projekt poisťovne logo generali

Prvá pomoc zachraňuje životy – naučte sa ju podať správne!

08. 09. 2018

Poskytnúť prvú pomoc v prípade potreby je povinnosťou každého z nás. Pritom podľa odhadov záchranárov vie na Slovensku účinne poskytnúť prvú pomoc len 5 percent ľudí. V spolupráci s Falck Záchranná a.s., najväčším poskytovateľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, vám preto prinášame prehľadný návod, ako prvú pomoc poskytnúť správne.

Nemusíte byť vyštudovaný záchranár na to, aby ste niekomu zachránili život. Denne sa ocitne v priamom ohrození života množstvo ľudí. Až 90 percentám z nich však môžu pomôcť práve bežní ľudia bez zdravotníckeho vzdelania, a to práve poskytnutím prvej pomoci. Podľa Miroslava Nagya, hlavného trénera Falck Academy, v mnohých prípadoch pomáha aj samotné úsilie niečo urobiť.

Je dôležité si uvedomiť, že ste v tom momente súčasťou takzvanej reťaze záchrany, teda máte povinnosť udržať človeka pri živote, než príde odborná pomoc. Z vlastnej skúsenosti viem, že väčšina Slovákov má aspoň snahu prvú pomoc v prípade potreby poskytnúť. Akákoľvek prvá pomoc je totiž lepšia ako žiadna.

Ak ste svedkom udalosti, pri ktorej je potrebné podať prvú pomoc, v prvom rade nepanikárte a pokúste sa zachovať si chladnú hlavu. Odborníci v takýchto chvíľach radia riadiť sa zdravým sedliackym rozumom. Poradí vám aj skúsený operátor na tiesňovej linke.

Tým, že svedok nehody zavolá na tiesňovú linku, spojí sa s operátorom, ktorý ho vie počas hovoru usmerniť, čo presne má v danej chvíli robiť.

Aby ste však v prípade potreby poznali aspoň základné pravidlá, prinášame vám týchto 10 rád, ktoré vám v prípade potreby môžu pomôcť zachrániť niekomu život.

(1) Zistite, čo sa pacientovi stalo

Dôležité je bleskovo zhodnotiť situáciu. Podľa záchranárov je pri záchrane života dôležitá každá sekunda. Zistite, či je pacient pri vedomí oslovením alebo zatrasením. Ak nie je pri vedomí, skontrolujte jeho základné životné funkcie ako sú dýchanie a činnosť srdca. Následne skontrolujte postihnutého od hlavy po päty. Dôležité je najmä odhaliť, či nekrváca. Všímajte si však aj zlomeniny, opuchy a iné deformácie tela, ktoré vám môžu napovedať viac o jeho stave.

Prvá pomoc

(2) Privolajte pomoc

Volajte tiesňovú linku 112 alebo priamo záchranku na čísle 155. Operátorovi poskytnite všetky dostupné informácie o nehode. Je dôležité povedať, kto volá, čo a kde sa stalo, nahlásiť počet zranených, druh poranení a zanechať na seba spätný kontakt. V prípade potreby požiadajte operátora aj o pomoc pri poskytovaní prvej pomoci, kým prídu záchranári.

(3) Myslite na hroziace nebezpečenstvo

Pomáhajte vtedy, ak neohrozujete seba alebo niekoho iného. Používajte výstražné svetlá, reflexnú vestu a výstražný trojuholník.

(4) Konajte podľa danej situácie

Každá situácia si vyžaduje iný prístup. Postup však zostáva rovnaký. V prvom rade vždy riešte život ohrozujúce stavy. Patria medzi ne – zastavenie dýchania, zastavenie krvného obehu, veľké vonkajšie krvácanie, bezvedomie a šok.

