projekt poisťovne logo generali

Ako sa správne pripraviť na túru či treking v horách – radí horský záchranár

17. 06. 2021

Letná dovolenka nemusí pre všetkých znamenať more a piesočnú pláž. Mnohí sa rozhodnú stráviť dovolenku objavovaním krás našej prírody a našich hôr. Ak sa chystáte na túru či na treking do hôr, máme pre vás niekoľko tipov, ako sa správne pripraviť, čo si zbaliť a čo netreba podceniť.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme bezpečnému cestovaniu. O to, aby ste si dovolenku v zahraničí aj v slovenských horách užili bez zbytočných starostí, sa postarajú cestovné poisteniepoistenie do hôr od poisťovne Generali, ktoré vám poskytnú potrebnú ochranu a bezpečie.

Adekvátna príprava vás môže ušetriť od nepríjemností a pomôcť vám vyhnúť sa úrazom. Svoje o tom vie náčelník Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách Miroslav Živčák, ktorý má za sebou už takmer tridsať rokov skúseností ako horský záchranár. Pýtali sme sa ho na kroky, ktoré treba podniknúť, skôr než sa vyberiete do hôr, a na výbavu, ktorú je potrebné zaobstarať si.

Základom je vhodná obuv

Za mnohé úrazy či nehody v horách môže pošmyknutie. Takýmto pošmyknutiam môže pomôcť aj nevhodne zvolená obuv: „Stáva sa veľmi často, že pád spôsobí nevhodná obuv. Správna obuv má spĺňať minimálne dve veci. Mala by mať Vibram podrážku a mala by chrániť členok, to znamená, že najvhodnejšia je členková obuv,“ vysvetľuje Miroslav Živčák.

Podrážky Vibram boli špeciálne navrhnuté pre pohyb vo vysokohorskom teréne, sú priľnavé a odolné a spoznáte ich podľa typického žltého označenia. Horskí záchranári často zasahujú pre vytknuté členky. Obuv, ktorá spevňuje váš členok, pomáha toto riziko znížiť.

Túru či treking nám vedia často poriadne znepríjemniť pľuzgiere. Pri výbere obuvi je preto dôležitý aj správne zvolený model a veľkosť topánky: „Existujú rôzne modely s rôznymi strihmi. Každý máme inú nohu – čo sedí jednému, nemusí druhému a preto je pri kúpe dobré vyskúšať viacero modelov. Topánky si treba otestovať najprv na kratších a ľahších túrach, aby sa rozchodili a hlavne aby sme zistili, či máme správnu veľkosť,“ radí Miroslav Živčák. Aby vám obuv nespôsobovala pľuzgiere, nemala by byť príliš tesná, no ani príliš voľná. Až keď topánky reálne otestujete v teréne, najlepšie zistíte, ako vám sedia a či vám nebudú na dlhších túrach spôsobovať problémy. Chodidlá vám totiž pri námahe mierne opuchnú.

shutterstock_241677565.jpg

Obliekajte sa vrstvovito

Počasie v horách môže byť nepredvídateľné, aj v letnom období preto treba rátať s jeho výkyvmi. Prispôsobte tomu aj svoje oblečenie. „Vždy je lepšie mať viac tenších vrstiev ako jednu hrubú. Je dôležité nezabúdať na prikrývku hlavy a prípadne aj tenšie rukavice, lebo aj v letnom období sa môže prechodne tak ochladiť, že sa nám zídu,“ hovorí Miroslav Živčák.

Ak sa chystáte na dlhší výlet, je vhodné zbaliť si so sebou aj náhradné oblečenie: „Pri dlhšej túre je dobré mať na prezlečenie aj spodnú bielizeň. A takisto nejakú nepremokavú bundu, ktorú si hodíte do batoha,“ dodáva Miroslav Živčák.

Čo by vám v batohu nemalo chýbať

Na túru si zaobstarajte vhodný batoh, ktorý unesie všetko, čo budete potrebovať v závislosti od toho, na akú dlhú túru sa chystáte. Batoh by mal byť pohodlný, nemal by vám brániť v pohybe a mali by ste si ho vedieť prispôsobiť pomocou popruhov na hrudi a páse.

No a čo si treba do batoha zbaliť, na čo by sme si možno hneď ani nespomenuli? „V batohu je dobré mať lekárničku, čelovku a netreba zabúdať na pitný režim a pribaliť si termosku, respektíve v lete stačí hocijakú fľašu na nápoje.“

Pred túrou a trekingom si treba dopriať výdatné raňajky, aby ste telu dodali dostatočnú energiu, ktorú bude pri zvýšenej fyzickej námahe potrebovať. Náčelník HZS Miro Živčák o tom, aké potraviny vás určite patrične posilnia pred túrou v horách: „Taká slanina je skvelá.. 🙂 Ale je to, samozrejme, individuálne, no malo by to byť dostatočne energetické jedlo.“

Čo sa týka potravín, ktoré si treba zbaliť, je opäť potrebné zvážiť, na akú dlhú trasu sa chystáte a podľa toho si pripraviť zásoby. Aj keď sa však chystáte na kratšiu túru a máte pocit, že jedlo po ceste nebudete potrebovať, pre prípad núdze si niečo ľahké zbaľte: „Je vhodné pribaliť si do batoha aj niečo drobné, ale výdatné,“ potvrdzuje Miroslav Živčák. Skvelou voľbou sú napríklad oriešky, proteínové tyčinky alebo snacky, ktoré si pripravíte doma.

shutterstock_1511736695.jpg

Fyzická príprava

Okrem vhodnej výbavy by sme nemali podceniť ani fyzickú prípravu. K horám treba mať náležitý rešpekt, a preto je potrebné prispôsobiť ciele svojim zdatnostiam a fyzickej kondícii. „Veľmi často sa stáva, že ľudia preceňujú svoje schopnosti a sily,“ súhlasí Miro Živčák.

