projekt poisťovne logo generali

Rozhovor s Marekom Hamšíkom – o futbale, životospráve a životnom štýle

10. 12. 2018

Nemám žiadne rituály spojené s futbalom, spolieham sa iba na seba.

Zdroj: archív Generali

Jeho meno a tvár poznajú nielen futbaloví nadšenci, ale aj tí, čo tento šport nesledujú. Neprehliadnuteľný je výkonmi aj svojím typickým účesom. Vyhýba sa škandálom a miluje futbal a všetko s ním spojené. Žije rodinným životom a sláva mu nestúpla do hlavy. Možno aj práve preto je miláčikom väčšiny Slovákov, ale aj Neapolčanov. My sme si ukradli chvíľku z jeho vzácneho voľného času a spýtali sme sa, ako balansuje medzi futbalom, rodinou a zdravým životným štýlom. Prezradil, ako to funguje v klube, akému nezdravému jedlu neodolá, čo mu najviac chutí z maminej kuchyne, ako s vekom prišli nové výzvy pre udržanie sa v kondícii a prečo sa rozhodol založiť futbalovú školu pre deti. A ešte omnoho viac.

Je pravda, že svoje prvé kopačky si dostal ešte pred svojím narodením?

Áno. Dostal som ich od starkého. Boli zavesené na mojej postieľke.

V momente, keď som začal chodiť, už som kopal do lopty.

Takže tvoje smerovanie bolo jasné dosť skoro. Kedy si prvýkrát kopol do lopty a kedy to začalo byť vážne? Bol to otec, kto ťa viedol od malička k športu?

V momente, keď som začal chodiť, už som kopal do lopty. A na tréningu banskobystrického futbalového tímu Jupie som sa objavil, keď som mal päť rokov. Celá moja rodina bola športovo založená. Ocino hral futbal, tak som sa stal futbalistom. Mamina bola hádzanárka, takže sestra Michaela sa zase naháňala po hádzanárskom ihrisku.

Prvé kopačky som dostal od starkého a boli zavesené na mojej postieľke.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: archív Generali

Dnes žijeme v inej dobe a deti sa stále menej hýbu, veľa času trávia sedením pred televízorom alebo počítačom. Ako v tomto pristupuješ k výchove svojich detí? Trávite veľa času aktívne? Idú chlapci vo futbalových šľapajach svojho otca?

Súčasná doba je iná, deti majú veľa možností. U nás však fičí futbal. Obaja moji synovia sa mu naplno venujú. Na druhej strane, vo voľnom čase aj oni hrajú na počítači bojové hry alebo futbalovú hru FIFA.

Jupie – detská futbalová škola Mareka Hamšíka nesie tvoje meno, prečo vznikla? Snažíš sa aj týmto spôsobom motivovať deti viac sa hýbať, byť cieľavedomými a ísť za svojimi snami či naučiť ich disciplíne?

Jedného dňa som si uvedomil, že vstupom do klubu by som mohol motivovať deti v Banskej Bystrici, ako aj na celom Slovensku. Chcel som pre deti vytvoriť lepšie podmienky, aby sa mohli naplno venovať futbalu. Do názvu futbalovej školy pribudlo aj moje meno, aby sa podporovatelia stotožnili so školou a aby to malo aj pre nich váhu.

Možno v mojom klube Jupie v Banskej Bystrici vychováme veľkých hráčov budúcnosti.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: Facebook Mareka Hamšíka

Ako vnímaš túto novú generáciu malých futbalistov, ktorú spolu s otcom formujete? Sú iní oproti tvojej generácii?

Samozrejme, sú iní. Majú iné možnosti. V mladom veku sú veľmi šikovní, vedia výborne narábať s loptou. Možno v mojom klube v Banskej Bystrici vychováme veľkých hráčov budúcnosti.

U mňa rezonovala trojica David Beckham, Pavel Nedvěd a Diego Maradona.

Pre všetkých malých futbalistov, ale aj tých veľkých si idolom. Svedčí o tom aj viacero ocenení, ktoré si získal. Kto sú však tvoje vzory?

Každý mladý športovec ich má. U mňa rezonovala trojica David Beckham, Pavel Nedvěd a Diego Maradona. Som šťastný, že som proti Davidovi Beckhamovi a českému reprezentantovi Pavlovi Nedvědovi mal možnosť aj hrať. Pavel sa navyše stal aj mojím kamarátom. Dnes som pre začínajúcich futbalistov možno vzorom zase ja či ostatní spoluhráči z národného tímu. Je to veľmi milé.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: Facebook Mareka Hamšíka

Máš pri futbale nejaké rituály? Veľa hráčov napríklad telefonuje s rodinou, bozkávajú prstene, počúvajú konkrétnu pesničku alebo napríklad Wayne Rooney si vraj dopraje pred zápasom misku cereálií konkrétnej značky. Máš aj ty niečo také?

Nemám nič špeciálne. Spolieham sa iba na seba. Akurát pri nástupe na domácom štadióne zakývam do VIP-ky mojej rodinke.

Vek nezastavíš. Aby som bol v kondícii, musím viac regenerovať.

V minulosti si bol známy pre svoju výnimočnú regeneráciu. Keď sa iní po ťažkom zápase zotavovali aj tri dni, ty si už na druhý deň behal opäť po trávniku. Je to tak aj teraz? Alebo si s vekom zmenil svoju športovú a výživovú taktiku?

Áno, moje telo sa rýchlo regenerovalo, v tom som mal veľkú výhodu. Potvrdili to aj predsezónne lekárske testy. No vek nezastavíš. Aby som bol v kondícii, musím teraz viac regenerovať, využívať masérov a absolvovať rôzne procedúry.

