projekt poisťovne logo generali

5 najlepších bezplatných aktivít v Lisabone, Amsterdame a Kodani

15. 07. 2022

Uvažujete toto leto o spoznávaní pamiatok niektorej z európskych metropol? Sú miesta, ktoré rozhodne nebudete chcieť vynechať, no zvyčajne si za to aj zaplatíte patričnú cenu. Ak však chcete trochu ušetriť a zároveň si odniesť nezabudnuteľný zážitok, máme pre vás tipy na top 5 bezplatných aktivít, aj je vašou destináciou Lisabon, Amsterdam či Kodaň.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cestovaniu a letným dovolenkám. Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudnite si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby ste si užili oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí.

Lisabon

Krásne hlavné mesto Portugalska je známe svojimi farebnými kopcovitými štvrťami, lahodnou kuchyňou a očarujúcimi električkami. Zároveň je Lisabon jedným z najstarších miest na svete. Vďaka miernemu podnebiu a množstvu historických pamiatok je mimoriadne obľúbenou turistickou destináciou a v súčasnosti ho každoročne navštívi neuveriteľných 4,5 milióna návštevníkov. Keďže Lisabon ponúka bohatý výber miest, ktoré treba navštíviť, a jedál, ktoré treba vyskúšať, výdavky sa môžu rýchlo navýšiť. A to najmä po ochutnaní slávnej pochúťky pastéis de Belém!

Našťastie je možné v Lisabone nájsť aj bezplatné aktivity, ktoré vám pomôžu rozpočet ustrážiť. Vydajte sa na bezplatné prechádzky alebo objavujte skryté miesta so živou hudbou.

free things to do in Lisbon_SK.png

Vychutnajte si panoramatický výhľad z najlepších miest v Lisabone

Zatiaľ čo v niektorých mestách sú najlepšie výhľady ukryté na vrchole drahých atrakcií, v Lisabone sú panoramatické miesta zadarmo. Na niektorých z nich dokonca pribudli kaviarne a miesta na sedenie, takže si ich môžete vychutnať naplno. Tieto vyhliadkové body známe ako „miradouros“ sa nachádzajú na siedmich kopcoch mesta. Medzi obľúbené patrí výhľad na strechy z Miradouro das Portas do Sol a Miradouro da Senhora do Monte, obľúbené miesto na pozorovanie západu slnka.

Naučte sa základné frázy na bezplatných hodinách portugalčiny

Osvojenie si miestneho žargónu vám určite prinesie nezabudnuteľné zážitky, tak prečo sa nezúčastniť na bezplatných hodinách portugalčiny? Nezisková organizácia SPEAK ponúka bezplatné skupinové lekcie výmenou za pomoc iným pri učení sa vášho rodného jazyka. Mesto je tiež plné programov jazykových výmen a interakcií s miestnymi, ktoré nájdete na stránkach ako MeetUp alebo Couchsurfing.

pexels-miquel-rosselló-calafell-3050220.jpg

Preskúmajte Lisabon vďaka bezplatným peším alebo cyklistickým túram

Zoznámte sa s rozmanitou históriou mesta počas jednej z bezplatných 3-hodinových peších túr Sandemans New Europe, ktoré sa konajú každý deň v angličtine a španielčine. V ponuke nájdete aj rôzne možnosti bezplatných cyklistických výletov po Lisabone. Ak radšej bádate sami, vyrazte do pekného prímorského mestečka Cascais a preskúmajte nábrežie na jednom z bezplatných bicyklov.

Za kultúrou do bezplatných múzeí a galérií

Hoci väčšina lisabonských múzeí je spoplatnená, stále existuje niekoľko múzeí, ktoré sú úplne zadarmo. Patrí medzi ne fascinujúce archeologické múzeum Núcleo Arqueológico a štýlové múzeum MUDE – Museu do Design e da Moda. Navyše, ak navštívite Lisabon v prvú nedeľu v mesiaci, zistíte, že mnohé z najobľúbenejších mestských múzeí sú do 14.00 pre všetkých návštevníkov zadarmo.

