, ktoré sa zrazu ocitnú pod veľkým tlakom a môžu neraz čeliť aj vážnym psychickým ťažkostiam ako popôrodná depresia či laktačná psychóza.

Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Narodenie dieťaťa obráti ženám svet hore nohami. Uvedomenie si absolútnej zodpovednosti za život potomka prinesie matkám mnoho otázok a obáv. Ak k tomu prirátame aj hormonálne zmeny a vyčerpanie spojené s nonstop starostlivosťou, je jasné, že ide o záťaž, ktorú nie je jednoduché ustáť bez pomoci blízkych či odborníkov.

Dovolenka plná odriekania

Po náročných mesiacoch tehotenstva mnohé ženy dúfajú, že po pôrode budú mať šancu zregenerovať sa a užiť si pocit radosti z narodenia potomka. No už prvé dni starostlivosti o bábätko môžu ukázať, že realita bude iná. Namiesto dovolenky príde neustále nasadzovanie a potreba byť v strehu. Ako upozorňuje psychologička Romana Mrázová, strata romantických predstáv najviac zaskočí ženy, ktoré vstupujú do materstva prvýkrát.  „Čím väčšie očakávania žena má, tým väčšia frustrácia môže vzniknúť, keď sa nenaplnia. Žena zrazu pochopí, že celý jej život sa podriaďuje malému tvorovi a na ostatné veci už neostáva čas. Čaká ju celá prestavba režimu fungovania, čo je náročné,“ vysvetľuje psychologička.

Ešte horšie to môže byť, ak žena prežila traumatizujúci pôrod. Ak mala naopak šťastie a prebehol v poriadku, môže to podľa slov psychologičky priniesť ženám do života veľkú sebadôveru a schopnosť ľahšie zvládať aj iné životné situácie.

Sama psychologička Romana Mrázová je čerstvou mamičkou a priznáva, že materstvo zaskočilo aj ju. „Považujem sa za realisticky nazerajúceho človeka a napriek tomu ma nová životná rola prekvapila. Som zameraná na výkon, a preto som z hľadiska výkonu na seba veľmi tvrdá. A keď som zistila, že počas dňa nie som schopná okrem starostlivosti o dieťa urobiť nič viac, dokonca sa veľakrát ani najesť, tak aj mne samej to prinieslo frustráciu,“ zdôverila sa psychoterapeutka.

Najtvrdšie boli pre ňu začiatky, no postupom času sa všetko stabilizovalo. Ako však dodáva, ak si človek myslí, že už je v role rodiča ostrieľaný, príde druhé dieťa a všetko sa začína odznova… „Čo platilo pri tom prvom, pri druhom už neplatí. Rodičovstvo podľa mňa ženy (ale aj mužov) učí veľkej flexibilite,“ hovorí.

Ranná, poobedná aj nočná služba

Ako uviedla z vlastnej skúsenosti aj odborníčka, najviac sú teda náročné prvé mesiace po pôrode, keď si dieťa vyžaduje neustálu pozornosť a opateru. Takmer všetko sa počas dňa točí okolo bábätka a šanca vypnúť často neprichádza ani v noci. Akúkoľvek nespokojnosť dá dieťa okamžite najavo hlasným plačom a je mu jedno, či je pravé poludnie alebo práve odbila polnoc. Čerstvá mamička je zrazu v neustálom kolobehu: dojčenie, prebaľovanie, kúpanie, k tomu ešte treba variť, prať, upratať… Je to silný nápor nielen na telo, ale rovnako aj na psychiku, a to práve v čase, keď je žena veľmi krehká.

shutterstock_2079785533.jpg

„Je to obdobie rozbúrených hormónov a veľkých emocionálnych zmien. Je úplne normálne, keď žena zažíva pocity smútku, obáv alebo vyčerpania. Zmeny, ktoré prináša narodenie bábätka, si vyžadujú veľa energie a najmä prestavbu celého rodinného systému,“ zdôrazňuje psychologička.

