projekt poisťovne logo generali

Pripravte sa na príchod dieťatka aj finančne

18. 03. 2022

Narodenie dieťaťa je bezpochyby radostná udalosť. Predchádzajú jej však dlhé mesiace príprav a zabezpečenie všetkých potrebných vecí – od kočíka a autosedačky cez kompletnú detskú výbavu až po úpravy domova. Nemenej dôležitá je však aj finančná stránka a potreba uzatvoriť či upraviť existujúce poistenie v súvislosti s príchodom potomka na svet. Preto vám prinášame pár dôležitých rád a odporúčaní, ktoré sa oplatí mať na pamäti.

Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Úraz ani choroba si nevyberajú

Ročne utrpí na Slovensku úraz približne 200 000 detí, pričom asi 20 000 z nich je v dôsledku úrazu aj hospitalizovaných. Ak sa vaša rodina rozrastie, je dôležité včas myslieť na kvalitné životné poistenie pre dieťa. To je možné uzavrieť už od 6 týždňov veku dieťaťa a sprevádzať ho bude až do dospelosti. „Správne nastavené životné poistenie dieťaťa má obsahovať kvalitné úrazové poistenie s poistením trvalých následkov úrazu a prémiovou ochranou, ktoré slúžia ako finančná injekcia, ak sa dieťaťu stane úraz, ktorý spôsobí trvalé telesné poškodenie. Žiaľ, pomôcky, rehabilitácie, nevyhnutné úpravy domu či bytu pre zdravotne ťažko postihnutých bývajú veľmi drahé, no dokážu extrémne zlepšiť kvalitu života,“ hovorí Peter Koštival, riaditeľ personálneho poistenia poisťovne Generali.

Okrem úrazového poistenia netreba zabúdať ani na poistenie detských závažných ochorení. „Vážna choroba je pre rodinu aj pre rodiča vždy veľmi náročná, nielen psychicky, ale aj finančne. Poistenie závažných ochorení pre deti od Generali je koncipované tak, aby dokázalo poskytnúť plnenia vo viacerých prípadoch, a to až do výšky 320 % z poistnej sumy,“ vysvetľuje Peter Koštival.

Dieťa je chránené pre prípad vážnych ochorení ako napríklad cystická fibróza, rakovina, diabetes mellitus 1. typu, borelióza či encefalitída.

Základom je dobre poistený rodič

Dobre poistené dieťa by malo mať predovšetkým dobre poisteného rodiča. V živote totiž môžu nastať nečakané situácie, ktoré vážne zasiahnu rodinu aj rodinný rozpočet. Preto je vhodné uzavrieť poistenie sirotského dôchodku, ktoré v prípade straty rodiča poskytne dieťaťu každý mesiac dohodnutý sirotský dôchodok. „Pri poistení dieťaťa zároveň netreba zabúdať na oslobodenie od platenia, vďaka ktorému v prípade smrti alebo invalidity rodiča preberá poisťovňa povinnosť platiť poistné namiesto rodiča,“ odporúča Koštival.

Životné poistenie dieťaťa môže vďaka jednotlivým pripoisteniam kompenzovať aj príjem rodiča, ktorý sa o dieťa počas jeho choroby alebo úrazu stará. „Ak musí zostať rodič s dieťatkom doma viac ako 11 dní, dostane od poisťovne kompenzáciu zníženia príjmu počas ošetrovania dieťaťa, a to bez čakania na ukončenie liečby. Toto pripoistenie ocení rodič aj v súčasnosti, keď musí opakovane zostávať doma s deťmi v prípade výskytu ochorenia COVID-19,“ radí Peter Koštival z poisťovne Generali.

shutterstock_634089968.jpg

Myslite na budúcnosť už dnes

Pripravte svoje dieťa na budúcnosť a začnite mu vytvárať finančnú rezervu na vstup do dospelosti, ktoré môže využiť na hradenie časti nákladov na vysokú školu. Priemerné mesačné náklady vysokoškoláka bývajúceho v internáte sa pohybujú okolo 270 eur. Ideálne je tak začať dieťaťu šetriť aspoň 35 eur mesačne. Môžete na to využiť aj detské poistenie, s ktorým môžete pravidelne investovať do zvolených fondov, realizovať čiastočné odkupy či vkladať mimoriadne poistné. „Poisťovňa Generali umožňuje urobiť na jednej zmluve až dva investičné účty. Ak sa rodine narodí aj druhé dieťatko, dá sa dopoistiť na existujúcej zmluve a rodičia tak ušetria veľa času s vybavovaním ďalších formalít,“ odporúča Koštival.

