projekt poisťovne logo generali

5 najlepších bezplatných aktivít v Londýne, Štokholme a Madride

06. 07. 2023

Či už si nadšencom kultúry, milovníkom trhov alebo sa jednoducho rád/-a túlaš vonku, európske metropoly ponúkajú niečo zaujímavé pre každého a za každého počasia. No a aby sa ti dovolenka nepredražila, zaraď do svojho programu aj nasledujúce destinácie, ktoré znížia tvoje náklady, ale nie tvoj zážitok.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Londýn

Pokochaj sa skvostmi v múzeách a galériách

Londýn je plný úžasných múzeí a galérií umenia – a väčšina z nich je zadarmo. Fanúšikovia archeológie určite ocenia Britské múzeum, v ktorom nájdu skvosty ako Rosettská doska či brnenie, ktoré nosili samurajovia. Nadšenci umenia a dizajnu nesmú vynechať Národnú galériu, kde nájdu umelecké diela napríklad od Van Gogha a Diega Velázqueza, a jedinečnú galériu moderného umenia Tate Modern. A ak máš rád/-a prírodu, očarí ťa napríklad zbierka fosílií dinosaurov v Prírodovednom múzeu. Pozor! Aj napriek tomu, že vstupy do týchto múzeií sú zadarmo, je potrebné sa všade registrovať vopred. Organizátori vďaka tomu dokážu garantovať, že tvoj zážitok nebude negatívne ovplyvnený príliš veľkými davmi ľudí.

Vyber sa von

Londýn je jedným z najzelenších miest v Európe. Nájdeš v ňom veľké parky, vďaka ktorým ľahko zabudneš, že sa nachádzaš v meste. Možno budeš mať šťastie a v Richmond Parku stretneš skupinku jeleňov alebo môžeš zamieriť do Battersea Parku a obdivovať obrovskú pagodu. Hyde ParkRegent’s Park zase často hostia koncerty, divadelné predstavenie a podujatia pod holým nebom. Stačí už len zbaliť jedlo na piknik a nájsť nejaké skvelé podujatie.

Navštív trhy

Londýn ponúka trhy pre každého. Portobello Market je známy starožitnosťami a zberateľskými predmetmi, Borough Market ťa ohúri chutným jedlom a potravinami a Columbia Road Market si obľúbiš, ak máš rád/-a kvety a rastliny.

Vychutnaj si prechádzku históriou

Londýn dýcha históriou na každom kroku – od britského parlamentu cez Tower Bridge až po Buckinghamský palác. Stačí si stiahnuť aplikáciu, ako je napríklad ScrollOn alebo VoiceMap so zvukovými nahrávkami, a môžeš sa vydať na výlet!

generali_london-01.jpg

Štokholm

Sofistikované a moderné škandinávske mesto Štokholm je často označované za hlavné mesto štýlovosti pre svoju špičkovú módu, umenie a gastronómiu. V Európe je však známe aj svojimi vysokými cenami, preto mnoho turistov hlavné mesto Švédska obchádza. Nenechaj sa však odradiť.

V Štokholme nájdeš aj množstvo bezplatných atrakcií, ako sú napríklad múzeá, festivaly či dokonca pláž.

Bezplatné múzeá

Láka ťa umenie a história, no odrádzajú ťa vysoké ceny vstupeniek? Zabudni na Vasamuseet či Múzeum ABBA a vyber si radšej z bezplatných múzeí a galérií, ako sú napríklad Múzeum historických pamiatok z Ďalekého východu, galérie umenia Konsthall C a Moderna Museet či dokonca fascinujúce Múzeum etnografie. Všetky uvedené múzeá sú však bezplatné len v určité dni a časy, over si preto tieto časy ešte pred návštevou.

Vonkajšie aktivity

Štokholm je mesto plné parkov, ktoré na jar a v lete ožívajú vďaka obyvateľom mesta a turistom vychutnávajúcim si pikniky v týchto zelených oázach. Vezmi si so sebou tradičné švédske pokrmy, ako je napríklad zemiakový šalát a sušený losos, a vydaj sa vychutnať si slnko a výhľad na mesto do parkov Vitabergsparken.

Možno budeš mať šťastie a natrafíš na jeden z bezplatných koncertov alebo predstavení v divadle pod holým nebom! Ak je vonku skutočne horúco, navštív obľúbenú pláž Långholmen, ktorá je skvelým miestom pre rodiny, ktoré si chcú vychutnať plávanie či opaľovanie.

