projekt poisťovne logo generali

Sajú krv a šíria choroby. Kliešte netreba podceniť

29. 06. 2021

Hoci mnohí majú obavy najmä pred veľkými šelmami, sú to často tie najmenšie živočíchy, ktoré sú pre nás najväčšou hrozbou. Na kliešťa môžete naraziť aj vo vlastnej záhrade. Jeho uhryznutie je síce mikroskopické, no treba sa mať pred ním na pozore.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poisteniepoistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.

Kliešť je parazit a v našich zemepisných šírkach sa mu naozaj darí. Živí sa krvou zvierat aj ľudí a často je nositeľom pôvodcov rôznych nebezpečných ochorení. Medzi najznámejšie patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Kliešte najčastejšie stretnete v trávnatých porastoch – v záhradách, parkoch či lesoch. V bezpečí už nie ste ani na turistike v horách. Pre zmenu klímy sa kliešte dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh, až do nadmorskej výšky tisíc metrov. „Kliešte sú rozšírené takmer na celom území Slovenska. Okrem lesných cestičiek sa dnes bežne vyskytujú aj v parkoch, záhradách či na cintorínoch. Už dokonca neplatí, že napr. na Orave alebo v Tatrách sa nevyskytujú,“ upozorňuje Eva Špitalská z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov na Slovensku patrí región pozdĺž Váhu, no tiež juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik alebo oblasť Malých Karpát. Ako však vysvetľuje odborníčka zo SAV, každé pricicanie kliešťa nemusí predstavovať nebezpečenstvo ochorenia. U niektorých ľudí sa môže prejaviť reakcia na samotného kliešťa napríklad len začervenaním v mieste prisatia.

Kliešte striehnu na koncoch listov, steblách tráv či vetvičkách kríkov. Nie je teda pravda, že by skákali zo stromov. Najčastejšie sa prisávajú do vlasatej časti hlavy, slabín a podpazušia, môžete ich nájsť aj za ušami, v podkolennej jamke alebo na intímnych miestach.

Treba rýchlo konať

Živia sa krvou rôznych cicavcov, plazov a vtákov, prenášajú tak vírusy, baktérie a iné patogény medzi druhmi a následne na človeka. Najčastejšou hrozbou sú pre nás baktérie, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu. Podľa dlhodobej štúdie bol každý piaty kliešť cicajúci na ľuďoch infikovaný boréliami, no patogénov, ktoré môžu šíriť, je oveľa viac. „Je možné, že nemenej častým ochorením sú rickettsiózy spôsobené baktériami z rodu Rickettsia, ale keďže diagnostika je pomerne náročná a príznakmi sú väčšinou bolesť hlavy, teplota, vyrážky či zväčšené lymfatické uzliny, toto ochorenie je na verejnosti málo zaznamenávané a diskutované,“ prezradila Eva Špitalská.

shutterstock_1929096902.jpg

Skupina rickettsií, ktorá sa prenáša najmä kliešťami, spôsobuje tzv. purpurové horúčky. Ide o ochorenia sprevádzané horúčkou a vyrážkami. Mnohé rickettsie tejto skupiny sa začali opisovať len nedávno a stále sa objavujú nové druhy. Keďže ide o bakteriálne ochorenie, veľmi účinnou liečbou sú včasne podané antibiotiká.

Ďalším závažným ochorením prenášaným kliešťami je kliešťová encefalitída. Spôsobuje ju vírus a v porovnaní s predošlými infekciami je pomerne zriedkavá. Baktérie a vírusy sa prenášajú počas cicania kliešťa najmä v jeho slinách. Prenos vírusu kliešťovej encefalitídy nastáva zvyčajne v oveľa kratšom čase ako prenos baktérií. Ako nám vysvetlila odborníčka zo SAV, vírus je lokalizovaný priamo v slinných žľazách kliešťa, baktérie sa nachádzajú najmä v čreve kliešťa, rickettsie aj v ďalších orgánoch, odkiaľ sa musia dostať do slinných žliaz. „Je dôležité odstrániť kliešťa čo najskôr od jeho pricicania, aby sme znížili pravdepodobnosť potenciálneho prenosu akejkoľvek infekcie,“ varuje Špitalská.

Lymská boreliózia ohrozuje srdce aj kĺby

Ak sa vám baktéria Borrelia burgdorferi dostane do krvi, môže napadnúť viaceré orgány a vyvolať tak ťažkosti v celom tele. Lymská choroba predstavuje nebezpečenstvo najmä pre srdce, kĺby a nervový systém. Inkubačná lehota môže byť niekoľko dní, ale dokonca aj rokov. Prvé príznaky sa zvyčajne objavia po 2 až 30 dňoch, keď sa môže vyskytnúť lokálna infekcia kože: červená vyrážka v tvare kruhu okolo miesta uštipnutia, pričom jej veľkosť môže byť 5 až 40 centimetrov.

shutterstock_537518422.jpg

Nie každému nakazenému sa však vytvorí červená škvrna; pri 25 až 30 % pacientov sa na koži neobjaví nič výrazné. „Lymská borelióza  sa okrem červenej škvrny, ktorá nebolí a nesvrbí, môže prejaviť aj zvýšenou teplotou, bolesťou hlavy, svalov, kĺbov, teda bežnými nešpecifickými príznakmi. Preto je veľmi dôležité sledovať svoj zdravotný stav, keď vieme, že nás cical kliešť. Ak sa následne objaví zdravotný problém, treba o tomto fakte informovať lekára, ktorý zabezpečí adekvátne laboratórne vyšetrenia,“ odporúča odborníčka na kliešte.

