Tipy, ako sa minimalisticky zbaliť na dovolenku
Cestovanie naľahko je oveľa zábavnejšie, keď vás neťahá k zemi polovica majetku. Ale čo nechať doma? Aby sme vám pomohli pri balení, pripravili sme pre vás infografiku s jednoduchými princípmi, ktoré potrebujete ovládať, ak chcete cestovať minimalisticky. Pridali sme aj niekoľko našich dobrých tipov, ktoré vám pomôžu.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poistenie a poistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.
Fáza 1: Minimalizácia vecí
1. Vytvorte si zoznam
Na jednej strane znížite pravdepodobnosť, že niečo zabudnete, a zároveň vás tento zoznam prinúti premyslieť si, čo naozaj potrebujete. Ak si zoznam vytvoríte digitálne, bude jeho usporiadanie a následné zúženie oveľa jednoduchšie. Navyše ho budete môcť použiť znovu pri budúcich cestách.
2. Investujte do menšej a ľahšej batožiny
Väčšina z nás nerada necháva kufor poloprázdny. Preto je lepšie kúpiť si menší kufor a pri balení zapojiť kreativitu. Menej vecí, ľahšia batožina.
3. Naplánujte si pranie
Či už máte rezervované Airbnb s práčkou, alebo hotel s práčovňou, pranie oblečenia vám umožní výrazne znížiť množstvo oblečenia, ktoré si potrebujete zbaliť. Buďte realistický a všetko, či si plánujete zobrať so sebou, položte na posteľ. Následne sa pokúste zbaviť tretiny až polovice všetkých vecí. V jednoduchosti je krása! Menšie, rýchlo schnúce veci môžete rýchlo preprať aj v kúpeľni.
4. Vytvorte si minimálny cestovný šatník
Ak sa budete držať neutrálnej a minimálnej farebnej palety, uľahčíte kombinovanie oblečenia a tým znížite počet vecí, ktoré potrebujete. Zamerajte sa na praktické veci, nie príliš elegantné ani ležérne. Najviac miesta zaberajú topánky, preto sa snažte vziať si len jeden alebo dva páry. Svoj outfit potom doplňte drobnými doplnkami, ktoré vám dodajú farbu cez deň a pôvab na večer.
5. Vyhnite sa spotrebnému materiálu
Snažte sa vziať si so sebou len ten spotrebný materiál, ktorý budete potrebovať počas cesty a o ktorom viete, že ho v cieľovej destinácií nenájdete. Všetko ostatné si môžete kúpiť na mieste.
6. Minimalizujte zvyšok zoznamu
Popremýšľajte dobre nad každou položkou a zvážte, či ju môžete minimalizovať alebo nechať doma. Tu je zopár návrhov:
- Namiesto fyzických kníh si vezmite elektronickú čítačku alebo tablet
- Použite nafukovací cestovný vankúš
- Investujte do elektroniky cestovnej veľkosti a neberte si so sebou nič, čo je k dispozícii na vašom ubytovaní
- Nahraďte viacero predmetov jedným viacúčelovým. Napríklad obyčajná látka slúži ako prikrývka, uterák, taška a aj ako pikniková deka.
Fáza 2: Premyslený prístup k veciam vašich detí
7. Vytvorte si zoznam príručnej batožiny
Príručná batožina by mala zahŕňať všetko, čo by vaše deti mohli potrebovať počas letu, ako sú plienky, detská výživa, hračky a náhradné oblečenie pre prípad zašpinenia. Pokiaľ ide o spotrebný tovar pre vaše deti, vyhnite sa tomu, aby ste so sebou brali čokoľvek, čo si môžete kúpiť v cieľovej destinácii. Predtým, ako začnete baliť, rozložte všetky veci na posteľ – jednu kôpku pre každého člena rodiny. Týmto spôsobom budete mať prehľad nad všetkým a pomôže vám to vyhnúť sa nadmernému baleniu.
8. Hračky si dobre premyslite
Hračky môžu zaberať veľa miesta, ale pravdepodobne potrebujete oveľa menej hračiek, ako si myslíte. Vyberte jeden alebo dva obľúbené a malé predmety, ako sú napríklad hracie karty. A nezabúdajte – pobyt na exotickom mieste je zábavou sám o sebe! Tablet alebo herné zariadenie (s obmedzením času stráveného za obrazovkou) ušetrí miesto a zabaví vaše deti na mieste, kde nemajú iné možnosti.
9. Vyberte cestovnú súpravu pre deti
Cestovný kočík je najväčšia položka, ktorú si pravdepodobne vezmete so sebou, preto sa oplatí venovať čas výberu toho správneho. Pre menšie deti sa možno oplatí hľadať kombináciu autosedačky a kočíka, aby ste nemali problémy v taxíkoch alebo v prenajatom aute. Pre staršie deti hľadajte kočík, ktorý je ľahký a ľahko sa skladá, no zároveň ponúka dostatočný úložný priestor, ochranu pred slnkom a dažďom, ľahko sa manévruje a má rôzne uhly sklonu. Možno budete chcieť zvážiť aj cestovnú postieľku a aj prebaľovaciu podložku, aby ste sa vyhli problému s čistotou.
Fáza 3: Zdravie a bezpečnosť
10. Zaočkujte sa
Skontrolujte, aké očkovania sú odporúčané pre vašu destináciu. Nezabúdajte, že deti môžu potrebovať viac očkovaní ako vy. Pamätajte na to, že niektoré očkovania treba absolvovať s dostatočným časovým predstihom.
11. Zriaďte si malú lekárničku
Ak sa chystáte na slnečné miesto, nezabudnite na klobúky, slnečné okuliare a opaľovací krém s vysokým faktorom. Ak je pravdepodobné, že vás budú obťažovať komáre, je dobré zbaliť si cestovnú moskytiéru. Užitočná je aj minisúprava prvej pomoci, ktorá by mala obsahovať:
- Teplomer
- Lieky proti bolesti pre deti
- Náplasti
- Antiseptiká
- Antihistaminiká
- Tablety proti nevoľnosti
- Predpísané lieky
12. Nezabúdajte na dokumenty a informácie
Ak si so sebou beriete nejaké lieky, prineste si kópie receptov alebo potvrdenie od lekára pre prípad, že by sa na letisku vyskytli problémy. A ak majú vaše deti iné priezvisko ako vy, nezabudnite priniesť dokumenty, ktoré dokazujú, že ste príbuzní. Znie to možno hlúpo, ale nikdy neviete, na čo sa vás na letisku budú pýtať. Je tiež dobré vyhľadať si miestneho pediatra vopred pre prípad núdze.
13. Poistite sa
Dobré cestovné poistenie zabezpečí, aby vaše deti mali k dispozícii všetku potrebnú starostlivosť bez toho, aby ste sa museli obávať drahých účtov za lekárske ošetrenie. A aj keby ste ho vôbec nepotrebovali, je vždy lepšie byť pripravení na všetko.