👉 Objavte severskú stravu a vyskúšajte tri tradičné recepty

Prechádzka mestom

Vďaka svojej takmer tisícročnej histórií má Štokholm mnoho jedinečných štvrtí. Vezmi si mapu a spoznávaj mesto po vlastnej osi alebo si stiahni bezplatnú aplikáciu, ktorá ťa prevedie jeho zákutiami. Ak chceš vedieť, ktoré miesta sú najzaujímavejšie, vyber si Stockholm Travel Guide Triposo, alebo ak hľadáš zaujímavé podujatia, určite neprehliadni aplikáciu Spontano. Navštíviť sa určite oplatí stredoveké staré mesto či modernú a mladú štvrť Södermalm. Ak radšej spoznávaš nové miesta v spoločnosti, určite nevynechaj skupinu Free Tour Stockholm, ktorá ponúka bezplatné pešie prehliadky mestom niekoľkokrát za deň počas celého roka.

Festivaly v Štokholme

V tomto meste plnom života sa festivaly konajú počas celého roka a mnohé z nich môžeš navštíviť úplne zadarmo. Je preto pomerne pravdepodobné, že termín tvojej návštevy sa bude zhodovať s termínom niektorého festivalu – môžeš tak spoznať gastronomickú scénu mesta na festivale Stockholm Burger Fest alebo si vychutnať hudobné vystúpenia a filmy na festivale kultúry Stockholm Cultural Festival.

Kultúrne atrakcie

Ak chceš počas svojho výletu spoznať švédsku kultúru, navštív centrum Kulturhuset. Názov centra v preklade znamená „dom kultúry“ a je to jedna z najpopulárnejších bezplatných atrakcií v Štokholme. Každý si tu na niekoľkých poschodiach nájde to svoje, či už sú to galérie, knižnica, divadlo, výstavy a mnoho ďalšieho. Svoju návštevu môžeš spojiť aj s návštevou Múzea histórie Švédska alebo Múzea mesta Štokholm, aby si mal/-a prehľad, ako sa v priebehu storočí vyvíjala kultúra v meste.

👉 Top 5 bezplatných atrakcií a aktivít v Paríži, Ríme a Berlíne

Madrid

Madrid nie je len hlavným mestom Španielska, ale aj jedným z hlavných kultúrnych, finančných a kulinárskych centier juhu Európy. Mesto sa pýši futbalovým tímom svetovej úrovne či skvostným umením, preto si môžeš byť istý/-á, že tvoja návšteva v tzv. El Foro, ako Madrid volajú miestni, bude rozhodne nezabudnuteľným zážitkom.

Múzeum Prado

Národná galéria Španielska je pastvou pre oči. Či už ťa zaujme elegantná neoklasická fasáda alebo jedinečné majstrovské diela vnútri, v múzeu je toľko nádhery, že ťa nebude nudiť, ani keď ho navštíviš niekoľkokrát. Vždy nájdeš niečo, čo si predtým ešte nevidel/-a. Tešiť sa môžeš na to najlepšie nielen zo španielskeho umenia, no i z celej Európy. Múzeum je však bezplatné len v určité hodiny alebo pre špecifické skupiny. Viac informácií nájdete tu.

Múzeum Reina Sofía

Ďalšou zastávkou na ceste za umením je múzeum Reina Sofia. Vstupná presklená hala sa nachádza hneď pri budovách nemocnice z 19. storočia a v samotnom múzeu nájdeš Dalího surrealistické diela len kúsok od impozantnej protivojnovej maľby Guernica od Picassa. Ak chceš v Madride vidieť jedinečné umenie zadarmo, navštív ho v určených hodinách, kedy je vstup pre verejnosť zdarma.

Národné archeologické múzeum

Národné archeologické múzeum bolo založené v roku 1867 a aktuálne je domovom pre viac ako 13 000 exponátov z Grécka, Ríma, Hispánie aj Egypta. S priemerným hodnotením 4,7*/5 na Google ho určite nemôžeš vynechať. Pozor! Múzeum je bezplatné len v sobotu od 14:00 do 20:00 a nedeľu doobeda.

Park El Retiro

Park El Retiro je zelenou oázou v srdci Madridu. Prejdi sa po malebných chodníčkoch lemovaných stromami, prevez sa po jazere na loďke alebo si pozri nádherný Velázquezov či Sklenený palác. Výlet zakonči piknikom a pochutnaj si na sendvičoch s vyprážanými kalamármi bocadillos de calamares, ktoré sú v Madride vyhlásenou špecialitou.

Chrám Debod

Pravdepodobne si nečakal/-a, že v srdci kozmopolitného mesta nájdeš chrám zo starovekého Egypta. V parku na západe mesta nájdeš jedinečnú pamiatku z 2. storočia, ktorú Španielsko dostalo ako dar v 60. rokoch 19. storočia. Príď sa sem v neskorších poobedňajších hodinách pokochať nádherným západom slnka, po ktorom sa môžeš vydať na večeru do jednej z vychýrených reštaurácií. Salud!

1655921_GeneraliSlovakia-Infographic-5BestFreeThingsToDoInMadrid_070523.jpg

👉 5 najlepších bezplatných aktivít v Lisabone, Amsterdame a Kodani

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.