projekt poisťovne logo generali

Sny troch mám o lepšej budúcnosti pre ich deti

14. 02. 2024

Tri príbehy, tri deti, tri ženy a matky, ktoré sa navzájom nepoznajú, sú z rôznych prostredí a rodín, majú iné problémy a ťažkosti, no predsa majú niečo spoločné.

Tento mesiac sa budeme hrať! Práve prostredníctvom hry sa deti postupne učia rozvíjať zručnosti, schopnosti a vedomosti, aby sa z nich stali šťastní a úspešní dospelí. A keďže nie každé dieťa má jednoduchý štart do života plný bezstarostnej hry, poisťovňa Generali spustila program Učenie pre život v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net v spolupráci s Úniou materských centier, so snahou pomôcť deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku.

Mama, babka a otec v jednej výnimočnej osobe

Fotka_Gabika_PR_UpŽ.jpg

Pani Gabika je pre svoje dve vnúčatá Dianku a Jarka mamou, otcom a starou mamou v jednom. Obracia sa, ako vie, aby vnúčatám zabezpečila dobrý život. Aj preto sa rozhodla zapojiť do programu Učenie pre život. „V začiatkoch bol Jarko veľmi utiahnutý a opatrný, pretože má za sebou zložitú minulosť. Od svojej starej mamy sa nepohol ani na krok, takmer nehovoril a len pozoroval, čo sa vôkol neho deje,“ spomína líderka Lýdia Vencelová z MC Bakomi. Hovorí, že s Jarkom to bola náročná cesta, no dnes je z neho vďaka dlhodobému a trpezlivému úsiliu smelší, odvážnejší a aktívnejší chlapec.

Jarko vo svojom vývine neuveriteľne napreduje, viac si verí, rád skúša rôzne aktivity a objavuje svet. Kontakt s inými mu už nie je nepríjemný, aktívne sa zapája do hier a rôznych aktivít s deťmi aj dospelými. Aj pani Gabika hovorí, že dnes je z Jarka úplne iný chlapček.

Pozrite si príbeh Gabiky a Jarka:

Mama, ktorá dnes pomáha iným mamám

Fotka_Janka_PR_UpŽ.jpg

Janka je mamou troch detí. Hovorí, že je to tá najúžasnejšia vec na svete, ale zároveň aj poriadne náročná. Jej manžel je celý deň v práci. „Janka zostávala s deťmi často sama doma, chýbal jej kontakt s inými ľuďmi a utiahla sa do seba. Veľmi tiché, ostýchavé a neustále zavesené na maminke boli po príchode do programu Učenie pre život aj jej tri deti. Najmä najmladšia Nelka, ktorá sa narodila v čase pandémie. Tá sa veľmi negatívne podpísala pod jej socializáciu,“ spomína líderka Martina Šlapáková Ballová z MC Medulienka.

V materskom centre sa všetkým hneď zapáčilo a postupne začali napredovať. Malá Nelka začala nadväzovať sociálne interakcie s inými deťmi, ktoré jej dovtedy veľmi chýbali. Postupne sa čoraz viac odhodlávala opustiť bezpečnú náruč mamy Janky a v centre si našla nových kamarátov. V centre dodali odvahu aj Janke. Zistila, že nemusí byť len sama doma, ale môže sa aj realizovať. Začala sa viac venovať svojmu milovanému pečeniu a koncept materských centier sa jej natoľko zapáčil, že jedno zakladá aj vo svojej rodnej dedine.

Pozrite si príbeh Janky a Nelky:

Mama, pre ktorú je každé dieťa dar

Fotka_Veronika_PR_UpŽ.jpg

Veronika navštevuje program Učenie pre život so svojou dcérkou Zoe. Dievčatko má Downov syndróm a už na prvý pohľad vidno, že je výnimočná. „Zoe je radostná, stále sa usmieva a vďaka programu robí postupne pokroky. Medzi deťmi si našla kamarátov, ktorí sú pre jej rozvoj veľkým prínosom,“ hovorí Lýdia Vencelová.

Zoe si vďaka programu cibrí pozornosť aj jemnú motoriku, čo je u detí s Downovým syndrómom mimoriadne dôležité. Veronika mala spočiatku obavy, že ju aj Zoe ostatné mamičky odsúdia, ale opak bol pravdou. V centre našli vrúcnosť, pochopenie, obdiv a srdečné privítanie. Hovorí, že je krásne sledovať, ako sa Zoe zapája do hry s inými deťmi, ktoré nevidia žiadne rozdiely a jej dcérku berú ako svoju rovnocennú kamošku. Práve v tom je program Učenie pre život jedinečný. S láskou a pochopením ukazuje, že byť iným je úplne normálne a integrácia špeciálnych detí medzi tie bežné je prínosom pre obe strany.

Pozrite si príbeh Veroniky a Zoe:

Učenie pre život

Ide o bezplatný program poisťovne Generali a Únie materských centier. Jeho cieľom je prostredníctvom Montessori metódy rozvíjať potenciál detí vo veku 0 – 6 rokov tak, aby sa v budúcnosti plnohodnotne začlenili do spoločnosti a mali možnosť splniť si svoje sny.

Viac sa o programe dozviete na www.ucenieprezivot.sk.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.