Skleslý baby blues

Do troch až piatich dní po pôrode sa väčšina žien začne cítiť skleslo. Objavujú sa nepríjemné pocity či výkyvy nálad. Deň neraz zatienia úzkosti alebo zvláštna podráždenosť. Ide o takzvanú popôrodnú skleslosť, ktorá je nazývaná aj baby blues. Súvisí to na jednej strane so zmenami v tele, kde prichádza k výraznému poklesu estrogénu a progesterónu, doznieva vyplavený adrenalín a spúšťa sa tvorba mlieka. Majú však na to vplyv aj psychické faktory. „Úplne normálne a bežné je, keď žena prežíva tzv. baby blues, čo už sú spomínané pocity smútku a frustrácie z novej životnej roly, pocity neschopnosti postarať sa o vlastné dieťa,“ komentuje psychologička Romana Mrázová. Ide teda o prirodzený stav, ktorý odznieva približne do dvoch týždňov.

Pozor na popôrodnú depresiu a laktačnú psychózu

Ak sa psychický stav mamičky nelepší ani po mesiaci, treba spozornieť. Pretrvávajúca apatia a skleslosť môžu signalizovať popôrodnú depresiu. Môže mať podobné prejavy ako baby blues, no základným rozdielom je práve dĺžka trvania. K tomu sa pridávajú silné obavy o budúcnosť dieťaťa. Matky začínajú samy seba čoraz viac spochybňovať, či sú schopné postarať sa o dieťa.

„Baby blues si berie kratší čas, zvyčajne by mal odznieť približne do dvoch týždňov spolu s postupným vyrovnávaním sa so zmenami. Popôrodná depresia je stav, ktorý trvá dlhšie ako dva týždne a spravidla ho sprevádzajú silné pocity smútku, viny, úzkosti, ale aj apatia, nezáujem o bežné aktivity, ktorý sa môže ukázať aj v zníženej starostlivosti o bábätko. Bežné sú tiež prejavy zníženého sebavedomia, únava, problémy so spánkom, ale aj nechuť k jedlu,“ vysvetľuje terapeutka.

shutterstock_1657466491.jpg

Prehlbujúci sa smútok, ustráchanosť či nezáujem nie je dobré podceniť. Určite je na mieste požiadať o pomoc, a to nielen svojich blízkych, ale obrátiť sa aj na odborníkov a odborníčky. A ak by sa objavili ešte horšie psychické stavy ako halucinácie či vidiny, netreba váhať s vyhľadaním pomoci ani deň. Môže ísť o laktačnú psychózu. Staré mamy hovorili, že udrelo mlieko do hlavy. Ide o najmenej sa vyskytujúci problém, no na druhej strane veľmi vážny. Nastane zväčša krátko po pôrode. Sprevádzajú ho výpadky pamäte či spomínané vidiny. Môže sa výrazne zhoršiť vnímanie reality a prejsť do paranoidného stavu.

Pri laktačnej psychóze je dôležitá okamžitá zdravotná pomoc. Ženy si totiž pod vplyvom halucinácií môžu siahnuť na život alebo ublížiť vlastnému dieťaťu. Našťastie táto psychóza sa objavuje len vo výnimočných prípadoch.

Čas pre seba

Každá žena by si mala zapamätať, že materstvo nie je súťaž, a byť si vedomá vlastných možností a limitov. Hoci pri bežných stavoch, akými sú baby blues, nedostatok spánku, stres či pocit izolácie, nemusí hneď vyhľadať odborníka či odborníčku, nejaká pomoc sa jej predsa len zíde. Je na mieste povedať rodine a kamarátkam, ak je toho na ňu priveľa a potrebuje podporu.

