Zacvičte si pilates pre zdravie a krásu
Systémy cvičenia s vlastnou váhou na posilnenie a uvoľnenie zároveň sa všeobecne s obľubou využívajú po celom svete. Tieto fyzické aktivity kladú dôraz na precízne detaily v jednotlivých pohyboch, ako aj dýchaní. Ich najväčším plusom je však to, že sa dajú cvičiť aj v pohodlí domova.
História pilatesu
Túto cvičebnú metódu vyvinul a prepracoval Joseph Hubertus Pilates, ktorý sa narodil v roku 1880 v Nemecku. Celý život sa zaoberal telesným rozvojom. Svoj cvičebný systém rozvinul v prvej polovici 20. storočia v Nemecku, Veľkej Británii a USA.
Veril, že dušené a telesné zdravie sú spojené nádoby a že cvičenie má liečebné schopnosti. Pilates nazval svoju cvičebnú metódu kontrológia. Od slova control, čiže kontrolovať alebo riadiť. Primárnym cieľom Pilatesovej metódy je zlepšiť kontrolu nad svojím vlastným telom a zlepšiť jeho ohybnosť.
K cvičeniu Joseph Pilates používal aj špeciálne vyrobené cvičebné stroje pracujúce na systéme kladiek a pružín, ktoré vymýšľal počas celého svojho života na základe svojich skúseností pri práci s ľudským telom. Cieľom bolo pomocou cvičebných strojov dosiahnuť precíznejšie pohyby, ako sú možné pri tradičnom fitness cvičení na podložke.
Joseph Pilates však vymyslel aj set 34 cvikov v rámci cvičebného programu na zemi bez cvičebných strojov a iných cvičebným pomôcok, určené najmä pre pokročilých cvičiteľov pilatesu. Sám Pilates vždy uvádzal, že jeho metóda sa z 90 % zaoberá cvičením na cvičebnom stroji a z 10 % cvičením na zemi či podložke. Ako vyzerá klasické štúdio pilates si môžete pozrieť napríklad tu.
Charakteristické črty pilatesu
Pilates charakterizujú najmä opakujúce sa cviky v sériách a logické dýchanie, ktoré má svoje predpísané pravidlá. Je medzinárodne rešpektovaným terapeutickým systémom špeciálnych rehabilitačných cvičení zameraných na prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu v každom veku. Kombinuje fenomenálne Pilatesove techniky s modernou rehabilitačnou medicínou.
Pán Pilates sa preslávil výrokom, že po desiatich hodinách jeho cvičenia človek pocíti rozdiel, po dvadsiatich ho aj uvidí a po ďalších desiatich je z neho úplne nový človek. Koniec-koncov sa o tom môžete presvedči sami.
6 princípov pilatesu
Joseph Pilates vychoval sedem pokračovateľov svojej metódy. Jednou z nich bola aj Romana Kryzanowska. Jej žiaci Philip Friedman a Gail Eisen vydali v roku 1980 prvú modernú knihu o cvičebnej metóde pilates pod názvom Pilatesova metóda pre telesnú a duševnú kondíciu. Odtiaľ pochádza šesť princípov pilates, ktoré sa neskôr v originálnej či upravenej podobe etablovali.
Ide o nasledovné zásady:
- sústredenosť pohybu,
- riadený pohyb,
- pohyb vychádzajúci zo stredu tela,
- plynulosť pohybu,
- presnosť pohybu,
- precízne dýchanie.
Prečo je dobré ho cvičiť?
Nezaťažuje ľudské telo, neničí kĺby, extrémne nenamáha a pritom efektívne a prepracovane preťahuje, naťahuje a posilňuje všetky svaly. Pri pravidelnom cvičení sa zmení rozloženie podkožného tuku a klesá nadváha. Výbornou správou je, že je vhodný pre všetkých bez obmedzenia veku.
Čo dokáže pilates?
- Výrazne zvýši ohybnosť a pružnosť tela,
- posilní a vytvaruje svaly, predovšetkým hlboké svaly brucha, chrbta, paží a stehien,
- svaly končatín získajú štíhly profil a buduje sa pevné ploché brucho,
- uvoľní, posilní a zlepší funkčnosť kĺbov, najmä panvových, ramenných a kolenných,
- zlepší držanie tela a odbúra bolesti chrbta s tým spojené,
- zlepší koncentráciu, koordináciu a rovnováhu,
- naučí lepšie využívať dýchanie a zvýši kapacitu pľúc,
- pôsobí ako prevencia inkontinencie, gynekologických ochorení či hemoroidov,
- je vhodnou pohybovou aktivitou pri osteoporóze (úbytku kostnej hmoty),
- zlepší výkonnosť i v iných druhoch športu.
Okrem týchto hlavných benefitov sa pilates môže pochváliť aj pozitívnym vplyvom na psychiku. Prináša pocit celkového uvoľnenia a relaxácie. Účinne odbúrava stres aj únavu a poskytuje priestor na uvedomenie si vlastného tela a spôsobu, akým sa pohybuje.
Dnes má pilates množstvo inštruktorov a viac či menej modifikovaných verzií. Jedným zo smerov je tzv. Stott Pilates, čo je registrovaná verzia pilatesu vyvinutá bývalou profesionálnou baletkou Moirou Merrithew (rodenou Stott) a jej manželom v 80-tych rokoch 20. storočia. Hlavným rozdielom oproti klasickému pilatesu je neutrálnejšia poloha chrbtice pri cvičení a iná postupnosť jednotlivých cvikov.
Existuje aj viacero variácií pilatesu, ktoré sa sústreďujú výhradne na cvičenie na podložke bez použitia cvičebných strojov. Jednou z najväčších propagátoriek tejto metódy je Američanka Cassey Ho so svojím blogom a YouTube kanálom Blogilates. Nechajte sa smelo inšpirovať.
Príjemné pilates cvičenie!