projekt poisťovne logo generali

Tipy na detské knižky, ktoré ponúkajú viac ako len príbehy na čítanie

21. 02. 2024

Albert Einstein raz povedal: "Ak chcete, aby vaše deti boli inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli ešte inteligentnejšie, čítajte im rozprávok ešte viac."

Tento mesiac sa budeme hrať! Práve prostredníctvom hry sa deti postupne učia rozvíjať zručnosti, schopnosti a vedomosti, aby sa z nich stali šťastní a úspešní dospelí. A keďže nie každé dieťa má jednoduchý štart do života plný bezstarostnej hry, poisťovňa Generali spustila program Učenie pre život v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net v spolupráci s Úniou materských centier, so snahou pomôcť deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku.

Čítanie kníh nie je len príjemný večerný rituál pred spaním. Prirodzene a nenútene prináša množstvo benefitov a stimulov pre dieťa – pomáha mu s rečou, gramatikou, slovnou zásobou, zlepšuje pozornosť aj rozprávačské schopnosti, zlepšuje mieru porozumenia dieťatka nielen slovám, ale aj svetu a tomu, ako funguje. A v neposlednom rade zbližuje a utužuje vzťah rodiča s dieťaťom. Podľa výberu témy knihy vieme rozširovať jeho obzory – či už vedomosti, emócie alebo fantáziu.

Skvelou správou je, že v dnešnej dobe sa do písania detských knižiek nepúšťajú len spisovatelia, ale aj odborníci ako logopédi či psychológovia. Tí dokážu správne formovať malé mozgy, zároveň ich zabaviť pekným príbehom a ako bonus pomôžu rozvíjať rôzne oblasti cez overené vedecké postupy. Každé slovo, situácia či obrázok sú starostlivo a odborne vybrané, aby im dieťa rozumelo a zároveň sa rozvíjalo.

Skvelou správou je, že v dnešnej dobe sa do písania detských knižiek nepúšťajú len spisovatelia, ale aj odborníci ako logopédi či psychológovia.

V tomto článku nájdete tipy na kvalitné detské knižky, ktoré malým čitateľom pomôžu s rozvojom reči, pochopiť pocity, rozhýbať pršteky či celé telo alebo ukážu, že svet je farebný a ľudia v ňom rôznorodí.

Knižky, ktoré pomôžu s rečou

Séria kníh KUBKO vytvorená logopedičkou

Poľská logopedička a detská pedagogička Marta Galewska-Kustra vytvorila vynikajúcu sériu kníh o Kubkovi na podporu reči, ktorá rastie s dieťaťom a primerane ho stimuluje k rozrozprávaniu, správnej artikulácii a porozumeniu príbehu. Logopédi ju odporúčajú na efektívnu motiváciu k reči a taktiež pre porozumenie všeobecne rozprávať o maximálne jeden level vyššie, na akom sa práve dieťa nachádza – to znamená, že ak je dieťa vo fáze spájania slabík, tak treba používať jednoduché jedno-dvojslovné vety so základnými citoslovcami. Keď už používa základné citoslovcia samo, tak tvoriť jednoduché vety s najčastejšie používanými slovami. Keď už vie skladať jednoduché vety, rodič s dieťaťom rozpráva v trošku zložitejších vetách a pridáva nové slová atď. Táto séria kníh tomu presne zodpovedá a s každou knihou sa postupne zvyšuje náročnosť, až sa deti dopracujú k súvislým dlhším textom. Prvú knihu môžete dieťaťu predstaviť už pred jeho prvým rokom.

Kubko kniha

Knihy zároveň obsahujú rôzne logopedické aj logické cvičenia, ktoré rozširujú príbeh a nabádajú na rozhovor rodiča s dieťatkom.

Na Slovensku je zo série preložených už 14 kníh.

Ak si vaše deti obľúbili Kubka a jeho rodinu, v tejto téme nájdete aj veľa rôznych hier, puzzle alebo pexesá. Stačí hľadať pod originálnym poľským názvom Pucio.

Lulu a Cita

Pre výbornú logopedickú knihu nemusíme chodiť ďaleko. Slovenské logopedičky Ľudmila Mičianová a Zlatica Hoppanová napísali detskú knižku Lulu a Cita a odporúča ju aj Slovenská asociácia logopédov. Je zameraná na rozvíjanie komunikačných kompetencií detí vo veku 4 až 7 rokov a o vydarené ilustrácie sa zaslúžila Elena Rabčanová. Kniha je doplnená aj o otázky priamo v texte a príbehu, aby sa dieťa zamyslelo nad situáciami v knihe.

luluuu.png

Knižky, ktoré pomôžu s pocitmi

Séria Mami, oci…

Vydarená séria Mami, oci… od slovenskej detskej psychologičky Petry Arslan Šinkovej učí deti a aj rodičov, že každá emócia je v poriadku a je dôležité uvedomiť si, čo nám chce povedať a prečo ju cítime. Potom sme na správnej ceste naučiť sa ju zvládnuť konštruktívnym spôsobom, čo je dôležité najmä pre deti, ktoré sa to len učia. No povedzme si úprimne, aj veľa dospelých má často problém zvládať určité emócie.

