projekt poisťovne logo generali

Zero Waste – ako produkovať doma čo najmenej odpadu

Dada a Matúš Zvalovci 16. 10. 2018

Na úvod tejto témy by sme radi poukázali na označenie zero waste, v preklade „nulový odpad“, ktoré môže byť trochu zavádzajúce. Cieľom nie je byť s odpadom úplne na nule. Aktuálne to nie je možné, ale dá sa k tomu priblížiť. Každý však svojím vlastným tempom, prosím, aby vás to neodradilo už hneď na začiatku.

Keby sme sa na chvíľu zastavili a pozreli len kúsok späť. Naozaj nechceme žiaden extrémny časový skok do minulosti. My máme 30 rokov a ešte si pamätáme, keď plastová igelitka bola skôr raritou. Vrecká a plastové rukavice pri pečive? Kdeže!

Starký priniesol ráno vo svojej koženej nákupnej taške na raňajky čerstvé rožky a čudujme sa svete, neboli vôbec v plastovom vrecku. Boli len tak voľne hodené v taške. A ubudlo z nás? Nejakým spôsobom nás poznačila táto katastrofálna „nehygiena“? Nie!

Normálne sme si rožok natreli maslom a domácim džemom a svet bol gombička. Kedysi sa jednoducho išlo do obchodu s taškou, lebo inak by si ľudia ten nákup museli odniesť domov vo vreckách. A nikomu to neuberalo na komforte.

Nebolo milión druhov potravín, ktoré by sem cestovali cez pol sveta. Ako deti sme nemali izby preplnené hračkami, boli sme vonku. Spoznávali sme ľudí a rozvíjali našu fantáziu lezením po stromoch, varením blatovej polievky a boli sme šťastní.

Dnešné deti dostávajú všetko naservírované, sedia pri počítačoch a všetko im je ukradnuté. Najhoršie však na tom je, že my dospeláci sme to dovolili.

Čerstvá zelenina bez plastových vreciek

Tak poďme na to, čo málo by mohol každý z nás pre začiatok urobiť?

Pre nás je úplný základ nosiť si so sebou plátennú tašku. Matúš aj ja máme jednu v našich batohoch. Áno, nenosím kabelky, ale vy si šupnite tú svoju tašku pokojne aj do kabelky. Pár tašiek (rozumejte štyri) tiež máme v aute. Niekedy totiž človek vybehne niekam narýchlo, zabudne batoh alebo zabudne vrátiť tašku naspäť do auta z posledného nákupu.

Ak si hodíte do tašky aspoň jedno látkové vrecko navyše, viete každý nákup zvládnuť bez plastov.

Keď už máte takú tašku, igelitové vrecúška už v podstate nepotrebujete. Veď čo, zašpiní vám mrkva tašku? No tak ju potom operiete.

OK, to sa dá zvládnuť, či?

Dôležitou vecou je aj selekcia potravín. Teda vnímajte hlavne to, čo nie je zabalené. Banány, jablká, super! Čo tak brokolica obalená v potravinovej fólii? A nemáte náhodou vo svojom okolí trh? Veď nemusíte mať tú brokolicu hneď. Možno by sa dalo iný deň vybehnúť na trh pre brokolicu bez potravinovej fólie. Ak nie, nevadí, nevešajte hlavu, dôležité je už aj to, že ste sa nad tým začali zamýšľať a hľadali ste ekologickejšie riešenie.

Nabudúce, keď budete na trhu a aj keď zrovna nebudete potrebovať brokolicu, predsa ju kúpte a dajte ju do mrazničky. To sú len také drobné logistické variácie, ktoré vás odbremenia a pomôžu zvládať nákup s čo najmenším množstvom obalov.

Keď človek začne vnímať to množstvo obalov, vybaví v bežnom supermarkete svoj nákup veľmi rýchlo. Príde totiž na to, že veľa potravín je zabalených a iba svojou voľbou vie do budúcna ovplyvniť to, čo budú predajne ponúkať.

Väčšina z nás má často pocit, že to, že zmeníme „len” náš pohľad nestačí. Ale pritom je to to najviac, čo môžete pre našu Zem spraviť!

Jedna naša blízka kamarátka nám rozprávala, ako si v škole každý deň, keď ide na kávu z automatu, berie svoj hrnček. Jej spolužiačka ju za to vždy podpichovala, ale ona sa vždy len usmiala. Nikdy sa ju nesnažila presviedčať, vysvetľovať alebo zmeniť, len si žila svoje presvedčenie. A cca po mesiaci sa stretla so spolužiačkou pri bufete a ona mala tiež svoj hrnček. Nemusela nikoho presviedčať, len išla príkladom.

Šálka namiesto jednorazového obalu

A takto to funguje vo všetkom

Poďme ďalej, čo tak kávička a čaj so sebou? Kúpte si svoj coffee cup, sú ich rôzne veľkosti. Ak chodíte v práci na kávu a beriete si ju so sebou, tak si jednoducho si vždy zoberte svoj coffeecup a je to. 

Aj u nás v predajni máme zákazníčky, ktoré pracujú vo vedľajšej budove a denne si od nás odnášali koláčik v našej krabičke. Časom pochopili náš koncept a chodia už s vlastnou krabičkou alebo znovu používajú tú, čo od nás už dostali.

Ono sa to nezdá, ale bola to každý deň jedna krabička. Tak isto ako mnohí ľudia nosia denne svoj obed v take away obaloch. Je to cca 20 krabičiek mesačne a cca 240 krabičiek ročne. Takže opäť by to nebola zmena uberajúca komfort, ale pritom obrovský ekologický krok.

A to ste do bežného života zaradili len plátennú tašku, coffee cup a vlastnú nádobu na jedlo. K tomu ešte pridajte „bez slamky, prosím” pri objednávaní drinku a prispejete k zlepšeniu naozaj obrovským kusom.

Prenosný box na jedlo

Za nás by sme toto dali ako základ či „návod“ pre začiatok. Tak, aby ste si mohli vychutnávať radosť zo svojich krokov a aby ste sa zbytočne neodradili robiť ďalšie kroky smerom k „zero waste“.

Idete do toho?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.