Žltačka u novorodencov: treba si robiť starosti?
Novorodenecká žltačka nie je choroba v pravom zmysle slova, no môže ísť o symptóm, ktorý dokáže odhaliť poruchu pečene. Mnoho novorodencov sa s ňou stretne počas svojich prvých dní na svete, kým sa ich telo bude vedieť účinne s bilirubínom vysporiadať. Ide o bežný jav, je však potrebné sledovať jeho vývoj.
Tento mesiac sa v spolupráci s odborníkmi venujeme téme narodenia dieťaťa. Aby ste si užili radostné chvíle naplno, nezabudnite svoju rodinu chrániť komplexným poistením. Obchodníci poisťovne Generali vám radi pomôžu nájsť tie najlepšie riešenia šité na mieru. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.
Novorodenecká žltačka môže byť v niektorých prípadoch až životu nebezpečná, preto skoré zachytenie príznakov pediatrom je kľúčové. Prečo má pokožka novorodencov žltý odtieň? Ako znížiť úroveň bilirubínu u novorodencov? V tomto článku zodpovieme všetky vaše otázky o novorodeneckej žltačke.
Čo je vlastne žltačka a kedy sa objavuje?
Žltačka je vizuálnym a klinickým prejavom spôsobeným nahromadením bilirubínu v krvi. Charakterizuje ho žltý odtieň pokožky a bielka oka novorodenca.
Novorodenecká žltačka sa objavuje, pretože pečeň dieťaťa ešte nie je úplne vyvinutá a je menej efektívna v odstraňovaní bilirubínu z krvi. Toto sa zvyčajne deje v prvé dni života bábätka, až kým sa jeho úroveň prirodzene neupraví. V niektorých prípadoch však žltačka môže byť známkou patologického stavu.
Ako vlastne vzniká bilirubín? Keď sa telo novorodenca zbavuje nadbytočných červených krviniek, hemoglobín (ktorý dáva krvi jej charakteristickú červenú farbu) sa rozpadá na bilirubín (ktorý má žltkastý odtieň). Tento proces by mal byť relatívne pomalý a bez symptómov. Keď sa však červené krvinky rozpadajú príliš rýchlo, oči a pokožka nadobúdajú žltkastý nádych.
Môže byť vysoká úroveň bilirubínu pre dieťa nebezpečná?
Všetky deti sa zvyčajne rodia s vyššou hladinou bilirubínu. Žltačka je preto u novorodencov bežným a neškodným stavom.
Novorodenci však niekedy majú veľmi vysokú úroveň bilirubínu. V takom prípade to môže byť pre dieťa nebezpečné a môže dôjsť až k poškodeniu mozgu. Ak sa tak stane, dieťa môže mať neskôr problémy s koordináciou pohybov.
Ako odhaliť novorodeneckú žltačku?
Máte podozrenie, že vaše dieťa by mohlo mať žltačku? Krok za krokom vám ukážeme, ako žltačku spoľahlivo odhaliť doma.
- Položte dieťa na svetlo – na denné svetlo alebo pod umelý zdroj svetla.
- Jemne zatlačte na nos alebo čelo dieťaťa. Ak má pokožka žltý odtieň, vaše dieťa môže mať miernu žltačku. Ak je však miesto, na ktorú ste zatlačili, svetlejšie, nemusíte sa znepokojovať.
- Aby ste si boli istí, skontrolujte aj ostatné časti pokožky. Novorodenecká žltačka sa zvyčajne objaví najskôr v tvári. S rastúcim množstvo bilirubínu sa presunie na hruď, brucho, ruky a nohy.
- Pozrite sa im na oči. Novorodenecká žltačka sa zvykne prejaviť aj žltým odtieňom bielka.
Ako dlho môže novorodenecká žltačka trvať?
Žltačka u novorodencov má zvyčajne mierny priebeh. Vo väčšine prípadov ide o fyziologickú žltačku, ktorá zvyčajne odznie do dvoch týždňov. O zdravie svojho dieťatka sa nemusíte obývať, neprináša so sebou žiadne komplikácie či riziká. Zvyčajne sa objavuje u bábätiek kŕmených umelým mliekom.
Ak bábätko dojčíte, žltačka môže trvať aj viac ako jeden týždeň. Je to normálne, nie je potrebné sa znepokojovať. Najvyššiu hladinu bilirubínu sa zaznamenáva v tele bábätka počas druhého a tretieho týždňa po narodení. Jeho hladina klesá v priebehu jedného mesiaca.
Kedy sa mám obrátiť na lekára?
Navštívte lekára, ak zaznamenáte u svojho dieťaťa niektoré z nasledujúcich symptómov:
- Pokožka dieťaťa je stále žltšia.
- Pokožka je žltá na bruchu, rukách alebo nohách.
- Bielko oka nadobudne rovnakú žltú farbu.
- Bábätko je slabé, zle sa cíti alebo je ťažké ho zobudiť.
- Bábätko príliš nepriberá.
- Bábätko sa nekŕmi dostatočne.
Ak máte pochybnosti, obráťte sa na lekára, aby mohol dieťa prezrieť a prípadne nasadiť vhodnú liečbu.
Dá sa novorodenecká žltačka liečiť? Ako jej predísť?
Podľa toho, čo je príčinou žltačky, určuje sa konkrétna liečba. Tu nájdete niekoľko spôsobov, ako znížiť hladinu bilirubínu v tele a predchádzať jej zvýšeniu.
Terapia modrým svetlom
Táto technika sa často používa pri bábätkách s fyziologickou žltačkou. Bábätko sa položí pod špeciálnu lampu, ktorá v 12-hodinových cykloch vyžaruje modré svetlo. Táto terapia sa zvyčajne aplikuje medzi 3. a 6. dňom po narodení.
Bábätko musí byť počas nej nahé. Ak je hladina bilirubínu v krvi dieťaťa príliš vysoká, táto terapia sa vykonáva v nemocnici, ak je žltačka mierna, je možné ju aplikovať doma.
Ako znížiť hladinu bilirubínu? Slnečné svetlo, ktoré prijímame cez okno, tiež prispieva k zníženiu jeho hladiny. Dieťa by malo byť počas tejto doby nahé. Nezabudnite, že teplota doma by mala byť primeraná a že vaše dieťa by nemalo byť vystavené priamemu slnečnému svetlu, aby nedošlo k spáleniu pokožky. Vždy sa však najskôr poraďte s odborníkom!
Dojčenie
Najlepším spôsobom, ako predchádzať výskytu novorodeneckej žltačky je správne kŕmenie. Keďže u bábätiek, ktoré sú dojčené, je väčšia pravdepodobnosť zvýšenia bilirubínu, mali by ste vedieť, ako často svoje dieťa dojčiť. Počas prvých 48 hodín po narodení, vypije novorodenec približne 1 čajovú lyžičku mlieka na jedenkrát. Na podporu laktácie je dobré ponúkať dieťaťu mlieko 8- až 12-krát denne. Metabolizmus bábätka sa tým zrýchli a rýchlejšie tak vylúči nahromadený bilirubín.
Rovnako ako dospelí, aj deti sú vystavené riziku závažných ochorení a navyše aj špeciálnych detských ochorení, ktoré si často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici. Detské poistenie od poisťovne Generali kryje závažné ochorenia a dokáže vykompenzovať náklady súvisiace s pobytom v nemocnici.