Knihy sú určené pre trošku staršie deti od cca 5 rokov a vyššie.

Mami, oci kniha

V knižke nájdete krátke príbehy, ktoré sú vlastne jednoduché modelové situácie plné emócií. Pomáhajú vcítiť sa deťom do rozpoloženia a nájsť riešenie. Za každým príbehom zároveň rodič nájde aj odporúčania a rady, ako zvládnuť rôzne emócie a situácie so svojimi deťmi.

Každá kniha sa zameriava na inú oblasť emocionálnej inteligencie:

Slimáčik Slávko 

Knižka (Ne)spokojný slimáčik Slávko – 5 prvkov duševnej pohody od učiteľky Lindy Lilikovej je odporúčaná slovenskými psychológmi pre deti od 4 do 8 rokov na podporu psychickej odolnosti a navodenie duševnej pohody. Učí nás aj naše deti ľahšie zvládať ťažké situácie, keď sme smutní, keď nám niečo nevyjde, keď nemáme kamarátov…

Pomocou rozprávok v knihe sa naučíte piatim jednoduchým nástrojom, ktoré menia bezmocnosť na úsmev. Vďaka zmysluplným otázkam, vysvetleniam a tipom na rodinné rituály sa rodič spolu s dieťaťom naučí pracovať s emóciami tak, aby z nás nerobili bezmocných slimáčikov, ktorí sa schovávajú do svojej ulity pred svetom a možnosťami, ktoré nám môže dať.

Slimacik slavko.png

Novinkou je pokračovanie tejto knižky Stratený Slimáčik Slávko – 5 prvkov môjho ja, ktorá vedie deti k spoznávaniu samých seba, svojich emócií, svojej hodnoty a budovaniu sebalásky už od útleho veku.

Knižky, ktoré pomôžu s jemnou a hrubou motorikou

Od hlavy po päty

Skvelá kniha pre menšie deti od autora kultovej knižky Nenásytná húsenička je aj Od hlavy po päty. Rozhýbe, učí časti tela a aj to, čo robia rôzne zvieratká. Čo robia slony? Dupú nohami. Vieš to aj ty?

od hlavy po paty_carle.png

Pritúľ si ma

Kniha Pritúľ si ma aj s ostatnými zvieratkovými knihami zo série je skvelá pre deti od 18 mesiacov. Interaktívna kniha zapája deti priamo do deja a ich pršteky, ústa či nošteky rozhýbe na každej stránke. Fúkajte, klopkajte, hladkajte, nakŕmte, pokrčte noštek a pritúľte si rozkošné zvieratká.

pritul si ma_seria.png

Minipédie

Pršteky rozhýbu aj Minipédie od vydavateľstva Svojtka. Stačí si vybrať obľúbenú tému dieťaťa a zabáva s otváraním, točením či vysúvaním sa môže začať. Minipédie nájdete aj vo verzii pre najmenšie deti, pre deti 2+ a tiež pre staršie deti 4+.

minipedie.png

Knižky, ktoré učia o diverzite a tolerantnosti

Mami, oci, každý je výnimočný

Sériu Mami, oci… od psychologičky Petry Arslan Šinkovej sme spomínali pár riadkov vyššie pri emocionálnej inteligencii. V tomto odseku odporúčame jej knihu Mami, oci, každý je výnimočný, venovanú priamo diverzite a tolerancii a ako k nej viesť deti. V dnešnom multikultúrnom svete, kde sa deti stretávajú s rôznymi národnosťami, etnikami, ale aj s ľuďmi s hendikepom či len odlišným temperamentom, ako sú zvyknuté, je naozaj dôležité nebáť sa láskavo odpovedať na ich zvedavé otázky. Aj napriek tomu, že sme každý iný, predsa len sme si všetci rovní a každý z nás je výnimočný a hodný tolerantného správania. Kniha deťom ukazuje, že inakosť je v poriadku.

diverzita1.png

Zemeguľa plná detí

Kniha Zemeguľa plná detí v sebe ukrýva 16 básničiek o 16 deťoch z rôznych kútov sveta: kde a ako žijú, ako vyzerajú, čo rady robia, či žijú v krajine, kde je teplo alebo zima. Čo však majú všetky deti spoločné? Že sa rady hrajú, chcú byť šťastné a milované.

Oli a kamaráti

Úplná knižná novinka Oli a kamaráti je pre všetkých rodičov, ktorí majú zvedavé deti a chcú ich naučiť tolerancii. Deti si prirodzene všímajú inakosť a neboja sa opýtať. Zato rodičia sa niekedy boja odpovedať. Táto knižka prinesie odpovede na otázky detí o inakosti, hendikepoch a diverzite v situačných príbehoch a vedie ich k tolerantnosti a láskavosti.

oli a kamarati.png

O dôležitosti čítania kníh v ranom veku vieme aj v programe Učenie pre život. Rodiny na workshopoch a v materských centrách vedieme k zaradeniu čítania do ich každodenných aktivít. Viac o programe sa dozviete na www.ucenieprezivot.sk.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.