projekt poisťovne logo generali

Dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

Jana Earl 02. 10. 2018

Snažíte sa schudnúť, ale vidíte len minimálne alebo dokonca žiadne zmeny? Existuje hneď niekoľko vecí, ktoré môžete robiť zle. Ak sa vám nedarí dosahovať želané výsledky, je možné, že robíte jednu alebo dve z nich nesprávne, to úplne stačí. S miernymi zmenami v strave, pravidelným pohybom a vyváženejším životným štýlom však lepšie výsledky dosiahnuť môžete. Prečítajte si, čo môže byť za tým, že vaša snaha o schudnutie nepadá na úrodnú pôdu. Mohli by to byť dôvody, prečo ste zmätení a rozrušení, že nedosahujete výsledky, na ktorých tak tvrdo pracujete.

Máte príliš nízky príjem kalórií

Takmer vždy, keď sa niekto snaží schudnúť, zníži počet kalórií, ktoré zje, alebo lepšie povedané, prestane jesť. Viem to, lebo som robila presne to isté. Jedla som len veľmi málo a po každom jedle som sa dokonca cítila previnilo. Verila som, že čím menej budem jesť, tým rýchlejšie schudnem. Pravda je však taká, že to môže veci skôr zhoršiť a dokonca aj spôsobiť zdravotné problémy. Najmä tie psychické! Preto prestaňte preskakovať jedlá, lebo keď telo nevie, kedy prichádza ďalšia dávka energie, čiže jedla, má tendenciu si všetko uložiť na „horšie časy”. Určite sa vám stalo, že ste sa iba pozreli na koláč a už ste mali pocit, že ste z toho pribrali. Keď vaše telo naučíte na pravidelnú stravu, nebude mať potrebu si nič ukladať a vypustí všetko, čo si na horšie časy uložilo.

Ignorujete vaše chute

Jedna vec je vypestovať si závislosť na rafinovanom cukre, ale niečo úplne iné je mať neustále chuť na sladké, keď už nejakú dobu necukríte. Znamená to, že vaše telo sa vám snaží niečo povedať. Hovorí vám, že potrebuje energiu a vo väčšine prípadov je to kvôli nedostatku prijatých kalórií. Preto stále naokolo počúvate, aby ste sa naučili komunikovať s vaším telom. Je to naozaj najlepší spôsob, ako dosiahnuť dobré výsledky. Keď vás teda neustále prepadá chuť na sladké, nesnažte sa to ignorovať, lebo nakoniec vás to aj tak zlomí a začnete sa prejedať. Preto keď tieto chute prídu, dajte si ovocie alebo jogurt s jahodami či za hrsť orechov, proste niečo, čo vám dodá energiu.

Príliš veľa cvičíte

Toto je veľmi podobné nedostatku kalórií. Keď totiž nevidíte výsledky, máte tendenciu trénovať viac, lebo si myslíte, že ich tak dosiahnete. Ľudia si bežne myslia, že čím viac kalórií spália, tým spália aj viac tukov, resp. schudnú. Ale tak to vo väčšine prípadov nefunguje a vedie to k obrovskému riziku, že sa zraníte a úplne vyčerpáte. Nemusíte trénovať hodiny, aby ste dosiahli výsledky. Oveľa dôležitejšia je intenzita počas tréningov. Viem to, lebo aj ja som si týmto prešla. Cvičila som 6- až 7-krát do týždňa a vždy som sa vo fitku trápila minimálne 2 hodiny. Navyše, čím viac som cvičila, tým som vyzerala horšie. Dnes cvičím 3- až 4-krát do týždňa. Moje tréningy netrvajú dlhšie ako 30 minút a môžete ich cvičiť kdekoľvek a nepotrebujete žiadne pomôcky. Takže aj pri cvičení platí, že menej je často viac.

Máte nedostatok spánku

Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako veľmi dokáže spánok ovplyvniť proces chudnutia a úplne zničiť vašu tvrdú prácu. Nedostatok spánku spôsobuje zníženie hladiny dôležitého hormónu leptínu. To spôsobuj, že sa cítite menej uspokojení po dojedení svojho jedla a zvyšuje sa vaša tendencia maškrtiť. Kvalitný spánok vám nielenže pomáha cítiť sa čerstvo, ale pomáha aj pri chudnutí, takže sa uistite, že spíte 7 – 8 hodín denne.

Dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

Mrháte časom počas cvičenia

Verím, že ste si už všimli ľudí, ktorí počas cvičenia trávia veľa času telefonovaním, rozprávajú sa s kamarátmi alebo sa iným spôsobom rozptyľujú. Jednoducho sa nevenujú skutočne cvičeniu a počas celej doby nevypotili takmer ani kvapku potu. A možno ste jedným z nich. V skutočnosti si nahovárate, že cvičíte, ale výsledkom sa približujete len veľmi málo. Snažte sa svoj čas maximalizovať a naplánujte si svoj tréning, aby ste počas neho nemuseli zbytočne postávať a rozmýšľať, čo budete cvičiť ďalej. Ak to nebudete dodržiavať, môže sa ľahko stať, že z vášho polhodinového tréningu bude zrazu aj hodina a pol.

Nie ste trpezliví

Neexistuje asi nič horšie, ako sa každý deň čudovať, prečo nemáte po toľkej námahe ešte stále kocky na bruchu. Naše telo je úžasné, dokáže toľko vecí už od narodenia. Vyvíja sa, dokáže sa meniť, pribrať či schudnúť a jedného dňa dokonca splodiť dieťa. Je však dôležité mať neustále na pamäti, že nič úžasné sa nestane cez noc. V prvom rade sa uistite, že ste si stanovili realistické ciele a držte sa ich. Ak chudnete zdravo, zhodiť 5 kilogramov môže trvať aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Keď už rozumiete, ako dlho by mali isté veci trvať, môžete naplánovať, ako tieto veci uskutočníte. A nakoniec musíte tú naplánovanú prácu aj odrobiť. Neočakávajte úžasné výsledky, ak ste odrobili iba polovicu práce. Buďte realisti.

Nie ste dôslední

Ak budete cvičiť len sporadicky a jesť zdravo iba raz za čas, nenahovárajte si, že to stačí! Pokiaľ nemáte perfektné gény, vďaka ktorým vyzeráte a cítite sa super aj bez cvičenia a zdravej stravy, budete musieť byť dôslední a pravidelne vynaložiť čas a úsilie na dosiahnutie svojich cieľov. To znamená zdravé, výživné a vyvážené jedlo, niekoľko odporových tréningov za týždeň, strečing a, samozrejme, aj nejaké kardio. Ak budete cvičiť dva týždne a ďalší týždeň nebude nasledovať žiadna aktivita, nemôžete očakávať nejaké zázraky.

Budujete svalstvo

Pamätajte, že svaly sú ťažšie ako tuk. To znamená, že ak pravidelne cvičíte a naberáte svalstvo, môže sa stať, že vaša váha nepôjde dole, ale dokonca hore. To sa stalo aj mne. Pred tým, než som pravidelne cvičila, som vážila 58 kilogramov. Teraz som útlejšia, ale pevnejšia a vážim 60 kilogramov. Ak sa však zameriavate na váhu, môže vás to odradiť, lebo ak naberáte na svalovej hmote, môže sa stať, že ručička na váhe sa nezastaví, ale pôjde nahor. Neznamená to, že všetka tvrdá práca, ktorú robíte, je zbytočná! Ja by som vám radšej odporučila sa fotiť alebo merať ako vážiť. Neupínajte sa na váhu, lebo čísla na váhe sa môžu meniť aj niekoľkokrát za deň.

Dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

Nie ste na seba tak prísni, ako si myslíte

Niekedy vás vaše telo môže trošku oklamať, a to tak, že máte pocit, že ste tvrdo pracovali, že ste išli až za hranice a potom si tým ospravedlňujete leňošenie alebo jedenie niečoho, čo ste si až tak celkom nezaslúžili. Samozrejme, oddych je dôležitý a takisto občasné maškrtenie je povolené, ale iba vtedy, ak ste si to skutočne zaslúžili. Ak si vždy po cvičení dáte nejaké nedovolené voľno, lebo veď tento týždeň ste už cvičili dosť a k tomu si dáte ešte aj nejaké kalorické jedlo, je veľmi pravdepodobné, že vytúžené výsledky nikdy nedosiahnete. Vy si to síce pamätať nemusíte, ale vedzte, že vaše telo áno.

