projekt poisťovne logo generali

Rodičia vs „tony” detských sladkostí – ako sa im brániť?

Dada a Matúš Zvalovci 05. 08. 2019

Sladkosti a to, kam až to s ich nadmernou konzumáciou u detí, ale aj dospelých, môže zájsť, nás s Matúšom desilo už dávno. Keď sme čakali Zoe, začali sme aj v našom okolí vnímať, ako to naši známi - rodičia buď vôbec neriešia, alebo jednoducho vôbec nezvládajú. Každý nákup končil aj nákupom sladkosti. Súčasťou „procesu” bolo vždy, samozrejme, vyjednávanie v obchode či po obede a napokon sa zo sladkostí, chtiac-nechtiac, stala pre deti tá najlepšia odmena.

„Keď dojem obed, môžem si dať cukríky?!”

Zoe mala zmrzlinu prvýkrát, až keď mala dva roky a čokoládu ochutnala, až keď mala zhruba dva a pol. Dovtedy sme to vedeli bez problémov ustáť aj bez sladkostí.

Nedávali sme jej žiadne chrumky na to, aby vydržala v kočíku. Keď nechcela byť v kočíku, nosili sme ju v nosiči.

Ako snack mala mrkvičku, jabĺčka a sezónne ovocie. A ak aj dostala nejakú sladkosť, bol to vždy nami upečený koláč.

Ako snack mala Zoe mrkvičku, jabĺčka a sezónne ovocie. A ak aj dostala nejakú sladkosť, bol to vždy nami upečený koláč.

Rodičia vs „tony” detských sladkostí - ako sa im brániť?

Nezakazujeme, ale trpezlivo vysvetľujeme

Odkedy Zoe prvýkrát ochutnala čokoládu (80 % horkú), je pre ňu čokoládou jednoducho horká čokoláda.

Niečo jej zakazovať by však nebolo riešením, keďže zakázané sa automaticky stáva mnohonásobne zaujímavejším. Takže sa snažíme trpezlivo vysvetľovať a hovoriť o reálnych následkoch, ktoré môžu pri nadmernej konzumácií sladkostí nastať.

Zoe teda vie, že zo sladkostí jej telo nemá žiadne vitamíny. Vie aj, že sladkosti môžu oslabiť imunitu a dodať silu bacilom. A, samozrejme, vie, že sladkosti kazia zúbky a tie potom treba vŕtať alebo vytrhnúť.

Zoe teda vie, že zo sladkostí jej telo nemá žiadne vitamíny. Vie aj, že sladkosti môžu oslabiť imunitu a dodať silu bacilom. A, samozrejme, vie, že sladkosti kazia zúbky a tie potom treba vŕtať alebo vytrhnúť.

Našou výhodou je, že tie bežne dostupné sladkosti v supermarketoch jednoducho Zoe nepozná, pretože tam nechodíme a jediné, čo ju láka, sú pekné farebné obaly. Tu jej však vždy jednoducho vysvetľujeme, že tieto potraviny sú aj napriek peknému obalu nekvalitné a radšej jej kúpime nejakú kvalitnú mňamku.

Toto je pre ňu často úplne prijateľné riešenie. Samozrejme, že už ochutnala aj napríklad Kinder vajíčko, klasickú lízanku a podobne, buď sa však rozdelila, alebo to nezjedla celé.

Rodičia vs „tony” detských sladkostí - ako sa im brániť?

Keď mňamka, tak kvalitná!

Za kvalitnú mňamku považujeme napríklad horkú čokoládu, oriešky v horkej čokoláde sladené alternatívnym sladidlom, v sezóne aj rôzne sorbety a „najhoršie”, čo ľúbi, sú bezlepkové praclíky.

Za kvalitnú mňamku považujeme napríklad horkú čokoládu, oriešky v horkej čokoláde sladené alternatívnym sladidlom a v sezóne aj rôzne sorbety.

Keď to naše babky mali chuť prehnať, mali „povolené” kúpiť Zoe raw tyčinky, priniesť oriešky, ovocie, prípadne nimi upečený domáci koláč alebo horkú čokoládu.

Staré mamy a babky treba jednoducho striktne požiadať o tolerovanie vášho rozhodnutia okolo sladkostí. V prípade, že sa nestretnete s porozumením, treba trpezlivo vysvetľovať a navrhnúť im nejakú vami akceptovateľnú náhradu, ktorú svojim vnučkám či vnúčikom smú s radosťou nosiť.

Dobrá rada na záver

Základom je udržiavať dieťa čo najďalej od sladkostí, aspoň kým tomu úplne nerozumie. A potom vysvetľovať, nezastrašovať a nezakazovať, ale neustále ponúkať akceptovateľnú náhradu.

Držíme vám v tom mocne palce!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.