projekt poisťovne logo generali

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

13. 12. 2018

Vianoce sú už skutočne za dverami a hoci ich každý z nás pravdepodobne oslavuje troška ináč, niektoré zo sviatočných zvykov dodržiavame všetci bez výnimky. Nákupy darčekov, pečenie medovníčkov a ostatných dobrôt, upratovanie domácností... pokračovať by sa dalo snáď donekonečna. Popri všetkých týchto aktivitách však netreba zabudnúť, že vianočné sviatky sú hlavne sviatkami pokoja, pohody a času stráveného so svojimi rodinami. Prinášame vám preto niekoľko tipov, vďaka ktorým sa so svojimi blízkymi nie len zabavíte, ale aj originálne vyzdobíte svoj domov.

Ručne vyrobené vianočné gule na stromček

Sklené, plastové, látkové, drevené, maľované – vianočné gule dnes v obchodoch nájdete v nespočetnom množstve prevedení. Ak si ich však vytvoríte vlastnými rukami, váš stromček dostane skutočne originálny nádych.

Čo potrebujete?

 • Prútené guličky (zoženiete vo väčšine obchodov s domácimi a hobby materiálmi),
 • bavlnky,
 • dekoratívnu plsť,
 • lepiacu pištoľ.

Postup:

Na prútené guličky navlečte z jednej strany bavlnku, ktorá musí byť dostatočne dlhá, aby sa guľa dala pohodlne zavesiť na stromček. Z farebnej plsti vystrihnite rôzne tvary (v našom prípade stromček), ktoré pomocou lepiacej pištole pripevníte na guľu. Umiestnenie aj počet ozdôb je len na vás, gule môžete skrášliť aj pomocou nalepovacích kamienkov, korálikov, kvetov atď. Lepidlo nezabudnite poriadne pritlačiť, aby stihlo úplne zaschnúť a ozdôbky z dekorácií neodpadli.

Nezohnali ste v obchode prútené guličky? Vyrobte si doma vlastné. Namiesto prútikov však použite hrubú niť. Zároveň však musíte mať poruke aj malý balón, ktorý nafúknete a ponoríte do lepidla. Na balón následne začnete ovíňať niť a ak ste spokojní s jej hustotou, guľu niekoľko hodín nechajte schnúť. Na úplný záver balón jednoducho prepichnite a vytiahnite von, aby vám v rukách zostala len pevná guľa.

Mini ozdoby z plsti

Mini ozdôbky využijete nielen na vianočných guliach, ale aj na venčekoch, svietnikoch či slávnostných menovkách. Fantázii sa medze nekladú. Jediné, čo musíte spraviť, je vystrihnúť ich. Malý tip – pomôžte si napríklad vykrajovačkami na medovníky, ktoré jednoducho obkreslíte a vytvoríte si tak predlohu.

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

Miniatúrne vianočné stromčeky z drôtu

Stromček je bezpochyby symbolom Vianoc. Umelý či živý, malý či veľký, každý z nás ho má cez sviatky v nejakej podobe doma. Okrem tejto klasiky si však môžete vyrobiť aj menšie dekoratívne stromčeky, ktoré vianočnú náladu v byte ešte zintenzívnia.

Čo potrebujete?

 • Farebnú niť,
 • tvrdý papier alebo polystyrén,
 • nožnice,
 • štetec,
 • vodné sklo (zoženiete v špecializovaných obchodoch s výtvarnými potrebami).

Postup:

Z tvrdého papiera si najskôr vytvorte tvar kužeľa, prípadne si z obchodu zaobstarajte polystyrénovú formu v rovnakom tvare. Pevno ju obaľte potravinárskou fóliou a začnite ju pomaly obmotávať hrubšou niťou, prípadne bavlnkami. Do formy pre lepšie uchytenie nití zapichnite niekoľko špendlíkov a nitky ovíjajte aj okolo nich.

Vodné sklo pripravte podľa návodu na použitie, naneste ho na štetec a začnite ním pomaly prechádzať po nitkách. Práve to zabezpečí, že nite budú po úplnom vyschnutí tvrdé a stromček sa vám nerozmotá. Ihneď po nanesení hmoty môžete ešte stromčeky dozdobiť napríklad perličkami a nechať 24 hodín schnúť. Po zaschnutí veľmi opatrne vytiahnite formu tak, aby stromček zostal samostatne stáť.

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

Hlinené ozdoby na stromček

Ak vám hneď napadlo vypaľovanie ozdôb v peci, nebojte sa. Dnes už v obchodoch nájdete aj hlinu, ktorá schne voľne položená na vzduchu, takže prácu s týmito ozdobami môžete zveriť aj deťom.

Čo potrebujete?

