projekt poisťovne logo generali

Dostaňte deti spred obrazoviek: 10 zábavných aktivít pre celú rodinu

22. 12. 2020

Používanie internetu na celom svete sa podľa spoločnosti Nasscom v čase pandémie koronavírusu a lockdownu v mnohých krajinách zvýšilo až o 30 %. Už pred začiatkom pandémie bola závislosť ľudí na sociálnych médiách alarmujúca a sociálna izolácia situáciu len zhoršila.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému našim najmenším. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam rozvoja detí, aby boli zdravé, šťastné a mali ten správny štart do života. Rovnaký cieľ má aj program Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila poisťovňa Generali v spolupráci s Úniou materských centier, so snahou pomôcť deťom zo znevýhodnených rodín na Slovensku.

Zabaviť deti mobilným telefónom či rozprávkami v televízii je ľahšie, ako vymýšľať iné aktivity. Občas však môžu byť veľmi príjemným spestrením aj tradičné hry a aktivity, pri ktorých sa zabaví a rozhýbe celá rodina. Inšpirujte sa našimi tipmi na takéto zábavné aktivity na doma.

1. Zem je láva

Toto je známa hra, v ktorej musíte predstierať, že zem je láva či pohyblivý piesok. Cieľom hry je zachrániť sa vystúpením na akýkoľvek nábytok. V momente, keď stúpite na zem, vypadnete z hry. Hra začína, keď ktokoľvek v dome zakričí „Zem je láva!“ a následne počíta do 5. Ten, kto do konca odpočítavania nestihne vyskočiť na nejaký kus nábytku, prehráva.

2. Stoličkový tanec

Pripravte svoju rodinu na klasickú hru stoličkového tanca. Pri tejto zábavnej hre budete potrebovať len stoličky, ktorých bude vždy o jednu menej ako hráčov. Stačí si už len vybrať automaticky zastavujúcu sa hudbu z Youtube alebo Spotify a môžete hrať. Kto zostane stáť, prehráva!

3. Kartové a stolové hry

Toto je ideálny čas na oprášenie všetkých tých stolových a kartových hier, ktoré vaše deti dostali ako darčeky k narodeninám či k Vianociam. Zhromaždite celú svoju rodinu a využite tieto zábavné aktivity na zblíženie. Pri týchto hrách sa deti zabavia a tiež sa veľa naučia. Vzdelávacie hry sú totiž účinným prostriedkom na rozvoj rôznych zručností, akými sú tvorivé myslenie, riešenie problémov a tímové schopnosti.

4. Domáci piknik

Je zákaz vychádzania? Nevadí! Pripravte svojej rodine úžasné jedlo, zabaľte ho a nachystajte do piknikového košíka. Vyberte si doma slnečné miesto, rozložte tam deku a piknikujte! Pre nefalšovaný zážitok sa môžete všetci obliecť do vkusného piknikového oblečenia alebo zapnúť na televízore zvuky prírody.

5. Preťahovanie lanom

Môže byť lepší čas na znovuobjavenie starej dobrej hry, ako je preťahovanie lanom? Starostlivo si vyberte tých najspoľahlivejších hráčov a spojte sily, aby sa vám podarilo vyhrať.

6. Vankúšová vojna

Deti zbožňujú vankúšové vojny! Rozostavte sa na posteli a hra môže začať. Deti pri tejto aktivite odbúrajú nahromadenú energiu a veľa sa pri tom spolu nasmejete.

7. Súťaž v preskokoch/kľukoch/drepoch

Zlepšite si náladu v tomto ospalom období a rozhýbte sa malou súťažou. Ktokoľvek, kto urobí najviac preskokov, kľukov či drepov, vyhráva. P.S.: Nechajte vyhrať najmenších. Určite ich to poteší!

8. Hra sochy

Táto hra je jednou z najobľúbenejších medzi deťmi. Keď niekto zakričí „socha“, musíte zastaviť presne tam, kde práve ste a znázorniť nejaké povolanie, alebo zvieratko. Jeden z rodiny príde ku každej soche, „zapne“ ju, socha musí zahrať krátku scénku a druhý člen rodiny háda, čo socha znázorňuje.

9. Pozeranie hviezd

Pozorujte spolu hviezdy. Na celom svete bola zaznamenaná nižšia úroveň znečistenia a vďaka tomu sa obloha vyjasnila. Poriadne sa zababušte, pripravte si do termosky teplý nápoj a vyberte sa von na čerstvý vzduch.

10. Hra na hrdinov

Nechajte vaše deti prehovoriť prostredníctvom hry na hrdinov. Imitačné hry pomáhajú deťom rozvíjať a využívať ich tvorivé schopnosti a zručnosti. Dovoľte im byť kýmkoľvek, či už je to učiteľ, vedec, hudobník alebo videobloger. Spravte deťom radosť a zapojte sa do ich hry aj vy. Ak chcú byť napríklad kuchárom, nechajte ich variť v predstieranej kuchyni a zjedzte všetko, čo vám „akože“ naservírujú.

Keď máte času nazvyš, nezabudnite tieto spoločné rodinné momenty zvečniť na fotkách. Odpútajte sa od obrazoviek a užite si spoločne strávené chvíle.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.