projekt poisťovne logo generali

Prvé nápoje a pokrmy dieťaťa: kedy začať s prikrmovaním + recept

11. 03. 2022

Narodenie dieťaťa je v živote každej matky veľká a významná vec. Život sa zmení úplne od základov a zrazu pribudne zodpovednosť za malého bezbranného človiečika. Na jednej strane je to obrovská radosť, no na druhej strane aj strach, či robíte všetko tak, ako treba, aby bolo bábätko zdravé a spokojné. Veľkým a častým otáznikom býva téma, kedy je vhodné začať s prvými jedlami a tekutinami popri dojčení a aká je najvhodnejšia prvá strava pre vaše dojča.

Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Kedy je už pre bábätko vhodný čaj?

Pokiaľ vaše bábätko dobre pije materské mlieko a je zdravé, tak približne do 6. mesiaca nepotrebuje žiadnu inú potravu a ani tekutinu. Materské mlieko jeho potrebu hladu a smädu úplne pokryje. Až po asi pol roku môžete už aj dojčenému bábätku začať podávať aj iné tekutiny, ako je materské mlieko. Čas, kedy podávať prvé tekutiny, je však veľmi individuálny. Môžu sa podávať aj omnoho skôr, ak je dieťa spokojnejšie.

Tekutiny, s ktorými začíname, sú čaje a voda. Snažíme sa však tieto tekutiny nepodávať vtedy, ak sa blíži čas dojčenia, aby sme mu nimi nezahnali chuť na materské mlieko. Spočiatku ich podávame lyžičkou, neskôr môžeme podávať aj z pohára alebo fľašky. Bábätku môžete dať aj obyčajnú vodu, ale tu je veľmi dôležité, aby bola prevarená. Dajú sa kúpiť aj originálne dojčenské vody, ale aj v ich prípade je potrebné pre bábätko tieto vody prevárať.

Typickým a asi najvyhľadávanejším čajom pre bábätká je feniklový, ktorý je výborný pomocník pri nadúvaní a kŕčoch v brušku, čo býva pri dojčatách asi najväčší strašiak. Ďalší známy harmančekový čaj je tiež vhodný pri tráviacich problémoch a okrem toho uvoľňuje aj dýchacie cesty od hlienov. Takisto môžete siahnuť po originálnych detských bylinkových čajoch, ktoré obsahujú viac druhov byliniek, alebo ovocných čajíkoch. Ideálnym je napríklad šípkový čaj, ktorý má príjemnú kyslastú chuť a obsahuje veľa vitamínu C. Ale pozor, čaje pre dojčatá nijako neslaďte.

Pri výbere čajov je zásadné dbať na to, aby boli bez umelých prísad. Dajú sa kúpiť aj originálne detské bylinkové čaje, ktoré obsahujú viac druhov byliniek. Čaje odporúčame deťom dávať aj neskôr, keď im ich môžete už aj osladiť. Je to určite zdravšia cesta ako ponúkanie sladených umelých nápojov. Dieťa by sa malo už odmalička učiť piť nápoje, ako sú čaje, pretože už od nízkeho veku získava stravovacie návyky, ktorými sa bude riadiť počas celého svojho života.

shutterstock_91886495.jpg

Nové chute nášho dojčaťa

Ak lekár neodporúča inak, s prvými príkrmami čakajte až približne do 5. mesiaca veku. Podobne však ako pri čajoch, tento čas je veľmi individuálny aj pri prvej strave. Prvé príkrmy sa môžu, samozrejme, podávať aj skôr.

Začínajte tak, že dieťaťu dáte najprv pripravený pokrm ochutnávať a spočiatku iba v minimálnych množstvách po lyžičkách. Aj podľa toho ľahko zistíte, či mu chutí alebo či mu nespôsobuje niektorý druh pokrmu kŕče v brušku. Vtedy je potom potrebné tento pokrm na nejaký čas vysadiť.

Prvé príkrmy sa podávajú vo forme kaší alebo štiav. Ak chcete začať so šťavami, môžete vyskúšať napríklad šťavu z mrkvy. Je dobré, aby si bábätká zvykli najprv na zeleninovú chuť ako sladkú ovocnú, i keď práve mrkva môže chutiť sladšie. Okrem prípravy šťavy môžete z mrkvy pripraviť aj kašu. Stačí uvariť mrkvu domäkka, roztlačiť vidličkou a pridať trocha vody, v ktorej bola mrkva uvarená. Pripravenú kašu a šťavu nijako nedochucujeme. Zo zeleniny môžete ďalej vyskúšať karfiol, brokolicu, zemiaky, špenát, kaleráb. Je dobré pripravovať na začiatku len jeden druh zeleniny, neskôr môžete spojiť aj dva druhy.

shutterstock_1081206404.jpg

Ak už dieťatko pekne papá zeleninový príkrm, nebojte sa pridať doň aj mäso. Vhodné je na začiatku kuracie, morčacie alebo kvalitné králičie mäso. Mäso klasicky povaríte vo vode, uvarené roztlačíte a pridáte k rozmixovanej zelenine. Ani mäso nijako nedochucujte. Dojčaťu môžete dávať aj slabý zeleninový a neskôr aj mäsový vývar.

Po zeleninových príkrmoch alebo už aj počas nich môžete pridať aj ovocné pokrmy. Tie pripravíte ľahko, a to z nastrúhaného alebo roztlačeného ovocia. Výborné sú napríklad jablká, hrušky či broskyne, z ktorých môžete pripraviť šťavy alebo výživy.

Podľa čoho sa riadiť?

Tak ako sme už viackrát spomínali, obdobie, keď začať s prvými príkrmami, je naozaj individuálne. Každé bábätko je iné, každá situácia okolo bábätka môže byť iná. Čo je však veľmi podstatné, je to, aby ste si všímali, čo vášmu dojčaťu z ponúkaných príkrmov chutí a ako často si ich pýta. Nie sú na to spísané presné tabuľky, môžete sa inšpirovať skúsenosťami a odporúčaniami, prípadne sa poradiť s lekárom.

Čo sa týka samotných príkrmov, v obchodoch nájdete dnes už množstvo takýchto hotových jedál. Najlepšie je však pripravovať si všetko doma. Takto presne budete vedieť, čo jedlo pre vaše dieťa obsahuje, a vyhnete sa tak nechceným umelým prísadám. Okrem toho, ako vaše dieťa rastie, práve pri príprave jedál sa učí vnímať to čo papá, čo má na tanieriku, a týmto spôsobom podporíte vedomé jedenie dieťaťa. Pripravte si doma napríklad zdravú a rýchlu výživu.

Recept: Mrkvovo-jablková výživa

shutterstock_508386562.jpg

Budete potrebovať jablká, mrkvu a na dosladenie med, ale nemusí byť. Množstvo si môžete určiť podľa seba a podľa chuti. Jablká si najprv očistíte, nakrájate a dáte podusiť bez vody asi na 20 minút. Jablká musia byť rozvarené. Ak chcete, môžete do jabĺk pridať trocha medu na osladenie. Potom si očistíte mrkvu a najemno ju nastrúhate. Chvíľu ju potom podusíte, podlejete vodou a počkáte, kým sa voda odparí. Takto pripravenú mrkvu primiešate k jablkám, všetko spoločne rozmixujete a môžete plniť do pohárov. Takto si viete doma pripraviť výživy z rôznych druhov ovocia.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.