Pred návštevou hôr vám pomôžu dostať sa do kondície aspoň dlhé prechádzky či aeróbne športy.  S turistikou a trekingom v horách potom treba začať postupne. Miro Živčák sa podelil o svoj tip: „Treba začať ľahšími túrami a trekingom. Určite nevyrážať na väčšie túry rovno z kresla za počítačom. Len postupné a pravidelné zvyšovanie záťaže, to je najjednoduchší recept.“

Ak sa chystáte na náročnejší treking s horským vodcom, spravte si niekoľko mesiacov či týždňov vopred cvičebný plán.

Sledujte počasie

Predtým ako niekam vyrazíte, nezabudnite si pozrieť predpoveď počasia na daný deň. V prípade, že má byť nepriaznivé počasie, neskúšajte šťastie a radšej svoj výlet odložte. V lete sú u nás celkom bežné búrky, ak vás však zastihnú v horách, môžete sa dostať do nebezpečnej situácie. Blesky totiž často zasahujú práve vysoko položené miesta a kovové predmety. Reálnou hrozbou je však aj podchladenie kvôli silnému dažďu, ktorý búrku zvyčajne sprevádza.

Čo robiť, ak ste na túre a blíži sa búrka? „Ani tá búrka nepríde z minúty na minútu. Už keď vidíme, že sa blíži búrka, treba sa čo najskôr otočiť a rýchlo zísť do nižších polôh. Na dážď sa dá pripraviť, ale na búrku nie. Búrke je najlepšie sa vyhnúť,“ varuje Miro Živčák.

Čo v prípade, ak sa stratíte

Situácia, keď v horách stratíte značku a neviete, kam ďalej, môže byť desivá. Pred cestou sa preto oboznámte s trasou, aby ste sa v teréne ľahšie orientovali, a stiahnite si aplikáciu Horská záchranná služba, pomocou ktorej si môžete zavolať pomoc len jediným tlačidlom, pričom so záchranármi viete komunikovať prostredníctvom SMS správ alebo chatu.

„Určite si treba pred túrou naštudovať trasu alebo ísť s niekým, kto sa vyzná. Treba mať so sebou mapu, aj keď mnohí to majú aspoň v mobile, no aj tak nezaškodí rezerva v podobe klasickej mapy. Ak sa už stratíme, treba sa vrátiť na miesto, kde sa značka opäť objaví. Ak to už nie je možné, tak cez aplikáciu HZS odoslať SMS so žiadosťou o pomoc alebo zavolať 18 300 a tam vás už navedú, ako pokračovať, prípadne vás nájdu sami,“ radí Miro Živčák. „Aby ste však mohli privolať pomoc či sledovať mapu v mobile, musíte mať nabitý mobil, takže na to treba myslieť než sa niekam vyberiete.“

foto-55.JPG

Najkurióznejšie zásahy záchranárov

Záchranári zažívajú v horách mnohé náročné a vyčerpávajúce výjazdy a mnohé sú zapríčinené práve nedostatočnou pripravenosťou turistov. Úraz sa však v horách môže stať komukoľvek, nezabudnite si preto pred odchodom do hôr zabezpečiť poistenie do hôr, ktoré vás kryje aj v prípade, že musí zasiahnuť Horská záchranná služba.

Práca horského záchranára so sebou prináša naozaj rôznorodé situácie. Náčelník HZS Miro Živčák zaspomínal aj na najkurióznejšie zásahy, ktoré počas svojej kariéry zažil: „Nedá sa spomenúť len jeden, takých je plno. Napríklad sme mali prípad pohádaných manželov v Sliezskom dome. Žena sa potajomky ubytovala pod dievčenským menom a my sme ju celú noc hľadali v búrke po okolitých dolinách, lebo ju manžel nevedel nájsť. Alebo zásah kvôli pätnástim intoxikovaným nemeckým skautom na Hincovom plese, ktorí sa napili vody z plesa, nebolí schopní ďalšieho zostupu (hnačky a zvracanie) a museli sme ich všetkých znášať. Ani sme nemali toľko nosidiel a museli sme to otočiť dvakrát.“

IMGP0529.JPG

Náčelník Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách Miroslav Živčák

Kam na túru

Slováci sú národom turistov. Návštevnosť v našich horách každým rokom stúpa aj vďaka tomu, že je u nás množstvo krásnych lokalít, ktoré môžeme objavovať. Na jeho obľúbenú túru sme sa pýtali aj Miroslava Živčáka: „Tých je určite veľa, ťažko vyberať. Najčastejšie sú to, samozrejme, rôzne hrebeňové túry v ktoromkoľvek pohorí.

Inšpirujte sa aj našimi odporúčaniami na najkrajšie túry pre začiatočníkov aj skúsených turistov v tomto článku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.