Ako získať ten správny balans medzi fyzickým a psychickým zdravím?
Balans znamená mať v rovnováhe fyzické aj psychické zdravie. Aby sme to však dosiahli, jediným spôsobom je zdravý životný štýl, a to pohyb, strava a starostlivosť o našu dušu.
Práca, ktorú robím, ma spája s rôznymi osudmi a rôznymi príbehmi. Sama som si prešla všeličím, a tým som sa veľa naučila. Pri každom mojom novom klientovi sa učím niečo nové a zdokonaľujem si poznatky. Ako idem ďalej, tým viac si utvrdzujem poznanie, že strava, pohyb, fyzické a psychické zdravie kráčajú ruka v ruke a jeden bez druhého nemôžu existovať.
Pred tým, než som sa začala intenzívnejšie venovať zdravému životnému štýlu, som mala dosť nezdravý vzťah k jedlu. Prešla som si rôznymi diétami, cvičila som niekedy až príliš veľa, niekedy vôbec, skákala som z jedného tréningového plánu k druhému, z jednej diéty do druhej. O trpezlivosti, dôslednosti, pravidelnosti alebo nejakej rutine sa nedalo vôbec hovoriť. Nálada mi skákala z veselej na podráždenú ako pingpongová loptička, až som upadala do depresií a pravidelne som bola chorá. Neustále som sa cítila unavená, bez energie. Tým nezdravým vzťahom k jedlu, a vlastne k môjmu telu, som si vytvorila aj kopec zdravotných problémov.
V tom čase som pri mojom prílišnom cvičení jedla až o 1 000 kalórií menej a aj to nezdravé a spracované jedlá, čo spôsobovalo, že som bola neustále bez energie a mala som oslabenú imunitu. Preto som bola často chorá, nezvládala som každodenné pracovné stresy a tlaky, nevyzerala som najlepšie a na základe toho som zase mala pocit menejcennosti. Z toho vznikali depresie, čiže nielen moje fyzické, ale aj moje psychické zdravie skutočne trpelo. Tým, že som nedosahovala výsledky, aké by som si želala, som bola zo seba frustrovaná a bola som na seba ešte prísnejšia. Trestala som sa nejedením alebo ďalším tvrdým tréningom. Toto je začarovaný kruh, v ktorom sa mnohí točia.
Vyhľadala som odborníka a riadila sa jeho radami, čo spôsobilo, že som rýchlo začala dosahovať výsledky, a tak som pochopila, ako ľudské telo funguje. Začala som zdravo a pravidelne jesť nespracované jedlá (nie sú vyrobené z rafinovaných a umelých látok či chemicky spracované) a začala som sa cítiť lepšie a moje zdravotné problémy ustupovali. Mala som zrazu energiu, moja imunitu zosilnela, moje telo si vybudovalo svalstvo, moja nálada sa zlepšila a moje psychické zdravie bolo neporovnateľne lepšie. Vidíte tú spojitosť?
Všetko to začína stravou
Hovorí sa, že všetko to začína v našej hlave, ale pravdou je, že všetko to začína v hrubom čreve. Každé jedlo, ktoré zjeme, má na nás nejaký vplyv, či už na naše vnímanie, na náš organizmus alebo na naše činy. Tak ako nám jedlo silu dáva, nám ju aj berie. Sú určité veci, ktorým človek nevenuje pozornosť, ale práve svoj veľký potenciál môže stratiť kvôli strave.
Každé jedlo má na človeka určitý vplyv. Jedno jedlo zvyšuje sexualitu, druhé agresivitu, tretie chuť do práce, po štvrtom ide všetko ku dnu a po piatom sa z nás stávajú leňochody a tak ďalej… Ak sa cítite niekedy nervózni alebo podráždení, skúste si spomenúť, čo ste zjedli, zapíšte si to a keď sa najbližšie budete znovu cítiť podobne, porovnajte, či to nebolo spôsobené rovnakou alebo podobnou stravou. Takto môžete experimentovať a vytvoriť si pre vás ten najlepší jedálniček.
Ja som sa celý život cítila unavená. Nezáležalo, ako dlho som spala, únava neprestávala. A to aj napriek môjmu zdravému životnému štýlu. Stalo sa mi, že som musela pracovne na týždeň do Švédska, kde mali kvalitnú a zdravú stravu, mnoho vegetariánskych jedál a čerstvých rýb. Celý týždeň som tak jedla vegetariánsku stravu a aj napriek únavným dňom som sa cítila omnoho lepšie. Tak som pomaly prestala jesť mäso a zbavila sa únavy.
