Sviatky – dajú sa zvládnuť v zdraví?
Tešíte sa na Vianoce ako na žiaden iný deň v roku? Zbožňujete vône a chute, ktoré sú v tomto období také vábivé? Čaká vás vianočný večierok, medovinka na trhoch s priateľmi, štedrá večera a ešte aj silvestrovská oslava? Ako to všetko ustáť bez žalúdočných ťažkostí a priberania? Ak máte už teraz obavy z nastávajúcich dní, prečítajte si zopár užitočných rád.
Moje tipy, ako to zvládnuť
Najobozretnejší buďte pri pečení a pojedaní koláčikov
Sú najväčšou nástrahou, pretože ich pripravujeme pred sviatkami, sú teda k dispozícii pred, počas, ale aj po sviatkoch. Pojedáme ich často aj niekoľko týždňov. Už pri ich príprave preto premýšľajte a snažte sa pridať polovičné množstvo cukru a tuku, ako predpisuje recept. Nepečte príliš veľa, radšej menej, ale s dôrazom na výber surovín a kvalitu prípravy. Na mieste je aj sebakontrola. Ideálne je stanoviť si limit – koľko koláčikov denne si môžete dopriať.
Sviatky sú aj časom voľna
A nie je ho málo! Je na nás, ako s časom naložíme. Či voľné dni prežijeme zababušení v deke pred televíziou s punčom a tanierom koláčov v ruke, alebo aktívne pri športovej činnosti. Pritom úplne postačí hýbať sa aspoň hodinu denne, prípadne si dopriať intenzívnu prechádzku na čerstvom vzduchu.
Nechystajte zbytočne veľa jedla
Naplánujte si počet porcií tak, aby ste navarené jedlo nemuseli dojedať ďalších päť dní. Budem vám ho ľúto vyhodiť a tak zjete aj to, na čo nemáte práve chuť. Konzumácia menej zdravej večere raz, maximálne dvakrát počas sviatkov nemôže významne ohroziť vaše zdravie. Prejedenie môže maximálne spôsobiť krátkodobú nevoľnosť. Tomu sa však tiež dá elegantne vyhnúť tým, že sa budete snažiť navariť toho menej a aj na tanier si naberiete radšej striedmu porciu.
Nezabúdajte na vodu!
Poznáte starý trik? Tri minútky pred ťažším jedlom si doprajte pohár čistej vody. Vyvolá to vo vás pocit naplneného žalúdka a vy sa budete cítiť najedení aj po striedmej porcii. Vodu a voňavé bylinkové čaje si doprajte počas celých sviatkov v dostatočnom množstve. Voda funguje ako „zberač“ nečistôt a usadenín v tele a kvalitný bylinkový čaj zasa prospeje namáhanému žalúdku. Rozhodne vám prospeje napríklad mätový, medovkový, šalviový či harmančekový čaj.
Pozor na alkohol!
Sladké likéry, vianočný punč, varené víno, medovina, čaj s griotkou – všetko sú to nápoje, ktoré popíjame počas sviatočného obdobia. Každý z nich však obsahuje množstvo cukru. Preto aj tu je na mieste sebakontrola. Uprednostnite radšej kvalitné suché víno pred sladenými alkoholickými nápojmi a aj to v primeranom množstve.
Podeľte sa s tými, ktorí si nemôžu dopriať štedré Vianoce
Vianočný čas je ideálny na dobročinnosť v pravom slova zmysle. Myslite na to, že kým váš stôl prekypuje hojnosťou, inde to tak byť nemusí. Podeľte sa s tými, ktorí pomoc potrebujú. Väčšina obcí a miest organizuje počas Vianoc dobročinné zbierky. Mnohí sú vďační aj za domáce jedlo či koláčiky. Máte susedov, ktorí si štedrosť jednoducho nemôžu dovoliť? Ponúknite ich, ten pocit, ktorý vo vás ostane stojí za to!
Tip od foodblogerky: Ako prežiť štedrú večeru bez pastilky na trávenie?
Štedrá večera je naozaj ťažko stráviteľná. U nás v rodine máme už roky svoj štedrovečerný rituál. Večeru začíname hneď po zotmení. Zväčša okolo štvrtej. Ako prvé sa po prípitku zjedia oblátky s medom a cesnakom. Po nich nasleduje bohatá kapustnica plná húb, niekoľkých druhov poctivého mäsa a klobás, ktoré si do kapustnice svedomito zháňame už počas roka. Rozhodne sýte a ťažké jedlo.
Preto sa po jej dojedení nenáhlime, ostaneme sedieť pri stole a vychutnávame si spoločné pokojné momenty. Rozprávame sa, spomíname, bilancujeme… a spievame a hráme si koledy.
Až po hodinke týchto čarovných láskyplných chvíľ podávame hlavný chod. Upustili sme už dávnejšie od vyprážaných rýb. Obľubujeme kvalitné čerstvé ryby, ktoré väčšinou pečieme na masle Ghí a cesnaku a podávame s duseným špenátom. Aj šaláty máme radi odľahčené. Úžasný je cviklový alebo batatový šalát bez použitia majonézy či šalát zo stonkového zeleru. Počas večere sú koláčiky mimo dosahu.
Po hlavnom chode k nám prichádza Ježiško. Svetlá zhasnú, zvonček zazvoní a v tichosti, pokoji a takmer bez dychu prichádzame k stromčeku.
Čas strávený pri darčekoch sa vždy natiahne… nikomu sa nechce vrátiť k stolu a tak posledné jedlo podávame už len v malých mištičkách ako dezert do ruky.
Sú to makové „bobaľky“. Pri ich sladení používame minimum cukru, pričom porcia je naozaj striedma.
Takto vieme večeru zvládnuť elegantne, bez pocitu preťaženého žalúdka a sviatočný večer si doslova vychutnávame.
Krásne a zdravé sviatky aj vám!