projekt poisťovne logo generali

Rozhovor s influencerkou Janou Tomas o zdravom životnom štýle a o výzvach v tvorivej práci

29. 04. 2021

Svoj úspešný a mnohonásobne oceňovaný blog založila v roku 2012. Minulý rok ju magazín Forbes označil ako influencerku roka. Rozprávali sme sa so známou slovenskou blogerkou, módnou stylistkou, influencerkou a podnikateľkou Janou Tomas, ktorá nám prezradila, pri akých aktivitách dokáže najlepšie vypnúť, ako sa udržiava vo forme a priblížila nám svoje rituály, bez ktorých si nevie predstaviť svoj deň.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovaného ženám a ženskému zdraviu pri príležitosti spustenia jedinečného životného poistenia od poisťovne Generali, ktoré je určené špeciálne pre ženy a ich potreby a chráni pred rizikami spojenými so ženskými chorobami, s tehotenstvom a materstvom.

Tento mesiac je na Generali Balans venovaný ženám a ty si pre mnohé ženy nepochybne inšpiratívnou osobnosťou. Priblíž nám trochu svoju kariéru a dôvod, prečo ťa baví tvorenie.

Túžba tvoriť je jedna zo základných túžob ľudskej duše a mňa sprevádza od malička. V módnom svete sa pohybujem od 15 rokov a som v ňom prakticky dodnes. Po modelingu som vhupla do krátkeho štúdia fashion dizajnu v Číne a organizovania (i módnych) eventov a po návrate na Slovensko som začala so stylingom, čomu sa viac-menej venujem dodnes. Popritom tvorím obsah na sociálne siete nielen pre seba, ale i pre svojich klientov a píšem módny blog, ktorý som minulý rok preklopila do lifestylovej značky.

IMG_9281 copy-2 copy copy.jpg

Tvoj blog Janatini oslávi tento rok už deviate narodeniny. Ako zmenilo blogovanie tvoj život a aké výzvy so sebou prináša?

Svoj blog som založila po návrate z Číny ako kreatívny outlet svojich módnych kreácií a outfitov. Pomaly sa zároveň začal stávať stylingovým portfóliom a začala som vďaka blogu dostávať prácu. Dva roky som obliekala televízny seriál Panelák, neskôr prišli reklamy a módne editoriály. Po blogu prišli sociálne siete a tie to všetko umocnili. Dnes je tvorba kontentu na blog a Instagram plnohodnotná práca a i keď to nie je môj full time job, zaberie mi veľkú čas môjho pracovného času.

Pri tvorivej práci hrozí riziko vyhorenia, preto je veľmi dôležitý aj správny balans medzi prácou a voľným časom. Ako to zvládaš ty? Pri ktorých aktivitách dokážeš „vypnúť“?

Už sa mi veru párkrát podarilo do tohto štádia dostať, vtedy ma chytá neopísateľná panika a bezmocnosť. Preto sa snažím povinne si dať minimálne jeden deň v týždni offline a aspoň dva dni voľna. Vtedy čítam knihu alebo šijem, to je skvelá meditácia. Keď som na dovolenke, tak si tých offline dní doprajem viac, môj sen je aspoň týždeň. Verím, že sa mi to podarí toto leto.

V rámci našej mesačnej témy sa venujeme aj zdravému životnému štýlu ako prevencii proti závažným ochoreniam. Akých zásad sa vo svojom každodennom živote držíš? Ako sa udržiavaš vo fyzickej a mentálnej pohode?

Robiť všetko s mierou, hlavne prácu. Ak je totiž práca zároveň váš koníček, je ťažké prestať. Trvalo mi dlho, kým som si uvedomila, že oddych je nevyhnutná súčasť procesu, a ak si ho povinne „nepredpíšem“, skončí sa to zle.

janatini-lifestyle-brand-by-jana-tomas-santorini-collection.jpg

Téma mentálneho zdravia je u nás z nepochopiteľných dôvodov stále tabu, no u mňa je to priorita, hlavne v tejto dobe. Venujem mu minimálne rovnakú pozornosť ako fyzickému, a ak cítim potrebu vyhľadať terapeuta, robím tak bez váhania.

Aj z tvojho Instagramu je zrejmé, že je pre teba dôležitý pohyb a cvičenie. Aký typ cvičenia sa ti najviac osvedčil?

Najlepší pohyb je taký, ktorý nás baví. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak človek športuje len preto, aby schudol, a chce to mať čím skôr za sebou, je to úplne zbytočné. Momentálne cvičím vonku s trénerom nielen kvôli zdraviu a kondičke, ale i kvôli mentálnej pohode – pomáha mi to udržiavať hladinu serotonínu v plusových hodnotách. Pandémia dala každému z nás zabrať a veľa vecí sme posledný rok nemali pod kontrolou. Fyzická „forma“ je momentálne jedna z mála vecí, na ktorej keď pracujem, vidím výsledky. Dáva mi to nielen pevnejšie telo, ale i pocit, že v tejto neistej dobe mám vo vlastných rukách aspoň niečo. Je to pre mňa určitá forma terapie a dáva mi to pocit pokoja.

Ako sa zmenil tvoj životný štýl za posledných desať rokov? Je niečo, na čo si dávaš väčší pozor?