Nechajte sa unášať živou hudbou v uličkách

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať novú kultúru, je jej hudba a Portugalsko nie je výnimkou. Hovorí sa, že podmanivo krásna hudba fado vznikla pred stovkami rokov a v súčasnosti ju môžete počuť z barov a reštaurácií po celom meste. Vychutnajte si ju zadarmo v pondelok a stredu večer v bare A Tasca do Chico vo štvrti Bairro Alto. Nezabudnite však prísť na toto podujatie skôr, pretože je veľmi populárne.

Amsterdam

Kanály, bicykle či červená žiara v určitej štvrti. Tieto tri hlavné body si predstaví asi každý, kto začuje slovo Amsterdam. No ťažko by sme s Amsterdamom spájali slovo „lacný“. Hlavné mesto Holandska sa pravidelne objavuje na zoznamoch najdrahších európskych miest. S trochou miestnych znalostí však jednoducho nájdete veci, ktoré sa v tomto meste dajú robiť zadarmo.

Ak teda máte chuť na dovolenku v Holandsku no máte obmedzený rozpočet, pozrite si náš zoznam piatich najlepších vecí, ktoré sa dajú v Amsterdame robiť zadarmo.

free things to do in Amsterdam_SK.png

Prehliadka diamantovej továrne Gassan

Pred viac ako 400 rokmi prišli sefardskí Židia utekajúci pred prenasledovaním do Amsterdamu a priniesli so sebou jedno zo svojich kľúčových remesiel – brúsenie a leštenie diamantov. Odvtedy je mesto známe ako „mesto diamantov“. Diamantová továreň Gassan je dnes jednou z približne tucta diamantových tovární v Amsterdame a ponúka bezplatnú prehliadku, počas ktorej sa môžete oboznámiť s históriou diamantov, pozorovať brusičov a leštičov pri práci a prezrieť si jej výstavnú sieň s drahými šperkami.

Najlepšia pešia prehliadka Amsterdamu

Ak chcete absolvovať bezplatnú pešiu prehliadku Amsterdamu, najlepšou voľbou je organizácia Sandeman’s New. Znalí sprievodcovia vás počas trojhodinovej prechádzky prevedú najznámejšími amsterdamskými pamiatkami vrátane Domu Anny Frankovej, židovskej štvrte a holandskej východoindickej spoločnosti a cestou vám priblížia históriu každého miesta s fascinujúcimi príbehmi. Hoci je prehliadka bezplatná, na konci budete mať možnosť dať sprievodcovi prepitné. Prehliadky začínajú od Národného pamätníka niekoľkokrát denne.

Tajné nádvorie Begijnhof

Ak chcete nájsť tento skrytý klenot, musíte sa zahrať na detektíva. Je potrebné hľadať drevené dvere na severnej strane námestia Spui v centre Amsterdamu. Tento skromný vchod ukrýva nádhernú zbierku kostolov a domov zo 14. storočia – vrátane najstaršieho domu v meste. Tieto budovy sú usporiadané okolo centrálnej záhrady. Väčšinu svojej histórie bol Begijnhof domovom katolíckych mníšok, až kým posledná zo sestier v roku 1971 nezomrela. Dnes je nádvorie jedným z najkrajších a najpokojnejších miest v Amsterdame.

Mestský archív v Amsterdame

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať históriu holandského hlavného mesta, je nazrieť do jeho archívov. Výstava pokladnice a premietacia miestnosť sú bezplatné a obsahujú pravidelne sa obmieňajúcu zbierku fascinujúcich historických listov, dokumentov, fotografií a videí, ktoré ponúkajú zaujímavý pohľad do minulosti mesta a zároveň sú jednou z najlepších bezplatných aktivít v Amsterdame.

