projekt poisťovne logo generali

Prečo je štíhla obezita nebezpečná pre zdravie

Jana Earl 16. 07. 2019

Dôvodom, prečo o tzv. štíhlej obezite píšem, je to, že sa s týmto problémom stretávam pravidelne, keď sa ľudia nechcú hýbať, jedia príliš málo alebo cvičia neefektívne. O škodách, ktoré na sebe a svojom zdraví páchajú, často vôbec nevedia. Povedzme si však o tomto špecifickom probléme viac.

Čo vlastne tá „štíhla obezita” je?

Pojem štíhla obezita sa používa na popísanie stavu, ak má niekto správnu hmotnosť vzhľadom na svoju výšku, ale má viac telesného tuku, než je zdravé. Príčinou je veľmi malý podiel svalovej hmoty a zväčša aj nezdravý životný štýl. Títo ľudia majú nesprávnu výživu a cvičia či fyzicky sa namáhajú len veľmi málo, ak vôbec.

Paradoxom je, že na prvý pohľad v oblečení vyzerajú dobre, ale pod oblečením je to už úplne iný príbeh. Štíhla obezita zvyčajne štatisticky postihuje o niečo viac ženy ako mužov, čo však neznamená, že mužov so štíhlou obezitou je málo.

Prečo je štíhla obezita tak nebezpečná?

Prvým dôvodom je fakt, že štíhla obezita môže byť ešte nebezpečnejšia ako klasická obezita, lebo ľudia predpokladajú, že tým, že majú „normálnu” hmotnosť, nepotrebujú meniť svoj životný štýl a sú teda zdraví.

Druhým dôvodom je to, že u ľudí so štíhlou obezitou je tuk nadmerne uložený okolo ich orgánov (ako srdce a pečeň) namiesto ich brucha, zadku alebo nôh. To je pre organizmus škodlivé najmä z dlhodobého pohľadu. Štúdie ukazujú, že napríklad diabetici, ktorí trpia štíhlou obezitou, majú vyššie (!) riziko úmrtia než obézni diabetici.

Prečo je štíhla obezita nebezpečná pre zdravie

Tri typy štíhlej obezity

Tieto tri typy sa vzťahujú na ľudí, ktorým v tom, aby pravidelne cvičili, nebránia žiadne objektívne zdravotné komplikácie.

Do prvého typu patria ľudia, ktorí majú prirodzene rýchlejší metabolizmus, čo znamená, že sa nikdy nemuseli osobitne zaujímať o zdravú stravu alebo cvičenie na to, aby boli chudí. Žiaľ, len to, že je človek chudý, neznamená, že má správny pomer tukovej a svalovej hmoty. U týchto ľudí výrazne rastie riziko vzniku inzulínovej rezistencie či cukrovky.

K druhému typu patria ľudia, ktorí sa síce snažia správne stravovať a aj cvičia, ale robia to viac náhodne a najmä neinformovane. Túto skupinu tvoria väčšinou ženy, ktoré príliš tvrdo pracujú na svojej postave a chcú zostať fit. Robia to však bez zmysluplného systému a napokon si tým narobia viac škody ako úžitku.

Prečo je štíhla obezita nebezpečná pre zdravie

Typickým „symptómom” je, že robia veľa kardia, avšak minimum alebo žiaden rezistentný či silový tréning, pretože chcú spáliť kalórie, ale nechcú nabrať na svalovej hmote, keďže sa obávajú, že sa stanú „objemnými”. Navyše konzumujú nízkokalorickú stravu alebo sú na extrémnych diétach, ktorými si pomáhajú udržať nízku váhu.

Tretím typom sú ľudia, ktorí sú namiesto cvičenia dlhodobo na rôznych diétach a „detoxoch”, aby si udržali štíhlu postavu, resp. nízku váhu, a tým ich telo prakticky nemá možnosť vybudovať si potrebnú svalovú hmotu.

Ako môže nízkokalorická diéta spôsobiť štíhlu obezitu?

Podstatou problému je, že keď má niekto nízkokalorickú stravu, tak nestráca len tuk, ale aj svalovú hmotu. Ak stratíte svaly, vaše telesné energetické potreby klesnú a tým sa spomalí aj chudnutie. Extrémne diéty, ako sú rôzne „detoxy” alebo „očisty”, sú tiež ťažko udržateľné dlhodobo a ľudí to po nich často „zlomí” a začnú jesť veľa sladkostí, čokolád či slaných maškŕt, akými sú čipsy, tyčinky, sušienky a pod.