„Treba myslieť v prvom rade na seba! Na toto všetky novopečené (a nielen) mamičky zabúdajú. Znie to sebecky, ale je to zlaté pravidlo, ktoré obzvlášť platí v symbióze matka-dieťa. Ak nie som v pohode ja, nie je v pohode ani moje dieťa. Preto je dôležité mať chápajúceho a podporujúceho partnera a tiež sa nebáť požiadať o pomoc, či už partnera alebo inú blízku rodinu, kamarátky atď.,“ zdôrazňuje psychologička Romana Mrázová.

Vďaka ich pomoci, napríklad s domácnosťou, môže mamička získať viac času na starostlivosť o dieťa alebo dokonca vzácne chvíle na oddych či hobby, keď prejde na iné myšlienky a naberie nové sily. Vyhne sa tak vyhoreniu či syndrómu materskej dovolenky. „Odporúčam raz za čas (niekedy stačí len raz za týždeň) aspoň polhodinu času stráveného bez dieťaťa. Ale úplne najlepšie je, keď má tú polhodinu žena raz do dňa. Stačí málo a je oveľa lepšie nastavená aj voči deťom,“ radí psychoterapeutka.

So sociálnymi sieťami opatrne

V dnešnej dobe sa v súvislosti s materstvom čoraz častejšie spomína aj fenomén sociálnych sietí. Tie môžu byť pre mnohé mamičky zdrojom inšpirácií, no nezabúdajme ani na ich tienistú stránku. Ako aj pri iných oblastiach, aj tu treba brať veci s rezervou. Podľa Romany Mrázovej nie je pre psychiku vyčerpanej matky nič horšie, ako otvoriť si Instagram a zistiť, že „iná mama“ zvláda vo svojom živote kopec vecí a jej sa to nedarí. Treba si v prvom rade uvedomiť, že každá žena matka má v živote iné priority a niektoré matky jednoducho venujú rôznym veciam viac času ako iné. „Porovnávať svoj život so životom iných „instamatiek“ je ako porovnať dve neporovnateľne veci,“ uzatvára psychologička.

shutterstock_1012207243.jpg

Vyhnúť sa problémom

V rámci prevencie treba dbať aj na správnu výživu. Nie je rozumné rezignovať na pravidelnú stravu, tá vám totiž dodáva potrebnú silu a môže byť prvou pomocou po vyčerpávajúcom dni či prebdenej noci pri plačúcom dieťati. Ďalšou možnosťou, ako si zabezpečiť každodenný prísun dôležitých vitamínov, sú výživové doplnky. Tu však treba pripomenúť to, čo určite nájdete aj na krabičke od vitamínov: nie sú náhradou pestrej stravy, len doplnkom.

Významnú úlohu pri prevencii zdravotných problémov zohráva pravidelný pohyb, čo platí aj v tomto prípade. Cvičenie zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý je v tomto období taký potrebný. Psychologička Romana Mrázová vyzdvihuje najmä prechádzky, či už s kočíkom alebo s nosičom/šatkou. Pohyb na čerstvom vzduchu a slnku podľa jej slov pomôže k lepšiemu duševnému nastaveniu.

shutterstock_1660419799.jpg

Psychickú odolnosť získajú mamičky aj vďaka pravidelným stretnutiam s inými ľuďmi. Nie je dobré izolovať sa doma a prerušiť kontakt s okolitým svetom. To je totiž významný faktor, ktorý môže vyvolať úzkosti. Diskusné fóra, častejšie telefonáty so známymi alebo pravidelné osobné stretnutia môžu byť zdrojom rozptýlenia alebo priestorom na výmenu skúseností. „Odporúčam tiež nájsť si komunitu mamičiek, kde si môžu zdieľať svoje trápenia, ale aj radosti. Nič totiž tak veľmi nepomáha ako pocit, že v tom nie sú samy a že aj iné ženy zažívajú to, čo ony,“ uzatvára psychologička.

S životným poistením pre ženy od poisťovne Generali budete pripravená na akékoľvek nečakané situácie. Spoľahnúť sa naň môžete aj v prípade popôrodnej depresie. A to pri každom jednom tehotenstve/pôrode.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.