 • Samotvrdnúci materiál bez potreby vypaľovania (nájdete v obchodoch s umeleckými potrebami),
 • vykrajovačky.

Postup:

Hmotu vyvaľkajte na potrebnú hrúbku (nie však príliš tenkú, ozdoby by sa polámali) a začnite z nej vykrajovať jednotlivé ozdoby. Mimoriadne vhodný je valček s ornamentami, ktoré sa na ozdobu otlačia. Nezabudnite na vrch umiestniť malú dierku na šnúrku alebo háčik na uchytenie. Schnutie väčšinou trvá asi 24 hodín (dobu si však skontrolujte na obale), po jej uplynutí môžete ozdoby dodatočne pokresliť, glazúrovať atď.

Originálny baliaci papier

Pekne zabalený vianočný darček poteší obdarovaného hneď dvakrát! Ak vás omrzeli klasické baliace papiere zo supermarketu, povoľte medze svojej fantázii a vyrobte si svoje vlastné balenie. Vaše darčeky budú vyzerať ako z časopisu!

Čo potrebujete?

 • Papier na pečenie (môžete však použiť akýkoľvek iný papier vrátane pergamenového na kvety),
 • ručne nazbierané ozdoby (šípky, šišky, vetvičky a pod.),
 • lepiacu pištoľ,
 • špagát.

Postup:

Postačí vám obyčajný papier na pečenie a zopár vetvičiek, šišiek či kôry zo stromu. Stačí ich pripevniť obyčajným špagátom ako klasický papier, na ktorý môžete neskôr lepiacou pištoľou prilepiť ostatné ozdoby. Mimoriadne dobre vyniknú vetvičky ihličnatých stromov, šišky alebo mašle.

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

Ručne šité ozdoby

Ozdoby na vianočnom stromčeku nemusia byť len kupované. Tie naše zvládne za pomerne krátky čas aj človek bez skúseností so šitím. Netreba mať k dispozícii ani šijací stroj, všetko zvládnete raz-dva ručne.

Čo potrebujete?

 • Papierový vzor, podľa ktorého budete strihať látku,
 • plsť (môžete si zvoliť aj iný materiál, no ozdoby nebudú také pevné),
 • ihlu a niť,
 • vatu alebo iný výplňový materiál.

Postup:

Stačí si zabezpečiť vhodnú predlohu (náš tip – stačí na papier obkresliť vianočné vykrajovačky alebo obrázok jednoducho stiahnuť z internetu a vytlačiť). Následne podľa predlohy vystrihnite 2 rovnaké časti z dekoratívnej plsti a stehom známym ako „lemovací“ ich spojte. Pred úplným uzavretím ozdoby dovnútra natlačte kúsok vaty alebo inej výplne, aby ozdoba získala väčší objem. Následne môžete doplniť detaily, napríklad na látku našiť koráliky, perličky či flitre.

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

Voňavé svietniky

Spomienky na Vianoce má asi každý z nás spojené so špecifickou vôňou. Najčastejšie sa spomínajú klinčeky, škorica, pomaranč, vanilka. Jednou z našich obľúbených vôní je tá pomarančová, pretože je naozaj intenzívna a v spojení s korením dokáže na dlhú dobu prevoňať celú miestnosť. Ak máte pomarančovú arómu rovnako radi, skúste si s nami vytvoriť jednoduchý pomarančový svietnik.

Čo potrebujete?

 • Pomaranč,
 • čajovú sviečku,
 • klinčeky,
 • predmet na vyrezávanie.

Postup:

Čajovú sviečku položke na vrch pomaranča a pomocou nožíka najskôr obkreslite jej tvar a následne začnite vydlabávať dužinu tak, aby sviečka zapadla do pomaranča. Vzniknutý svietnik dozdobte zapichnutím klinčekov z vonkajšej strany.

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

Menovky

Vianočná večera je špeciálnou príležitosťou a práve preto sa štedrovečernému prestieraniu prikladá oveľa väčšia dôležitosť ako v ostatné dni. Najmä ak si večeru vychutnávate v kruhu širšej rodiny, menovky sa na stole určite zídu.

Čo potrebujete?

 • Tvrdý papier,
 • písacie potreby,
 • ozdoby podľa vlastnej fantázie,
 • lepiacu pištoľ.

Postup:

Základom menoviek je tvrdý papier, ktorý nastriháte na obdĺžniky a prehnete na polovicu. Na prednú stranu napíšte meno hosťa a lepiacou pištoľou opatrne pripevnite zozbierané ozdoby. Aj v tomto prípade výborne vyniknú zelené rastlinky či ihličie, ktoré doplníte odvážnejšími farbami ako červená či oranžová.

Ručne robené vianočné ozdoby a dekorácie

Krásne sviatky!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.