Vaše cvičenie je jednotvárne

Naše telo je veľmi inteligentný „stroj“. Ak robíte to isté cvičenie dookola, ono si to zapamätá. Časom sa vaše telo prispôsobí a už nebude postavené výzve alebo odporu. Preto je dôležité neprestajne meniť veci tak, aby ste svaly zmiatli a nechali ich hádať. Mnoho ľudí s túžbou schudnúť napríklad iba beháva a okrem toho inú aktivitu nerobí. Preto sa ich výsledky dostavujú len veľmi pomaly a potom majú tendenciu to rýchlejšie vzdať. Váš tréning by mal teda obsahovať strečing, odporový tréning, ale a aj kardio. Nielen jeden alebo druhý.

Absolvujete džúsové diéty alebo detoxikačné kúry

Štúdie ukázali, že džúsové diéty a detoxikačné kúry môžu byť dobré na prečistenie organizmu. To však nie je zároveň aj riešenie vašej snahy schudnúť. Na začiatku vaša váha pôjde síce dole, ale väčšinou len preto, že strácate vodu a glykogén zo svalov. Môžete tak síce pár kíl stratiť, ale môžete svoje telo zároveň priviesť do stavu agresívneho šoku. Najlepšie je vyhnúť sa „rýchlym“ diétam a radšej dlhodobo dodržiavať trvalo udržateľný zdravý životný štýl so zdravou vyváženou stravou a pravidelným vyváženým cvičením.

Dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

Neraňajkujete

Keď neraňajkujete, je takmer zaručené, že vaše telo bude kompenzovať zameškané kalórie počas dňa. Bez raňajok nebudete mať šancu získať potrebné denné kalórie, ktoré vaše telo potrebuje. To môže mať skutočne nepriaznivý vplyv na váš metabolizmus, jeho spomalenie a tým potenciálny nárast hmotnosti. Ja keď si nedám raňajky, celý deň mám potrebu niečo zobať a nakoniec zjem omnoho viac kalórií, ako by som zjedla, keby som sa naraňajkovala.

Zameriavate sa iba na kardio

Ak sa váš tréning skladá iba z kardia, je veľmi pravdepodobné, že nebudete dosahovať tie výsledky, ktoré ste si nastavili. Potrebujete silnejšie svaly, aby ste pomohli zvýšiť potenciál vášho spaľovania tukov a zvýšiť počet kalórií, ktoré spálite každý deň. Pridajte do svojich tréningov aj rezistentné tréningy, čiže tréningy s váhami alebo s vlastnou váhou a tým získate pekné vytónované štíhle telo.

Cvičíte s príliš malou hmotnosťou (ak vôbec)

Keď sa snažíte vybudovať svalstvo a vytónovať svoju postavu, je lepšie používať ťažšie váhy s menším počtom opakovaní (10 – 15) ako ľahšie váhy s viacerými opakovaniami (20+). Je dôležité sa posúvať a neustále zaťažovať svoje svaly, avšak bezpečne, aby ste mohli pokračovať v budovaní svalstva, ktoré potom bude spaľovať tuky. Robte 10 – 15 opakovaní, ale uistite sa, že je to dostatočne náročné.

Vylúčili ste zo stravy sacharidy

Vylúčenie sacharidov môže časom viesť k nárastu váhy. Navyše môžete mať oveľa menej energie na cvičenie, keďže naše telo sacharidy pre správne fungovanie potrebuje. Je však dôležité, aby ste si vybrali zdravšie sacharidy, nerafinované alebo nespracované, ako napríklad celozrnný chlieb, hnedú ryžu, pohánku, quinou, zeleninu alebo ovocie. Ale všetko vždy, samozrejme, s mierou.

Dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

Ak budete tieto zásady dodržiavať, vaša snaha schudnúť začne prinášať aj výsledky.

Držím vám palce!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.