projekt poisťovne logo generali

Zdravá kozmetika a organické čistiace prostriedky

Dada a Matúš Zvalovci 26. 09. 2018

Kozmetika je súčasťou života každého z nás. Aj keď sa napríklad všetci nelíčime, väčšina z nás umýva riad alebo upratuje.

Kedysi dávno som bola totálnym príkladom poslušnej konzumentky a aktívne som do toho zapájala aj manžela, ako inak! Musela som mať každý nový krém, make-up alebo špirálu, čo sa objavila na trhu. „Veď predsa táto je omnoho lepšia ako tá, čo mám.“ „Túto si ešte kúpim a ďalšiu už určite nebudem potrebovať!” No a v domácnosti som mala na každú nečistotu samostatný špeciálny prípravok.

Musela som mať každý nový krém, make-up alebo špirálu, čo sa objavila na trhu.

Prostriedok na riady, „špeci“ čistiaci prostriedok na mastné hrnce, tablety do umývačky, soľ do umývačky, lesk do umývačky, „voňačku“ do umývačky, zvlášť čistič na čistenie umývačky, čistič na toaletu aj s rôznymi voňavými náplňami, samostatný čistič na kúpeľňu, na utieranie prachu, podlahy a tak ďalej a tak ďalej.

Zdravá kozmetika a organické čistiace prostriedky

Tiež to poznáte?

Veľké uvedomenie však prišlo v období, keď sme sa sťahovali. Len na kozmetiku pre mňa som mala jednu veľkú cestovnú tašku a o čistiacich prostriedkoch už ani nehovorím. Často som inak práve po sobotnom upratovaní mala ekzém na ruke či podráždenú pleť. Jedna bylinkárka mi aj spomínala, že mám alergiu na chémiu, pche, ale čo, veď teraz mám najnovšiu značku pleťovej vody, ktorá stála 40 €, tak to musí stačiť!

S odstupom času to vnímam veľmi zvláštne. Podľa mňa som už vtedy istým spôsobom cítila, že to nie je správna cesta, ale keď človek pozerá napríklad televíziu, odvšadiaľ sa na naňho valí reklama za reklamou a počúva, aké baktérie a následne choroby naňho číhajú alebo ako po zakúpení toho či onoho krému bude žena mladšia, krajšia a šťastnejšia.

Zdravá kozmetika a organické čistiace prostriedky

Stop!

Nič z toho vám netreba! Nikomu! Žiadny krém ani špirála vás nenaučí mať sa radi. A žiadny čistiaci prostriedok vás neochráni od sveta a prírody.

Dnes je zloženie mojej kozmetickej taštičky takéto:

  • špirála,
  • minerálny púder,
  • lícenka,
  • rúž.

Všetko netestované na zvieratách a vyrobené čisto na prírodnej báze. Čuduj sa svete, pleť mám najlepšiu, akú som kedy mala. Hej, pre niekoho to možno nie je dokonalé, ale ja sa mám rada a som so sebou spokojná.

Ďalej mám z kozmetiky nasledovné:

  • odličovací olej,
  • jazmínovú vodu,
  • AVA olej na mestom namáhanú pleť (milujem tento olej),
  • čierne mydlo.
  • gél na okolie očí.

Všetko prírodné, netestované na zvieratách a dokonca od lokálneho slovenského výrobcu. To je všetko! Zmestím to do malej kozmetickej taštičky.

Zdravá kozmetika a organické čistiace prostriedky

A čo domácnosť?

V domácnosti na umývanie podlahy, kúpeľne aj utieranie riadu mám univerzálny gél, ktorý si chodím čapovať. Gél na riady tiež čapujeme a na všetky nečistoty máme ocot, kyselinu citrónovú, sódu bikarbónu a puer. S týmto vieme umyť okná, vyčistiť umývačku riadu, toaletu a ďalšie veci. Pri sťahovaní to zmestím aj do malej plátennej tašky.

A čo môj ekzém? Už sme sa dlho nevideli.

Zdravá kozmetika a organické čistiace prostriedky

Ako to máme so šampónmi a mydlami?

Tiež ma kedysi lákalo mať zvlášť kozmetiku pre seba, pre Matúša aj pre Zoe. Teraz máme jeden tuhý šampón a tuhé mydlo a používame ho všetci. Ako krém používame našľahané bambucké maslo.

Ja a Zoe si rady robíme babské večery a lakujeme si nechty vegánskym lakom a, áno, máme aj prírodný odlakovač. No a napríklad milujeme pastu od Curaproxu.

Zdravá kozmetika a organické čistiace prostriedky

Nemajte však pocit, že sme všetko zrušili. Nemyslíme si, že cesta je vyhodiť všetko a nepoužívať nič. Ide skôr o uvedomenie si, čo všetko človek naozaj vôbec nepotrebuje. Svoju cestičku k uvedomelému životu si preto vie nájsť každý! Stačí si len povedať…

Dá sa to!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.