Prechádzka po moste 15 mostov

Križovatka ulíc Reguliersgracht a Herengracht je najlepším miestom, odkiaľ môžete obdivovať slávne amsterdamské kanály a mosty. Postavte sa chrbtom k ulici Thorbeckeplein a uvidíte rad šiestich mostov, ďalších šesť naľavo a dva ďalšie napravo. Vrátane toho, na ktorom stojíte, môžete z jedného miesta vidieť celkovo 15 mostov. Odporúčame navštíviť toto miesto nielen cez deň, ale aj v noci. Nádherné osvetlenie mostov tu vytvára jeden z najúžasnejších pohľadov v Amsterdame.

Kodaň

Kodaň, hlavné mesto Dánska, má bohatú a rozmanitú históriu. V minulosti bolo toto mesto vikingskou rybárskou dedinou a taktiež miestom, kde sa zrodili detské rozprávky obľúbeného spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Mesto doslova dýcha históriou a príbehmi a vy sa do nich môžete ponoriť bez toho, aby ste minuli čo i len cent. V tomto článku vám predstavíme päť bezplatných miest, ktoré musíte navštíviť.

illustration of top things to do in Copenhagen_SK.png

Prístav Nyhavn

Tento prístav je známy svojimi ikonickými farebnými domčekmi a loďami s vysokými stožiarmi. Dom číslo 20 bol v roku 1835 domovom Hansa Christiana Andersena, ktorý tu vydal svoje prvé rozprávky. Najstarší dom číslo 9 pochádza z roku 1681. Mnohé z týchto domov boli zrekonštruované a dnes sú z nich reštaurácie a bary. Príďte si vychutnať večernú atmosféru prístavu pri džezovej hudbe a príjemnom vŕzganí zakotvených plachetníc.

Socha Malej morskej víly

V rámci objavovania histórie Kodane nezabudnite navštíviť promenádu Langelinje, kde sa nachádza najznámejšia socha mesta, Andersenova Malá morská víla. Kúsok odtiaľto sa nachádza veľkolepá fontána Gefion a pevnosť Kastellet v tvare hviezdy z roku 1600.

Zelené plochy

Nech už dánske hlavné mesto navštevujete v zime alebo v lete, určite si nenechajte ujsť obľúbené verejné priestranstvá. Kodaň je mestom, kde ľudia trávia veľa času na čerstvom vzduchu a zároveň je najčistejším mestom v Európe. V zime doslova precíťte životný štýl hygge a potulujte sa po trhoch s teplým nápojom v ruke. Trh Torvelhallerne je potešením pre gurmánov, ktorí tu môžu vyskúšať čerstvé miestne produkty. A bez ohľadu na ročné obdobie určite zablúďte do Kráľovskej záhrady, kde sa môžete nechať unášať malebnými chodníkmi lemovanými stromami.

pexels-pixabay-416024.jpg

Múzeá a galérie

Niektoré múzeá ponúkajú určité dni vstup zdarma. Napríklad múzeum Ny Carlsberg Glyptotek , v ktorom sa nachádzajú artefakty, sochy a obrazy od umelcov vrátane Van Gogha, je zadarmo v utorok a Dánske národné múzeum je zadarmo stále.

Pešia prehliadka po svojom

Nie je nič lepšie, ako spoznávať mesto jednoduchou prechádzkou. Objavte alternatívne uličky pomocou bezplatnej pešej túry alebo aplikácie. Určite navštívte palác Christiansborg, kde sídli parlament, a palác Amalienborg, ktorý je oficiálnym sídlom kráľovskej rodiny.

Bez ohľadu na počasie a rozpočet môžete jednoducho spoznať fascinujúcu históriu Kodane. Všetci milovníci kultúry si tu niečo nájdu, či už ich nadchýnajú vikingské bitky alebo rozprávkový svet.

Spoznajte tiež o top 5 bezplatných aktivít v Paríži, Ríme a Berlíne.

Buďte na svojich potulkách európskymi metropolami chránení aj v neočakávaných situáciách. Pred odchodom nezabudnite zaradiť cestovné poistenie od poisťovne Generali do svojej povinnej výbavy.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.