Som profesionál, počas sezóny nemôže byť žiadne ponocovanie.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: Facebook Mareka Hamšíka

Ako vyzerá tvoja športová príprava? Ako sa udržuješ vo forme?

Hráme každé tri dni a každý deň máme tréning. Dopredu máme určený tréningový proces, ktorý vedú naši kondiční tréneri. Nemám však nič špeciálne. Chodím na tréningy, navštívim posilňovňu a využívam masérov.

Vyhýbaš sa prebdeným nociam?

Som profesionál, počas sezóny nemôže byť žiadne ponocovanie.

Výživa a športový výkon idú ruka v ruke – máš nejaký špeciálny jedálniček predpísaný klubom? O maratóncoch sa hovorí, že si dávajú palacinky, iní zase nedajú dopustiť na kokosovú vodu.

V klube veľmi dbajú na jedálniček. Keďže hrám v Taliansku, gro stravy tvoria cestoviny a potom kuracie mäso. V národnom mužstve je to individuálne. No základom je tiež výživná strava, aby sme mohli podávať kvalitné výkony.

Nefajčím a počas sezóny pijem veľmi málo alkoholu, maximálne deci vína.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: Facebook Mareka Hamšíka

A čo taký alkohol alebo cigarety? Tie nejdú dokopy so zdravým životným štýlom a podávaním výkonov. Vyhýbaš sa im?

Nefajčím a počas sezóny pijem veľmi málo alkoholu, maximálne deci vína.

Trend posledných rokov je odhaľovať potravinové alergie a intolerancie, viaceré kluby na to testujú hráčov. Vyradil si aj ty nejaké potraviny? Prípadne je niečo, čo proste neješ?

Dám si všetko, čo dajú predo mňa, či doma alebo v klube. Nič nevynechávam.

Je rozdiel medzi tým, ako sa stravuješ napríklad na sústredeniach, v klube a doma?

Na sústredeniach to majú na starosti ľudia z klubu a z národného mužstva, doma manželka. Je to však veľmi podobné.

Ktoré 3 potraviny nesmú chýbať v tvojej chladničke alebo špajze?

Steak, Prosecco a klobása (smiech).

Mám veľmi rád bryndzovú polievku od mojej maminy a segedínsky guláš.

Dokonalé spojenie slovenských a talianskych chutí. Dopraješ si aj slávnu taliansku pizzu, cestoviny či tiramisu? A aké sú tvoje slovenské srdcové špeciality?

Raz za čas si dám aj pizzu, ktorú milujem. A z našich domácich jedál mám rád bryndzovú polievku od mojej maminy a segedínsky guláš.

Vieš variť alebo to prenechávaš profesionálom a manželke?

Do varenia sa nehrniem, manželka varí výborne. No grilovačka je zase moja partia.

Kvôli povinnostiam som s rodinou málo. Ale keď už sme spolu, užívam si každú chvíľku s deťmi aj s manželkou.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: Instagram Mareka Hamšíka

Rodinný život sa ti dostal nielen pod kožu, ale aj na kožu, o čom svedčia tvoje tetovania. Rodina je pre teba dôležitá. Ako sa ti darí udržiavať balans medzi rodinným a futbalovým životom?

Som profesionálny futbalista, a preto sa rodina musí prispôsobovať mne. Kvôli povinnostiam som s ňou málo. Ale keď už sme spolu, užívam si každú chvíľku s deťmi aj manželkou.

Nemám veľa času spoznávať turistické destinácie. Odporučil by som však taliansky ostrov Capri a na Slovensku zase Donovaly.

Aké sú tvoje obľúbené miesta v Taliansku? A aké na Slovensku? Skús odporučiť čitateľom nejaké konkrétne miesta, ktoré poznáš len z pohľadu domáceho.

Zrejme všetkých sklamem, ale nemám veľa času spoznávať turistické destinácie. Odporučil by som však taliansky ostrov Capri, ktorý sa nachádza v Neapolskom zálive a na Slovensku zase Donovaly.

Keď sa už pýtame v mene poisťovne Generali, nedá sa nám nespýtať, čo všetko máš poistené? Aj niečo špeciálne, napríklad nohy?

Tak ako väčšina ľudí, aj ja mám viacero poistiek. Životnú, poistku auta a nehnuteľnosti. Mám aj športovú poistku, ale nemám poistené nič špeciálne.

Už si si niekedy povedal, šťastie, že som poistený?

Musím si zaklopať na drevo, ale našťastie osobnú ani majetkovú poistnú udalosť som zatiaľ riešiť nemusel.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: archív Generali

Predpokladám, že všetci sa chcú s tebou rozprávať o futbale. O čom by si sa však chcel rozprávať radšej ty? Aké máš iné záujmy a vášne okrem futbalu?

Samozrejme, veľa ľudí sa chce so mnou baviť o futbale. Nemám s tým však problém, lebo túto hru milujem. A iné záujmy? Rýchle autá.

Je super, keď človek robí niečo pre svoje zdravie a môže tak žiť šťastný a vyvážený život.

Rozhovor s Marekom Hamšíkom pre Generali BalansZdroj: Facebook Mareka Hamšíka

Myslíš si, že prevencia zdravia je dôležitá a ľudia by mali venovať pozornosť tomu, čo jedia a aký majú životný štýl?

Doba sa posunula. Dnes každý rieši životný štýl a zdravú výživu. Myslím si však, že je to tak správne. Je super, keď človek robí niečo pre svoje zdravie a môže tak žiť šťastný a vyvážený život.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.