projekt poisťovne logo generali

Santova dobrožrútska zero waste dielnička

Dada a Matúš Zvalovci 06. 12. 2019

Nápadov, ako si vyrobiť vianočné ozdoby či darčeky, je teraz všade neúrekom. Ale takých, pri ktorých vieme znovu použiť, opraviť či prerobiť už existujúce veci, je menej. A také, ktoré by vystihli podstatu týchto sviatkov a nie je ich potrebné kúpiť celkom nové v obchode, nie sú takmer vôbec. Nerád by som však mudroval a pýšil sa titulom domáci kutil - upcyklátor. Prezradím vám, ako to máme my.

Vianočný stromček

Máme umelý vianočný stromček. Po viacerých úvahách a predošlých skúsenostiach sme sa rozhodli takto. Umelý stromček síce neviete zrecyklovať, ale môžete ho používať roky. Ľahko ho zaobstaráte, vyzerá pekne, je nenáročný na údržbu. Pri správnom zaobchádzaní ho dokonca môžete odovzdať ďalšej generácii.

Patrí do kategórie „znovu použi” a netreba ho zalievať.

Vianočné ozdoby a dekorácie

V našom prípade platí zlaté pravidlo – menej je viac. V praxi to znamená menej ozdôb, znovu používanie tých istých dekorácií (vzhľadom na krátke obdobie v roku, kvôli ktorému nie je potrebné nakupovať hromady nových vecí každý rok), minimalistické riešenia, nostalgicky pripomínajúce detstvo.

Ak už sa nejaké tie 30-ročné vianočné gule po starej mame rozbijú alebo sa roztrhne vianočná reťaz, snažíme sa to opraviť alebo nahradiť nejakou rozumnou alternatívou (napríklad štrikované textilné, prípadne drevené ozdoby, výtvory z papiera, textilné stuhy, jabĺčka, sušené plátky pomaranča).

Vianočné darčeky

Pre mnohých je nakupovanie podarúnkov podstatou vianočných sviatkov. Tu sa vrátim na úvod článku, kde uvádzam, že nápadov, ktoré by vystihli podstatu Vianoc, je naozaj málo.

Domnievam sa, že už malé deti by sme mali viesť k tomu, že najdôležitejšou myšlienkou Vianoc je stráviť so svojimi najbližšími čo najviac času. Len tak bez mobilov, počítačov, honosných darčekov. Niekedy stačí úprimný rozhovor, spontánna guľovačka, tancovanie, spievanie, návšteva rodiny či priateľov. Darovať úsmev a objatie, oživovanie spomienok na príjemné spoločné chvíle môže priniesť viac než nové hodinky či bicykel.
Naše tipy na vianočné darčeky

My doma s deťmi vyrábame rôzne vianočné drobnosti:

  • sviečky zo sójového vosku a mydlá,
  • maľované obrázky pre starkých,
  • tento rok budeme dávať do daru aj monstery, ktoré sme presádzali ešte v lete,
  • prevoňané bambucké maslo,
  • domáce keksíky, ktoré sme zabalili do vlastných krabičiek a oblepili obrázkami, ktoré Zoe nakreslila.

No a výroba darčekov je zároveň aj najlepšie strávený čas s rodinou. 🙂

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.