projekt poisťovne logo generali

Jazdite efektívnejšie a šetrite

25. 10. 2023

S rastúcimi cenami benzínu a elektrickej energie je jazda autom čoraz drahšia. Ale aj napriek tomu, že tieto náklady rastú, je možné a niekedy aj jednoduché počas jazdy šetriť.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej autám a bezpečným cestám, aby ťa každá tvoja jazda doviedla spoľahlivo do cieľa aj v tomto jesennom počasí. V poisťovni Generali ti radi poradíme poistenie, ktoré bude tvoje auto kryť v každej situácii a vďaka kvalitným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

Ekologická jazda je umenie efektívneho jazdenia a týka sa benzínových, dieselových, hybridných aj plne elektrických vozidiel.

V tomto článku vám predstavíme sedem jednoduchých tipov, vďaka ktorým môžete zvýšiť energetickú účinnosť svojho vozidla, ušetriť peniaze a chrániť planétu.

1. Cestu si naplánujte

Ekologická jazda sa začína ešte predtým, ako si sadnete za volant svojho auta: predbežné plánovanie je nevyhnutné. 

Väčšinu jázd absolvujeme po opakovaných a známych trasách. Všímajte si, kedy a kde je premávka najintenzívnejšia a najpomalšia. Ak môžete, vyhnite sa jazde v týchto časoch a po týchto trasách.

Pri dlhších cestách si vopred naplánujte trasu čo najpodrobnejšie, pretože stratiť sa znamená zbytočne spotrebovať palivo naviac. Vždy si pripravte plán B, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

Je všeobecne známe, že kratšie cesty sú menej úsporné. Trvá až 8km, kým motor začne pracovať s maximálnou účinnosťou. Ak je to možné, choďte radšej pešo alebo na bicykli, než aby ste jazdili na krátke vzdialenosti.

2. Nenechajte bežať motor na voľnobeh

Ak necháte motor svojho vozidla bežať na voľnobeh počas státia v premávke, plytváte palivom a batériou. Ak by ste motor nechali bežať na voľnobeh 30 minút denne, za dva mesiace by ste spálili plnú nádrž paliva.

Odborníci odporúčajú, aby motoristi vypli motor, ak si myslia, že budú stáť dlhšie ako dve minúty. Ak je vaše vozidlo vybavené systémom stop-start na úsporu paliva, uistite sa, že je zapnutý.

3. Vozidlo nepreťažujte

Ľahšie autá sú úspornejšie. Zrýchľovanie ľahkého vozidla si vyžaduje menej energie a paliva ako zrýchľovanie ťažkého vozidla.

Každých 45kg odstránených z auta môže ušetriť 1 % paliva .

Odľahčite svoje auto odstránením všetkej nepotrebnej batožiny, ako sú krabice v kufri, nepoužívaný strešný nosič alebo nosič na bicykel a všetko, čo zvyšuje hmotnosť vozidla.

4. Pravidelne kontrolujte pneumatiky  

Prehustené alebo nedostatočne nahustené pneumaticky nútia motor vozidla pracovať intenzívnejšie, čím spotrebuje viac paliva alebo elektrickej energie a vypúšťa viac škodlivín.

Pravidelne kontrolujte všetky štyri pneumatiky pomocou tlakomeru a uistite sa, že sú nahustené na úroveň odporúčanú výrobcom.

5. Obmedzte používanie klimatizácie či vykurovania  

Klimatizácia núti palivový motor pracovať intenzívnejšie, čím sa spaľuje viac paliva.

V elektrických vozidlách klimatizácia vybíja batériu a znižuje jej dojazd, ale pri kúrení sa vybíja oveľa rýchlejšie.

Ak je horúco, skúste pred odchodom otvoriť okno, aby sa vnútro auta schladilo. A ak je vaše vozidlo vybavené tlačidlom ECO/ECON, zapnite ho a automaticky sa prepne na energeticky úspornejšie nastavenie.

6. Znížte rýchlosť

Pri rýchlej jazde sa spaľuje viac paliva ako pri jazde rovnomerným tempom.

Pri jazde rýchlosťou 110 km/h spotrebuje benzínové alebo naftové auto o 15 % viac paliva ako pri rýchlosti 80 km/h a o 9 % viac ako pri rýchlosti 95 km/h.

Ukázalo sa tiež, že zníženie rýchlostných limitov na diaľniciach zo 120 na 110 km/h by mohlo vodičom ušetriť až 18 % paliva.

V prípade elektrického vozidla je optimálna rýchlosť 95 km/h a pri jazde rýchlosťou 130 km/h sa môže znížiť dojazd batérie až o 25 %.

7. Jazdite inteligentnejšie

Náhle brzdenie a neustále zmeny prevodových stupňov míňajú viac paliva alebo batérie ako postupné spomaľovanie alebo zrýchľovanie. Sledujte premávku pred vami a predvídajte potrebu spomalenia.

Rekuperačné brzdenie, systém prítomný v elektrických vozidlách, sa vzťahuje na reguláciu rýchlosti prostredníctvom starostlivého ovládania plynového pedála namiesto používania brzdového pedála. Umožňuje premeniť väčšinu hybnosti elektrického vozidla späť na nabíjanie batérie, takže brzdenie a zrýchľovanie prebieha plynulo. Efektívna jazda môže zvýšiť dojazd elektromobilu o 15-20 %.

Ak to vaše vozidlo umožňuje, používajte tempomat vždy, keď je to možné. Vaše jazdenie tak bude výrazne úspornejšie.

shutterstock_2199733031.jpg

Extra tipy pre elektrické autá

  • Vždy využite možnosť verejného nabíjania. Niektoré obchodné reťazce lákajú zákazníkov aj tým, že sprístupňujú nabíjanie elektromobilov. Pre kompletný zoznam verejných nabíjacích staníc navštívte stránku Nabijame.sk.
  • Pokiaľ váš elektromobil disponuje funkciou predhriatia, nezabúdajte na ňu. Interiér vozidla aj batéria sa tak pred odchodom zohrejú, čím sa zníži spotreba energie počas jazdy.
  • Snažte sa vozidlo nabíjať doma. Domáce nabíjanie je najlacnejšie a najpohodlnejšie a zároveň šetrnejšie ku vašej batérii. Nabíjacie stanice v meste sú častokrát výkonnejšie, no priplatíte si za ne.

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.