projekt poisťovne logo generali

Tipy na bezpečnú jazdu pre starších vodičov

21. 10. 2021

Všetci starneme iným tempom a preto je ťažké povedať, kedy by sa ľudia mali vzdať šoférovania. Vieme však, že s pribúdajúcim vekom sa zhoršuje zrak, sluch, reflexy a aj sila, čo sťažuje bezpečné ovládanie vozidla. Jedného dňa sa možno budeme môcť voziť v autonómnych autách, ale zatiaľ šoférovanie závisí od nás. Prinášame vám preto niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým bude vaša jazda bezpečnejšia.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na cestách a rôznym auto-moto témam. V tom, aby ste sa na cestách cítili bezpečne, vám pomôže aj povinné zmluvné poisteniehavarijné poistenie od poisťovne Generali, ktoré si vyskladáte na mieru podľa svojich predstáv.

Pozor na zrak a sluch

Pravidelné kontroly u očného lekára sú dôležité, aby ste sa uistili, že vaše okuliare alebo šošovky sú dosť silné. Ak používate načúvací prístroj, vždy pred jazdou skontrolujte, či ho máte nasadený. Okrem toho dávajte pozor pri otváraní okien auta, pretože prievan môže znížiť účinnosť vášho prístroja.

Investujte do GPS navigácie

Navigácia je užitočná v každom veku. Vďaka nej sa už nebudete musieť znervózňovať, ak náhodou zle odbočíte. Navyše, častokrát vám ponúkne alternatívne trasy mimo rušných hlavných ciest, vďaka čomu budete môcť do cieľa doraziť s chladnejšou hlavou.

Zmeňte svoje zvyky

Snažte sa šoférovať za denného svetla a pri dobrých poveternostných podmienkach a vyhýbajte sa dopravnej špičke. Jazda v noci a za zlého počasia môže byť naozaj náročná a nepríjemná, preto sa podľa možností takýmto situáciám vyhýbajte. Ak užívate nejaké lieky, uistite sa, že je bezpečné po ich požití šoférovať. Mnohé lieky môžu totiž ovplyvniť vaše reakcie a koordináciu, alebo spôsobiť malátnosť.

shutterstock_707244130.jpg

Nechajte sa ohodnotiť

Uistite sa, že je váš vodičský preukaz aktualizovaný a po prípade absolvujte doškoľovací kurz. Môže vám to dodať sebavedomie a istotu, že ste dostatočne oboznámený s najnovšími zákonmi a dopravnými predpismi. Nezabúdajte ani na pravidelné lekárske prehliadky. Po dovŕšení 65 rokov sa im musíte podrobiť každých päť rokov.

Udržujte svoju fyzickú kondíciu

S pribúdajúcim vekom môžu svaly a kĺby strácať silu a pružnosť. Dodržiavanie zdravej životosprávy má množstvo benefitov, ktoré vám pomôžu aj pri bezpečnom šoférovaní. Pravidelné cvičenie, ako je chôdza, strečing a cvičenie s vlastnou váhou, môže pomôcť udržať kondíciu v dobrom stave a dokonca aj zlepšiť celkovú pohyblivosť a reakcie.

Využívajte technológie

Autonómne autá sú možno ešte v ďalekej budúcnosti, ale mnohé vozidlá už prichádzajú s mnohými inováciami. Tieto nové funkcie uľahčujú jazdu, takže je možno na čase zvážiť kúpu modernejšieho modelu. Pri výbere sa zameriavajte na praktické funkcie, ako je integrovaná navigácia GPS a automatické varovanie pred nebezpečenstvom. Okrem toho existujú aj modernejšie funkcie vrátane automatického brzdenia, detekcie ospalosti vodiča, inteligentného prispôsobenia rýchlosti, pokročilého nočného videnia a adaptívneho tempomatu, ktorý automaticky upravuje rýchlosť vzhľadom na vozidlo pred vami.

A nakoniec, nezabudnite na zlaté pravidlo: „Menej a často“. Ak niečo nerobíme pravidelne, môžeme rýchlo stratiť zručnosti a sebadôveru a šoférovanie nie je výnimkou. Nezabúdajte ani na poistenie auta, na ktoré sa môžete spoľahnúť

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.