VIDEO: skúsenosť s popôrodnou depresiou
V ťažkých chvíľach dokáže človeku veľmi pomôcť pocit, že v tom nie je sám. Ak ide o popôrodnú depresiu, sama rozhodne nie ste. Až 1 z 10 žien ju zažije a možno vás to prekvapí, no postihuje aj mužov.
Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej rodičovstvu. Každý rodič chce svojmu dieťaťu poskytnúť ten najlepší štart do života. Rodičom a deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku v tom už štvrtý rok pomáha aj program Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier.
Je úplne bežné, že ženy prvý týždeň po pôrode často plačú a cítia úzkosť, tzv. popôrodné blues. No ak symptómy pretrvávajú dlhšie alebo ak začnú neskôr, môže ísť o popôrodnú depresiu, ktorá zvyčajne nastupuje kedykoľvek počas prvého roka po narodení dieťaťa.
Aké sú symptómy?
Popôrodná depresia môže naštartovať pocity neustáleho smútku či spôsobovať nedostatok energie a apetítu, problémy so spánkom, ťažkosti pri vytváraní puta s dieťaťom a všeobecnú stratu radosti zo života. Prejaviť sa môže aj v podobe nevyspytateľných výkyvov nálad, vlhkých dlaní či návalov adrenalínu.
Čo môžem robiť?
Ak si myslíte, že by ste mohli trpieť popôrodnou depresiou, je dôležité, aby ste kontaktovali svojho lekára, pretože existuje mnoho spôsobov, ako s ňou bojovať. K dispozícii sú aj rôzne techniky, ktoré si môžete vyskúšať samy. V tomto videu uvidíte príbeh jednej z vás a dozviete sa, ako s depresiou bojovala. Jej tipy síce nemusia pomôcť každému, no jej skúsenosti vás môžu motivovať pri riešení vlastnej situácie.
A čo by chcela všetkým odkázať? Pamätajte, že vy ste rovnako dôležitá ako vaše dieťa. A nebojte sa, tento stav nepotrvá večne.