projekt poisťovne logo generali

Vybrať vhodný krúžok pre deti nemusí byť veda – čo a koľko je optimum?

04. 09. 2019

Záujmové krúžky formujú detskú osobnosť vo všetkých smeroch. Rozvíjajú talenty, ale aj sociálne zručnosti a zvyky. Učia deti zodpovednosti, zdravej súťaživosti, ale aj spolupráci a tolerancii. So začiatkom školského roka prichádza vždy rodičovská dilema, na aký krúžok dieťa dať. Čo teda zohľadniť pri výbere? Koľko krúžkov je pre dieťa optimum? Ktorý vybrať? Poradíme vám, čo zvážiť a na čo myslieť pri výbere tej správnej kombinácie pre vaše deti.

Školy a rôzne organizácie ponúkajú množstvo krúžkov, kam vaše dieťa zapísať. Máte na výber od pohybových (šport, tanec) až po vedecké, prírodné, hudobné, jazykové či kreatívne (keramické, dramatické atď.). Nie je jednoduché zvoliť tie správne.

Ponúkame vám preto pár užitočných pravidiel, ktoré vám rozhodovanie uľahčia:

1. Zistite, čo vaše dieťa baví

Krúžok by mal byť preň zábavou, radosťou a mal by rozvíjať jeho či jej talent. Preto vyberajte na základe týchto parametrov a dajte na voľbu vašej ratolesti. Zabudnite na vaše nenaplnené túžby, podstatný je záujem vášho dieťaťa. V prípade menších detí je výber na vás, prípadne sa poraďte so psychológom.

Zabudnite na vaše nenaplnené túžby, podstatný je záujem vášho dieťaťa. V prípade menších detí je výber na vás, prípadne sa poraďte so psychológom.

2. Zohľadnite vek i povahu

Pre mladšie deti sú vhodné jednoduchšie krúžky, v ktorých sa naučia sústrediť sa a akceptovať novú autoritu (lektora). Mali by mať kratšie časové trvanie a hravejšiu formu. Vždy myslite na osobnosť vášho dieťaťa. Ak je introvertom, voľte individuálne zamerané krúžky, kolektívnym sa vyhnite (a naopak).

3. Berte ohľad na ďalšie povinnosti

Nezabúdajte na to, že vaše dieťa má okrem krúžkov aj školské povinnosti. Ak nestíha alebo ho počet krúžkov vyčerpáva, poľavte a prehodnoťte spolu s ním výber. Spozornite aj vtedy, ak je dieťa napriek dobrým známkam nespokojné, mrzuté, podráždené či smutné a býva často choré. Aj ono má len obmedzenú zásobu energie. Ak ju vyčerpá, prestane ho baviť aj to, čo by ho v opačnom prípade napĺňalo.

4. Zvážte financovanie a logistiku

Niektoré krúžky sú finančne náročnejšie než iné a vyžadujú istý výstroj či rôzne pomôcky. Nechoďte cez svoje ekonomické možnosti. Súkromné kluby či inštitúcie sú zvyčajne spoplatnené vyššou sumou ako centrá voľného času. Ak teda máte hlbšie do vrecka, orientujte sa na tie. Ideálne je mať krúžky v blízkosti školy alebo bydliska, aby ste logistikou zbytočne nevyčerpávali seba i svoje dieťa. Viacero organizácií už dnes ponúka krúžky aj priamo v škole, ktoré naviažu na koniec riadneho vyučovania. Informujte sa, či takúto spoluprácu má aj škola vášho dieťaťa.

Ideálne je mať krúžky v blízkosti školy alebo bydliska, aby ste logistikou zbytočne nevyčerpávali seba i svoje dieťa.

Vybrať vhodný krúžok pre deti nemusí byť veda - čo a koľko je optimum?

5. Dajte na odporúčania

Pýtajte sa a zisťujte u iných rodičov, ktorých deti na daný krúžok chodia, kým svoje dieťa niekam zapíšete. Overíte si tak kvalitu krúžku i lektora a vyhnete sa sklamaniu. Preklepnite si organizátora krúžku, či je dôveryhodný, má dobrú históriu a výsledky. Ideálne je, ak sa porozprávate aj s učiteľom a získate predstavu o tom, ako daný krúžok funguje.

Pýtajte sa a zisťujte u iných rodičov, ktorých deti na daný krúžok chodia, kým svoje dieťa niekam zapíšete. Ideálne je, ak sa porozprávate aj s učiteľom a získate predstavu o tom, ako daný krúžok funguje.

Nepodceňte osobnosť lektora, ktorý je v rámci krúžku kľúčovým. Je na ňom, aby spájal skupinu, viedol všetky jej články, a teda dohliadol na to, aby niektoré deti neboli z kolektívu vyčleňované. Zistite si výsledky, aktivity a možnosti náhradných hodín, ak by vaše dieťa absentovalo. Na základe spomenutých parametrov budete vedieť, čo očakávať.

