projekt poisťovne logo generali

Šikovné spôsoby, ako skladovať bicykel aj v malom priestore

16. 05. 2023

Cyklistika je skvelý a na Slovensku mimoriadne obľúbený šport. U mnohých ľudí je však problémom nedostatočný priestor na uskladnenie bicykla. Ak je to jedinou prekážkou v tom, aby si začal/-a bicyklovať, prípadne ak doma bicykel stále obchádzaš a zavadzia ti, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu nájsť riešenie.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. V prípade krádeže bicykla či nehody sa môžeš spoľahnúť na poistenie bicyklov od poisťovne Generali.

Nástenný stojan: Je to skvelá možnosť, ak máš obmedzený priestor na podlahe. Stojan na bicykel môžeš nainštalovať na stenu a zavesiť bicykel za rám. Okrem toho, že je tento spôsob skladovania praktický, v byte sa môže tvoj bicykel stať aj estetickým doplnkom. Pri takomto stojane je potrebné dať si pozor na to, aby bola plocha, na ktorú sa bicykel umiestňuje, pogumovaná, prípadne aby mala iný chránič pred poškriabaním bicykla. Je tiež potrebné overiť si, či je vhodný pre váhu tvojho bicykla a či je k nemu potrebné dokúpiť aj ďalšie diely, napríklad na vypodloženie kolies.

Háčik: Ďalšou možnosťou je nainštalovať na stenu hák na bicykel a zavesiť bicykel za predné koleso. Môže to byť jednoduché a lacné riešenie a môžeš si tak zavesiť aj niekoľko bicyklov vedľa seba. Táto alternatíva je obľúbenejšia pri skladovaní v pivničných či garážových priestoroch. Ak si ju však zvolíš na uskladnenie bicykla v obytnom priestore, odporúčame zvážiť ochrannú zástenu alebo vhodný obklad, aby si si kolesami nezašpinil/-a stenu. A ak chceš bicykel úplne skryť, hák si môžeš namontovať do skrine, kde jednoducho zavrieš dvierka.

shutterstock_1714395367.jpg

Nástenný stojan po svojom: Nástenný stojan si môžeš vyrobiť aj po svojom. Praktickým riešením sú napríklad dve police (s dostatočnou nosnosťou), na ktoré vieš bicykel vyložiť. Prípadne ak zvolíš policový systém či regál, ktorý má aj vnútorný úložný priestor, môže poslúžiť aj na uskladnenie doplnkov – cyklistickej prilby, tretier a podobne. Aj pri takýchto riešeniach však dbaj na bezpečnosť, aby bol bicykel dôkladne zafixovaný.

shutterstock_2113516376.jpg

Stropný držiak: Ak máš dostatočne vysoké stropy buď v byte, garáži či inom priestore, zvážiť môžeš aj stropný držiak, vďaka ktorému bicykel nezaberie miesto ani na podlahe, ani na stene. Pomocou dvoch zdvihákov bicykel vytiahneš nahor a zaistíš lanko.

Skladací bicykel: Ak nie si vášnivý cyklista a bicykel využívaš najmä ako dopravný prostriedok, poslúžiť ti môže aj praktický skladací bicykel. Tieto bicykle sa dajú ľahko zložiť a uložiť do skrine alebo pod posteľ. Na dlhšie cesty si ho môžeš vziať jednoducho so sebou aj do autobusu, do vlaku či do auta.

shutterstock_1678352959.jpg

Kôlnička alebo balkón: Uskladnenie v interiéri neprichádza do úvahy? Ak máš k dispozícii chránený vonkajší priestor, môžeš si zakúpiť kôlničku či box na bicykle, ktorý tvoj bicykel ochráni pred počasím. Ak chceš využiť na skladovanie svoj balkón, môžeš vyskúšať vertikálny stojan, ktorý ti ušetrí priestor. Nezabudni bicykel prikryť ochrannou plachtou. Pri dlhodobom uskladňovaní na balkóne pod plachtou však hrozí, že kondenzácia spôsobí hrdzavenie niektorých častí. V ideálnom prípade by malo byť skladovanie v exteriéri iba prechodným.

shutterstock_2060984330.jpg

Kdekoľvek svoj bicykel skladuješ, chráň ho poistením bicyklov od Generali. Okrem toho, že ti uhradí škodu v prípade krádeže, na poistenie sa môžeš spoľahnúť aj v prípade nehody. Zakúpiť si ho môžeš u vybraných predajcov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.