Tými sa snažia zahnať neustály hlad. Tieto vysokokalorické potraviny sa rýchlo premenia na tuk, tým však zmaria všetky tie predchádzajúce ťažko spálené kalórie.

Prečo je štíhla obezita nebezpečná pre zdravie

Ako môže kardio bez ďalšieho tréningu spôsobiť štíhlu obezitu?

Jednou z najlepších vecí na odbúravanie tukov je silový tréning alebo tréning s vlastnou váhou. Spaľuje totiž kalórie, ale zároveň aj pomáha budovať svalovú hmotu. Mať dostatok svalovej hmoty je dôležité z mnohých zdravotných dôvodov pre mužov aj ženy.

Štúdie dokázali, že budovanie svalovej hmoty tiež znižuje riziko vzniku najčastejšie sa vyskytujúcej cukrovky 2. typu. Približne 150 minút posilňovania za týždeň znižuje pravdepodobnosť jej vzniku až o 40 %.

Budovanie svalov zintenzívňuje aj procesy spaľovania tukov v tele. Po intenzívnom cvičení sa, navyše, tuky spaľujú nielen počas cvičenia, ale aj po docvičení, a to až po dobu 48 hodín. Budovanie svalovej hmoty takisto znižuje riziko zranenia, lebo pomáha udržiavať pružnosť svalov a šliach, čo zvyšuje rozsah pohybu a znižuje bolesť aj riziko zranenia.

Bolo preukázané, že priveľa kardio tréningu bez rezistentného či silového tréningu potláča rast svalov v dôsledku toho, že telo nemá dostatok energie budovať novú svalovú hmotu.

Prečo je štíhla obezita nebezpečná pre zdravie

Čo môžete urobiť, aby ste sa štíhlej obezite vyhli?

Odpoveď nie je až taká zložitá, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Mám pre vás 3 praktické rady:

  1. Netrápte sa vašou „číselnou” hmotnosťou! Hmotnosť môže byť užitočným ukazovateľom, ale nepovie vám, z čoho sa vaše telo skladá, aký je pomer svalovej a tukovej hmoty. Namiesto toho si radšej veďte fotodenník a pozorujte zmeny na sebe. Nakoľko svaly sú ťažšie ako tuk, môže sa stať, že pri pravidelnom cvičení a správnej strave môže vaša váha ísť hore. Stalo sa to aj mne, ale v skutočnosti som bola útlejšia, štíhlejšia a oveľa viac fit.
  2. Prestaňte s akýmikoľvek extrémnymi diétami a začnite jesť zdravú a vyváženú stravu. Vyvážená strava je pre naše zdravie najdôležitejšia. Obsahuje dobrú kombináciu sacharidov, bielkovín a tukov z čo najmenej rafinovaných zdrojov v kombinácii s množstvom vitamínov a minerálov. Ak sa potrebujete zbaviť tuku, uistite sa, že prijímate dostatok kalórií, lebo ak nie, s tukom stratíte aj svaly.
  3. Nerobte príliš veľa kardia a začnite sa zameriavať na silový tréning. Nemusíte sa, samozrejme, kardia úplne vzdať (najmä ak ho máte radi), ale uistite sa, že do svojho tréningového plánu zahrniete aj rezistentný či silový tréning alebo tréning s vlastnou váhou (ideálne aspoň trikrát týždenne).

Prečo je štíhla obezita nebezpečná pre zdravie

Ak nemáte prostriedky na to, aby ste chodili pravidelne do posilňovne a nemáte doma ani žiadne špeciálne športové vybavenie, nemusíte zúfať. Existuje množstvo efektívnych cvikov s vlastnou váhou (pozrite si napríklad moje tréningové videá, ktoré robím pre Generali Balans), ktoré vám v kombinácii so zdravou stravou pomôžu budovať svalovú hmotu a predísť tak čoraz rozšírenejšej tzv. štíhlej obezite.

Nezabúdajte, že snaha o štíhlosť nemusí vôbec smerovať k silnejšiemu zdraviu či k tomu, aby ste sa aj naozaj vo svojom tele cítili fit a spokojne.

Držím palce pri efektívnom budovaní svalovej hmoty!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.