Moje životné dekády sa od seba radikálne líšia nielen lokáciami, v ktorých som žila, ale i životným štýlom. Posledných desať rokov som rozhodne spomalila v spoločenskom živote, ktorý bol vďaka vlastnej eventovej agentúre na dennom poriadku. Začala som viac cvičiť, zdravšie jesť a posledných pár rokov si zvykám na rôzne zmeny tela – či už metabolizmu, jeho tvarov, reakcií na jedlo. Práve na to, čo konzumujem, si dávam najväčší pozor, keďže strava ovplyvňuje nielen fyzický, ale i mentálny stav.

Máš nejaké rituály, bez ktorých si nevieš predstaviť svoj deň?

Ráno začínam zápiskami do „5 minute journal“, ktorý sa dá nazvať i denníkom vďačnosti. Je to prvá vec, ktorú spravím po prebudení, a takisto posledná, ktorú robím pred spaním. Je to krásne premyslený denník venovaný pozitívnym myšlienkam a afirmáciám. Denné vyjadrovanie vďačnosti vie transformovať nielen náš deň, ale i život.

Rituálom je, dá sa povedať, aj moja večerná kozmetická rutina. Odložím mobil, zavriem sa na dvadsať minút v kúpeľni a užívam si chvíľu pre seba v prítomnom okamihu.

Posledným pravidelným rituálom je nedeľné čítanie knihy s kávou v posteli až do takej hodiny, keď je mi už blbé ostať v pyžame. Milujem to.

Mnohí ťa vnímajú hlavne v spojení s módou, čo na prvý pohľad nemusí súvisieť s tzv. wellbeingom, ale predsa sa mnohé cítime príjemnejšie a sebavedomejšie, keď si oblečieme niečo, čo sa nám páči a v čom sa cítime dobre. Ako móda súvisí s tvojou celkovou pohodou? Vnímaš ju ako nástroj sebavyjadrenia?

Väčšina ľudí podceňuje silu outfitu. To, čo máme na sebe, je prvá informácia o nás, ktorú vysielame svetu. Takisto ním vyjadrujeme úctu spoločnosti, do ktorej vstupujeme.

IMG_9350copy copy copy.jpg

Ovplyvňuje našu  náladu a celkový stav mysle, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Keď vyzeráme dobre, tak sa cítime dobre a je to na nás nielen vidieť, ale ide z nás iná, pozitívna energia.

Túto energiou odovzdávame ďalej a nastáva reťazová reakcia.

Na Instagrame máš veľkú bázu followerov, sociálne siete však vedia mať aj odvrátenú tvár. Zažila si aj nejaké negatívne situácie alebo kritiku? 

S týmto som sa našťastie nikdy nestretla. Bolo pár pokusov, ale to boli len výkriky nešťastných ľudí na sociálnych sieťach pod rúškom anonymity a tie nikdy neberiem osobne.

Dopraješ si občas aj digitálny detox a čas pre seba bez internetu?

Určite áno, snažím sa o to každý týždeň a odporúčam to každému.

Minulý rok si založila lifestylovú značku – stretávaš sa pri podnikaní s nejakými novými výzvami, ktorým si doteraz nečelila? 

Stretávam, neustále sa učím, je to prirodzený proces. Veľmi ma však baví budovať vlastný brand, proces tvorenia každej kolekcie je magický.

Mnohí ľudia, ktorí pracujú v módnom priemysle, tvrdia, že nie je trvalo udržateľný. Ako vnímaš problematiku fast fashion a ako sa proti nej snažíš bojovať?

V živote je dôležitý balans, v móde nevynímajúc. Už roky nenakupujem hory oblečenia vo fast fashion, ako som zvykla, no netvrdím, že si občas nejaký kúsok v daných obchodoch nekúpim. Posledné roky som našla lásku vo vintage veciach a rovnako vlastním veľa kúskov lokálnej módy.

Nosím, samozrejme, i oblečenie vlastnej značky a niekoľko vecí som si i sama ušila.

Uplynulý rok v znamení pandémie bol pre všetkých pomerne náročný. Ako si to vnímala ty? Mal pre teba minulý rok aj pozitívne stránky?

Môj rok 2020 bol jedna veľká mentálna challenge, no po pracovnej stránke ma prekvapil. Veľa projektov odišlo, no prišli nové, zaujímavejšie a prišiel aj nápad s vlastnou značkou.

Sama som až bola prekvapená, aká veľmi silná bola intuícia v tej neľahkej dobe do toho ísť – ani na sekundu som neváhala a oplatilo sa. Vypredala sa za dva dni, čo sme potom ešte dlho oslavovali. Vo svojej náročnosti bol minulý rok veľmi špeciálny. Priniesol veľa nových príležitostí, podnetov a poznaní, vďaka ktorým som dnes o veľký kus iným človekom.

Na záver niekoľko rýchlych otázok

Hudba, ktorá ma vždy nakopne: Nový album od ZEA

Kniha, ktorá ma najviac inšpirovala: Michelle Obamová – Becoming a Paolo Coelho – Alchymista

Destinácia, kam by som sa rada vrátila: môj druhý domov – Šanghaj/Čína

Outfit, v ktorom sa vždy cítim sebavedome: Janatini overal

Osobnosť, ku ktorej najviac vzhliadam: Oprah a Michelle Obamová

Sen, ktorý si chcem v živote splniť: Mesačný joga retreat na Srí Lanke, ideálne z väčšej časti offline

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.