6. Choďte na ukážkovú hodinu

Mnohé kluby či centrá voľného času ponúkajú túto možnosť a je škoda ju nevyužiť. Vy aj vaše dieťa tak môžete na vlastnej koži vyskúšať, či ho bude daný krúžok aj forma krúžku baviť, resp. či je dieťa ochotné spolupracovať s daným lektorom či lektorkou.

Mnohé kluby či centrá voľného času ponúkajú možnosť prísť na ukážkovú hodinu a je škoda ju nevyužiť.

7. Nezabudnite aj na čas pre hru a nudu

Voľný čas je pre dieťa dôležitý. Okrem krúžkov by malo mať aj dostatočný priestor na hru a oddych. Zbytočne ho nepreťažujte a nechcite za každú cenu moderovať všetok voľný čas vášho potomka. Myslite na to, čo tvrdia aj psychológovia: občasná nuda je pre vývoj dieťaťa dobrá. Podľa nich by mali mať deti neštruktúrovaný program, čiže nie striktne nalinkovaný, ale voľný, a to nielen počas prázdnin, ale aj počas školského roka.

Nuda je pre všetky vekové kategórie motivujúca, nie je treba sa jej báť. Privádza deti k originálnym myšlienkam a činom. Deti by mali mať neštruktúrovaný program, a to nielen počas prázdnin, ale aj počas školského roka.

V tomto čase sa totiž musia spoľahnúť samy na seba. Neustále zorganizovaný program škodí aj tínedžerom. Oberá ich o samostatnosť a neskôr môže dokonca viesť k hnevu a úzkosti. Nuda je pre všetky vekové kategórie motivujúca, nie je treba sa jej báť. Privádza deti k originálnym myšlienkam a činom.

Vybrať vhodný krúžok pre deti nemusí byť veda - čo a koľko je optimum?

Koľko krúžkov je teda optimum?

Psychológovia sa na presnom počte krúžkov pre dieťa úplne nezhodnú. Všetko sa odvíja od temperamentu a schopností dieťaťa. Všeobecne sa však odporúča mať maximálne dva krúžky týždenne, tri sú už považované za príliš veľký počet.

Začínajúci školáci by v prvom ročníku nemali mať krúžky žiadne, nakoľko sú aj tak dostatočne zaťažení novými povinnosťami. Žiaci na prvom stupni zvyčajne zvládajú krúžkov viac, na druhom sa už učivo aj povinnosti množia, a preto by mali mať žiaci krúžkov menej.

Začínajúci školáci by v prvom ročníku nemali mať krúžky žiadne, nakoľko sú aj tak dostatočne zaťažení novými povinnosťami. Žiaci na prvom stupni zvyčajne zvládajú krúžkov viac, na druhom sa už učivo aj povinnosti množia, a preto by mali mať žiaci krúžkov menej.

Balans je žiadaný

Výber krúžkov by mal zodpovedať talentu a záujmom dieťaťa. Napriek tomu je ideálne ponúknuť rovnováhu medzi pohybom a intelektom.

Príliš veľa krúžkov zameraných na výkon môže byť pre dieťa záťažou. Napríklad športové, na ktorých má vyhrávať alebo hudobné, na ktorých sa má neustále zlepšovať a svoje zlepšenia pravidelne prezentovať.

Výber krúžkov je preto potrebné vybalansovať a tie súťaživé zladiť s takými, kde dieťa nie je orientované primárne na výkon a trávi len zmysluplne svoj čas s kamarátmi.

Kríza musí prísť

Mnoho rodičov má dilemu, ako postupovať, ak dieťa krúžok po čase odmieta, hoci si ho samo vybralo. Nátlak v tomto prípade nie je vhodným riešením. Ideálne je sa s dieťaťom porozprávať a zistiť príčiny jeho odmietania. Možno je len unavené a potrebuje krátku pauzu.

Ak zistíte, že jeho odmietanie je adekvátne, nebojte sa zmeny. Dieťa si neraz potrebuje vyskúšať viacero krúžkov, kým príde na to, čo ho baví.

Rada na záver

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek krúžok, myslite vždy na dieťa a jeho záujmy. Neberte to príliš vážne a nemajte prehnané nároky či očakávania. Tešte sa z každého úspechu, ktorý dosiahne a nekritizujte ho za chyby, ak niečo nejde podľa vašich predstáv.

Krúžky by mali byť pre dieťa predovšetkým zábavou. Tak na to myslite a nekazte mu ju. Oveľa viac ako výkony vás bude tešiť usmievavé šťastné dieťa, ktoré na krúžky chodí s láskou a radosťou, nie z (vášho) donútenia.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.