projekt poisťovne logo generali

Spálili ste sa na slnku? Pomôžte pokožke s týmito tipmi

11. 06. 2021

Slnečné žiarenie je pre náš život nevyhnutné. Aj dobrého však veľa škodí, preto by sme to s pobytom na slnku nemali preháňať. Spálenú pokožku zažil už asi každý z nás a nie je to nič príjemné. Máme preto niekoľko tipov, ako pokožke uľaviť a pomôcť jej rýchlejšiemu hojeniu. Pomôžu vám prípravky z lekárne a ako prvá pomoc vám poslúžia aj niektoré potraviny z komory.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poisteniepoistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.

Na čo si dať pozor

K spáleniu pokožky môže prispieť niekoľko faktorov. Vyvarujte sa dlhému pobytu na priamom slnku medzi 11. a 13. hodinou, keď je UV žiarenie najsilnejšie. To, ako rýchlo sa na slnku spálite, závisí aj od typu vašej pokožky – ľudia s bledou pokožkou a so svetlými vlasmi majú tendenciu spáliť sa rýchlejšie. Pozor si dajte aj na horách. Hoci nemusíte pociťovať prehriatie organizmu, slnko je vo vyšších nadmorských výškach silnejšie a z túry sa môžete vrátiť so spálenou pokožkou.

Samozrejmosťou je preto používanie prípravkov s ochranným faktorom, ideálne s čo najvyšším. Dobrým zvykom je používať krém s ochranným faktorom každý deň, aj keď sa na slnko nechystáte. Štúdie totiž potvrdili, že tým zabránite aj predčasnému starnutiu pokožky z dôvodu vystavenia UV žiareniu.

shutterstock_583356583.jpg

Prečítajte si viac o zásadách správnej ochrany kože pred slnečným žiarením od MUDr. Eleny Šustrovej, PhD.

Starostlivosť o spálenú pokožku – schladenie a hydratácia

Ak ste to s pobytom na slnku prehnali, ako prvé treba pokožku schladiť. Chlad pomôže zúžiť cievy, čím sa tlmí bolesť. Pomôže vám studená sprcha alebo vlažný kúpeľ. Účinné sú aj obklady vlhkým uterákom. Do vody môžete pridať trochu jablčného či vínneho octu, ktorý zneutralizuje pH pokožky a pomôže jej rýchlejšie sa zregenerovať. Ocot však nikdy neaplikujte neriedený.

Po sprche či kúpeli zostáva pokožka vysušená, čo môže spôsobiť nepríjemné až bolestivé pnutie, je preto potrebné hydratovať ju, ešte kým je vlhká. Vyhnite sa produktom s množstvom chemikálií, parfumovaným prípravkom či produktom s ropnými zložkami, aby ste si spálenú kožu nepodráždili ešte viac.

Pomocníci z lekárne aj z komory

Pantenol

Mnohým ako prvý pri liečbe spálenej pokožky napadne pantenol, ktorý sa dá kúpiť vo forme krému či peny a je skvelým pomocníkom pri spáleninách. Obsahuje totiž kyselinu pantotenovú, ktorá pomáha zahojiť pokožku a zlepšuje jej schopnosť zadržiavať vlhkosť.

Kalciová masť

Kalciová masť pokožku efektívne upokojuje a regeneruje. Využijete ju nielen na slnkom spálenej pokožke, ale môžete ju naniesť aj na iné drobné poranenia. Pomôže napríklad vtedy, keď sa popálite pri varení, ak sa vám spraví pľuzgier a ocenia ju aj dojčiace mamičky pri zápaloch prsníka.

Aloe vera

Aloe vera má na pokožku zázračné účinky a platí to aj pri podráždenej pokožke. Tekutina z odlomeného listu príjemne chladí a má protizápalové účinky. Ak doma aloe nepestujete, môžete si kúpiť krémy či gély, ktoré ho obsahujú.

shutterstock_302885159.jpg

Kokosový olej

Zahojiť spálenú pokožku pomôže aj kokosový olej. Okrem toho, že skvele hydratuje, má tiež protizápalové a antibakteriálne účinky. Hoci má prirodzený ochranný faktor, dermatológovia ním neodporúčajú nahrádzať opaľovacie krémy. Tento faktor je totiž príliš nízky a neposkytne vám dostatočnú ochranu pred škodlivými UV lúčmi.

Biely jogurt či smotana

Tento recept na spálenú pokožku poznali už naše staré mamy. Biely jogurt a smotana, prípadne aj mlieko príjemne schladia spálenú pokožku a môžete ho aplikovať opakovane. Po jeho umytí však treba pokožku hydratovať.

Ovsené vločky

Na úľavu pokožky a jej rýchlejšie hojenie je skvelý aj ovsený zábal alebo ovsený kúpeľ. Táto metóda sa používa aj pri domácej liečbe ekzému, keďže upokojuje pokožku a pomáha uľaviť od svrbenia. V lekárni si môžete kúpiť vločky v práškovej forme, ktoré sa v kúpeli rozpustia, alebo si môžete uvariť a rozmixovať ovsené vločky doma.

shutterstock_1643038009.jpg

Zemiak

Ďalším z „babských“ receptov na spálenú kožu je zemiak, ktorý má protizápalové účinky. Zemiaky môžete nakrájať na plátky a obložiť bolestivé miesta, alebo ho môžete nastrúhať a dať do gázy, ktorú priložíte na spálenú pokožku.

Všetko s mierou

Pamätajte však, že po spálení slnkom je vaša pokožka podráždená a citlivá, neskúšajte preto priveľa prípravkov či metód naraz. Ak sa vám na pokožke objavia pľuzgiere, nenanášajte na ne radšej nič, aby ste si nespôsobili infekciu. Vyhľadajte lekársku pomoc, kde vám poradia najlepšiu formu liečby.

Doplňte tekutiny

Okrem hydratácie pokožky myslite aj na hydratáciu zvnútra. Ak ste na slnku strávili dlhý čas, pravidelne dopĺňajte tekutiny. Ideálne obyčajnou vodou, prípadne potravinami bohatými na vodu, akými sú napríklad grapefruit, melón, jahody, uhorky či paradajky.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.