Dieťa zvýši hodnotu majetku

Pri narodení dieťaťa často prispôsobujeme svoj domov jeho potrebám. Buď sa sťahujeme do väčšieho bytu alebo domu, alebo riešime vybavenosť svojej domácnosti. S príchodom prvorodeného dieťaťa sa investícia do zariadenia pohybuje od tisíc eur vyššie. V prípade detí vyžadujúcich špeciálnu starostlivosť sú tieto náklady často aj niekoľkonásobne vyššie. Preto pri zariaďovaní domácnosti netreba zabúdať ani na navýšenie poistnej sumy v rámci poistenia majetku. „Ľudia si veľakrát neuvedomujú, že tým, ako si svoj majetok zveľaďujú či dozariaďujú, nadobúda vyššiu hodnotu, a teda je potrebné navýšiť aj poistnú sumu, aby sa tak vyhli riziku podpoistenia,“ radí Tomáš Potúček, riaditeľ poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali.

Navýšenie poistného vás vyjde len pár eur ročne a vy tak máte istotu, že váš domov je v prípade nečakaných udalostí stopercentne chránený. Skvelá správa navyše je, že v rámci poistenia majetku od Generali máte automaticky krytý nielen detský kočík, ale aj preliezačky či detské ihriská, ktoré ste deťom kúpili či zmajstrovali.

Pavučinka na mobile

Deti lákajú mobily a tablety čoraz väčšmi a v čoraz skoršom veku. V detských rúčkach, ktoré ešte dostatočne neovládajú koordináciu, sa však ľahko rozbijú. Pre podobné situácie je tu poistenie Smart, ktoré kryje škody na smart zariadeniach, ako je mobilný telefón, notebook, tablet, čítačka kníh, modem, router či GPS, ktoré sa poškodili nielen v dôsledku pádu z detských rúk, ale aj neodborným zaobchádzaním, nesprávnou obsluhou, nárazom, mechanickým poškodením alebo vplyvom vody či vlhkosti.

shutterstock_1333915049.jpg

Malí nezbedníci

Deti sú nekonečne vynachádzavé stvorenia, pri hre a huncútstvach si však neuvedomujú prípadné riziko ani následky svojho konania, a tak sa z času na čas stane ich pričinením škoda na majetku niekoho iného. Popísané steny počas návštevy, pomliaždené dvere na cudzom aute po náraze bicyklom, rozbité okno na susedovom dome, poškodený tovar v obchode so suvenírmi – to je len pár príkladov zo života mnohých rodičov. S poistením zodpovednosti však nemusíte tieto škody platiť zo svojho vrecka. „Poistenie zodpovednosti kryje škody, ktoré spôsobíte svojím konaním vy alebo členovia vašej domácnosti, teda aj deti,“ vysvetľuje Tomáš Potúček z poisťovne Generali.

Tieto škody sa môžu bežne pohybovať aj v sume niekoľko desaťtisíc eur. Predstavte si, že vaše dieťa spôsobí pri bicyklovaní dopravnú nehodu alebo vážne poškodí susedovu nehnuteľnosť. „Práve pre tieto situácie vytvorila poisťovňa Generali poistenie zodpovednosti s krytím škôd až do výšky 500 000 eur, ktoré okrem škôd na majetku a zdraví kryje aj nemajetkovú ujmu,“ uzatvára Potúček.

Chcete získať viac informácií o poistných produktoch k tejto životnej situácii? Nechajte nám na seba kontakt.

"*" indicates required fields

Odoslaním tohto formulára dôjde k spracúvaniu vašich osobných údajov na účely uzatvorenia zmluvy. Viac info nájdete v našej Informácii o spracúvaní osobných údajov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.