projekt poisťovne logo generali

Úloha krásna v našom živote

Dada a Matúš Zvalovci 19. 02. 2020

Čo si predstavíte pod pojmom umenie? Maľby, hudbu, fotografie, oblečenie, sochy, stavby, divadlo? Každý má to svoje obľúbené. Niektorí ľudia žijú umením každý deň, iní príležitostne.

V minulosti boli niektorí umelci nedocenení. Známi maliari, sochári alebo hudobníci boli nepochopení spoločnosťou a dobou, v ktorej žili a pôsobili. Niektorí dokázali nadčasové veci, ktoré sa vymykali vnímaniu sveta alebo len mali „o koliesko naviac”, a tak boli odsudzovaní.

Dnes, keď sa v spoločnosti uprednostňuje individualizmus, je to o niečo jednoduchšie. No napriek tomu je tu stále príliš tenká čiara medzi alternatívnym umením a rýchlokvaseným jednoduchým umením pre masy.

Niektorým ide len o profit, iní v tom vidia zmysel života a poslanie prinášať spoločnosti „krásno”. Umenie v jeho rôznych formách posúva spoločnosť, určuje nové trendy alebo jednoducho len slúži na zábavu.

Avšak nie vždy v nás vyvolá iba pozitívne a krásne pocity. Niekedy otvorí citlivé témy, ktoré sú nám nepríjemné a z rôznych dôvodov ich nevidíme alebo nechceme vidieť. Odomknú naše 13. komnaty a prinútia nás vystúpiť z komfortnej zóny.

Dostávam sa k tomu, že podľa mňa je umelcom nadaný človek, ktorý využíva svoj talent a úsilie na vytvorenie niečoho krásneho, príjemného a potrebného. Ale tým, že ľudská individualita už nie je utláčaná, presadia sa aj umelci s pochmúrnym až depresívnym prejavom. Určitú skupinu ľudí tým oslovia. Možno práve touto formou chcú vykričať svetu, čo ich trápi a hnevá. Drvivá väčšina ľudí prirodzene vyhľadáva v umení už spomínané „krásno” a príjemné zážitky.

Náš aktuálny pohľad na umenie je ovplyvnený výchovou 2 malých detí. 🙂

Divadielka pre deti, detské filmy a rozprávky, pesničky a muzikály pre deti, detské výstavy a múzeum… Berieme to ako súčasť života, aktuálne obdobie. Snažíme sa o to, aby si naše deti budovali vzťah ku kultúre a umeniu. Nechávame ich tvoriť, kresliť, občas sa len tak bláznime, spievame a tancujeme. Časom sa ukáže, čo ich z toho baví najviac a môžeme sa na to zamerať.

V neposlednom rade by som rád spomenul, že v dnešnej dobe, kedy si jedným kliknutím myši dokážeme objednať jedlo, celý nákup aj dovoz a montáž nábytku sme ako ľudia spohodlneli. Čoraz viac mám pocit, že umenie je aj každé poctivé remeslo. Od pekára cez murára až po automechanika. Začína skutočne platiť porekadlo, že remeslo má zlaté dno.

Na záver, samozrejme, spomeniem aj pohľad na umenie z hľadiska udržateľnosti. Je to niečo, čo rezonuje nami čoraz viac. Je fascinujúce, ak niekto dokáže urobiť z ničoho niečo. Inak povedané z odpadu vytvoriť surovinu. Jedným zo základných pravidiel udržateľnosti je znovupoužitie, teda opravenie už existujúcich vecí.

Keď sa podarí vytvoriť z odpadu peknú dizajnovú účelovú vec, napr. kus nábytku, materiál na stavbu domu alebo auta, je to hotové umenie. Takých projektov vzniká čoraz viac a som rád, že sme toho súčasťou.

Verím, že aj vďaka tomu robíme svet krajším. 🙂

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.