Prvá pomoc

(5) Zabezpečte základné životné funkcie

Ak zistíte, že pacient nedýcha, začnite okamžite s oživovaním. Predtým sa však ešte presvedčte, či postihnutý nemá zapadnutý jazyk alebo cudzie teleso v ústach. Následne položte hranu dlane jednej ruky na stred hrudníka, druhú ruku položte na ňu a prepleťte si prsty. Potom začnite stláčať hrudník. Ideálna hĺbka stláčania je viac ako 5 cm. Je dôležité si uvedomiť, že uvoľnenie hrudníka má byť rovnako silné ako jeho stláčanie. Odporúčaná frekvencia stláčania je viac ako 100 stlačení hrudníka za minútu, čomu zodpovedá napríklad tempo piesne s výstižným názvom Stayin’ Alive od Bee Gees. Následne pokračujte dvoma vdychmi z úst do úst, pri ktorých pacientovi stlačíte nos. Pomer stlačení hrudníka a vdychov je 30:2. Miroslav Nagy z Falck Academy však radí, že ak z nejakého dôvodu nie je možné, aby ste zranenému podali umelé dýchanie, je postačujúce aj samotné stláčanie hrudníka do dostatočnej hĺbky.

Oživovanie dieťaťa a dospelého je zhodné až na pár zásadných výnimiek. U dieťaťa začnite najskôr piatimi úvodnými vdychmi. Robí sa to tak z dôvodu, že zastavenie dýchania dieťaťa je vo väčšine prípadov spôsobené nepriechodnosťou dýchacích ciest. Následne pokračujte stláčaním hrudníka do jednej tretiny a vdychmi ako pri dospelých osobách v pomere 30:2. Ak ide o dieťa do jedného roku života, stláčanie hrudníka vykonávajte dvoma prstami alebo palcami. Pri starších deťoch hranou dlane jednej ruky.

(6) Nebojte sa použiť defibrilátor

Ak je niekde po ruke defibrilátor, nebojte sa ho v prípade zlyhávania srdca použiť. Automatický externý defibrilátor vám bude sám dávať hlasové povely, ako ho správne použiť. Každou minútou sa totiž šanca na prežitie človeka pri zlyhávaní srdca znižuje o 10 až 12 percent.

(7) Dusenie sa cudzím predmetom

Ak je postihnutý pri vedomí, vyzvite ho ku kašlaniu. Ak nemôže kašlať, postavte sa k nemu z boku a donúťte ho k predklonu. Následne adekvátnou silou udrite dlaňou medzi lopatky postihnutého. Najviac však päťkrát, pričom po každom údere skontrolujte ústnu dutinu. Ak sa do nej dostanú cudzie predmety, vyberte ich. Ak údery medzi lopatky boli neúčinné, zozadu objímte osobu v predklone rukami. Ruku zovretú v päsť položte nad pupok postihnutého. Následne na ňu položte druhú ruku a rýchlym energickým stlačením smerom k sebe a hore stisnite. Tento hmat je známy ako Heimlichov manéver.

(8) Zastavte krvácanie

Prvým a najdôležitejším opatrením pri krvácajúcej rane je zastavenie krvácania. Použite doslova čokoľvek, čo máte v tom momente k dispozícii. Adekvátnym tlakom to priložte na ranu a snažte sa tak krvácanie zastaviť. Väčšina krvácaní sa dá zastaviť správne priloženým tlakovým obväzom, ak ho však nemáte k dispozícii, použite akúkoľvek textíliu alebo aj vlastnú ruku.

(9) Bezvedomie

Presvedčte sa, že postihnutý nemá zapadnutý jazyk alebo cudzie teleso v ústach. Následne ho uložte na bok s dlaňou pod tvárou do bočnej stabilizovanej polohy. V tejto polohe má človek spriechodnené dýchacie cesty. Pokiaľ máte podozrenie na úraz chrbtice a pacient dýcha, neukladajte ho na bok! Neodchádzajte od neho a opakovane kontrolujte základné životné funkcie až do príchodu záchranných zložiek. V prípade, ak by pacient dýchať prestal, manipulácia s ním do stabilizovanej polohy je nutná.

Prvá pomoc

(10) Šok

V prípade šoku uložte pacienta minimálne do sedu. Aplikujte známe protišokové opatrenia, takzvaných 5T, čiže – ticho, teplo, tekutiny, tíšenie bolesti a transport. V žiadnom prípade však nepodávajte lieky, o ktorých neviete, či na ne pacient nie je alergický. Pozor je potrebné dávať aj pri podávaní tekutín. Platí zásada, že postihnutému šokom iba ovlažte pery.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.