Pri väčšine prípadov lymskej boreliózy nás postavia opäť na nohy antibiotiká, kľúčovú rolu však hrá čas. Ak sa vám objavia podobné príznaky, treba čím skôr vyhľadať odborníka. Neliečená lymská borelióza môže spôsobiť dlhotrvajúce a niekedy aj doživotné ťažkosti. „V prípade druhého štádia ochorenia dochádza k postihnutiu niektorých orgánov – postihnutie centrálneho nervového systému, zápal srdca alebo kĺbov. Ochorenie vyžaduje antibiotickú liečbu odborníkom. Infekcia v prípade neliečenia môže prejsť do chronického štádia, avšak už je ťažko liečiteľná,“ zdôrazňuje Eva Špitalská. Problémom pri ochorení je aj to, že mu nevieme predchádzať očkovaním.

Kliešťová encefalitída: nebezpečenstvo pre mozog

Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, keď vírusy prenesené kliešťom spôsobia zápal mozgu. V neskorších fázach môže prísť dokonca k poškodeniu nervového systému človeka. Ak sú zasiahnuté svaly, ktoré ovládajú dýchanie, dôsledky môžu byť smrteľné. Dobrou správou je, že na rozdiel od lymskej boreliózy sú vírusom kliešťovej encefalitídy nakazené len asi 2 % kliešťov. Tou horšou je, že vírus sa na hostiteľa prenáša v krátkom čase od prisatia. Na to, aby ste sa nakazili, stačia približne 2 hodiny.

Ďalšie riziko kliešťovej encefalitídy však spočíva v málo viditeľných príznakoch. Väčšina nakazených sa javí ako úplne zdravá. Príznaky sa objavujú len u 2 – 30 % ľudí. V prvej fáze sa zväčša sťažujú na bežné stavy ako pri viróze, napríklad na horúčku, bolesť hlavy, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesť svalov. Vážnym problémom je aj to, že na kliešťovú encefalitídu nemáme účinné lieky. Pri závažnom priebehu pacienti musia ísť do nemocnice, kde sa im lekári pokúšajú pomôcť aspoň podpornou liečbou a intenzívnou starostlivosťou.

V prípade kliešťovej encefalitídy existuje jedna overená zbraň, ako sa jej vyhnúť: očkovanie. Na rozdiel od lymskej boreliózy môže byť práve toto možnosť, ktorá vám zachráni život. Aby bola zaručená účinnosť, podávajú sa tri očkovacie dávky. Protilátky sa však vytvoria už o desať až štrnásť dní po podaní druhej dávky. Ste tak v bezpečí pred ochorením minimálne na tri roky. Potom sa odporúča preočkovanie jednou dávkou.

Dajte pozor aj na domácich miláčikov

Určite ste to už viackrát zažili, keď ste boli venčiť svojho psíka. Prišli ste domov a objavili na jeho tele hneď niekoľko kliešťov. Prípadne vám po dvore behá mačka a zo záhrady nenosí myši, ale živé kliešte prisaté na koži. Rovnako ako v prípade človeka, aj pre domácich miláčikov predstavujú hrozbu patogény v slinách či čreve kliešťa. Ohrozujú ich baktérie (mykoplazmóza, anaplazmóza, ehrlichióza, borelióza) a parazity (babezióza). Tie môžu spustiť ochorenia, ktoré poškodia vnútorné orgány, pričom veľa neliečených prípadov sa končí smrťou.

shutterstock_1100258201.jpg

Aj v tomto prípade platí, že najlepší liek je prevencia. Dnes už je na trhu množstvo špeciálnych obojkov, ktoré sú efektívnou ochranou pre domácich miláčikov na päť až osem mesiacov. Účinné sú aj roztoky, ktoré nakvapkáte mačke či psovi na kožu za krkom. Tie fungujú asi jeden mesiac, treba teda pamätať na opätovné použitie, keď je sezóna kliešťov.

Ako sa chrániť?

Keď už chránite domácich miláčikov, nezabudnite ani na vlastné zdravie. Základom je držať si kliešte od tela. Dobre zvážte, kam sa vyberiete na prechádzku. Okraje lesov, vysoká tráva či krovie sú pre kliešte rajom. Aj v parku si premyslite, či si ľahnete do vysokej trávy alebo si radšej sadnete na lavičku.

A keď už to vaše srdce ťahá do prírody, aj v tomto prípade existujú možnosti, ako minimalizovať šancu, že vás uštipne kliešť. Dobre si vyberte obuv a oblečenie.

shutterstock_1454707754.jpg

Ideálne je také, ktoré čo najviac chráni ruky a nohy. Dlhé nohavice zastrčené do ponožiek či dlhé rukávy vás ochránia nielen pred kliešťami, ale aj pred silným slnkom alebo ostrými konármi. Dobrým trikom je aj svetlejšie oblečenie, aby ste si ľahšie kliešťa všimli. Účinnú ochranu sľubujú aj repelenty, ktoré dnes zoženiete na každom kroku. Po návrate domov dôkladne skontrolujte, či sa predsa len nejaký kliešť neprebojoval k vašej pokožke. Určite potom dlho nevyčkávajte a správnym spôsobom kliešťa odstráňte.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.