Vďaka vegetariánskej strave som neustále nabitá energiou. Netvrdím, že musíte prestať jesť mäso. To, čo je pre niekoho liek, pre iného môže byť otrava. Nedám vám žiadne univerzálne rady, netvrdím, že máte jesť mäso, ani byť vegetariánmi, ani prejsť na 5 jedál denne, ani začať s občasnou hladovkou. Iba pozorne načúvajte svojmu organizmu. Analyzujte svoje pocity pred a po jedle. Môže sa stať, že zrazu budete mať chuť na niečo, čo bežne nejedávate, ale to je v poriadku. To len znamená, že v tomto jedle je práve to, čo vášmu organizmu chýba.
Takže pozor, ak sa stále cítite skleslí, máte problémy so zdravím, je jasné, že musíte zmeniť jedlo. Venujte pozornosť tomu, čo jete a analyzujte, čo a ako ovplyvňuje vašu pohodu.
Aby sme dlho žili, boli zdraví a šťastní, potrebuje náš organizmus plnohodnotnú a pestrú stravu
Stravou získavame potrebné živiny na zdravé fungovanie nášho tela, či už vitamíny, minerálne látky alebo makroživiny (sacharidy, bielkoviny, tuky). Keď budeme jesť potraviny s obsahom vitamínu C (ovocie a zeleninu), posilníme si tým imunitu a budeme vyzerať mladšie. Ak budeme jesť potraviny s vitamínom D, budeme mať lepšiu náladu. Keď budeme jesť jedlá s vysokým obsahom železa, budeme výkonnejší a veselší a tak ďalej. Teraz si predstavte, ako sa budete cítiť, keď budete jesť stravu bohatú na všetky živiny potrebné pre naše telo. Chápete, ako to funguje?
Nemali by sme jesť stále tie isté jedlá, ale mali by sme jedávať jedlá svetovej kuchyne. Pozrite sa napríklad na Taliansko, ich strava je síce výborná, ale vždy po návšteve tam sa už teším na moju pestrú kuchyňu, keďže po ich jedle sa cítim ťažká a unavená. Preto majú aj poobedné siesty a na všetko majú čas.
Keď sa však pozrieme na takú Čínu alebo Japonsko, ich strava je ľahká, používajú koreniny a bylinky a vytvárajú jednotlivé recepty tak, aby mali priaznivé a liečivé účinky na naše telo. A pozrite sa na ich plodnosť, pracovnú a športovú dravosť.
A neobchádzajme ani našu kuchyňu, klobásky, vyprážané a údené mäso… Je to síce veľmi chutné, ale mne osobne prídeme dosť negatívny až nahnevaný národ (že by naša strava na nás pôsobila agresívne?), nehovoriac o vysokom výskyte rakoviny žalúdka a hrubého čreva na Slovensku. Znovu, vidíte tú spojitosť?
Pohybom ku šťastiu
Začíname viac chápať, ako strava pôsobí na našu psychiku a na naše mentálne zdravie. Netreba zabúdať ani na pohyb, keďže k harmónii určite patrí. Pohybom si dokážeme tiež zlepšiť naše psychické zdravie a naše nálady. Cvičením sa vylučujú hormóny šťastia nazývané endorfíny a to vysvetľuje, prečo sa po docvičení cítime tak skvele. Cvičenie nám dáva endorfíny a tie nás robia šťastnými. Jednoduché.
Cvičenie nám tiež pomôže znížiť stres, a to nielen krátkodobo, ale pri pravidelnom cvičení ho pomôže znížiť aj dlhodobo. Keď cvičíme, naše telo je vystavené malému stresu. Pravidelné vystavovanie sa tomuto malému stresu nám môže pomôcť zvýšiť schopnosť vyrovnať sa s oveľa väčším stresom, ktorý nám život pripraví. Ak náhodou cítite úzkosť alebo ste nahnevaní a potrebujete zlepšiť náladu, skúste ísť na dlhú prechádzku do prírody alebo si dajte zopár cvikov s vlastnou váhou v obývačke a uvidíte tú zmenu.
Existuje mnoho výskumov, ktoré hovoria, že aktívni ľudia všeobecne žijú dlhšie. A nielenže si môžeme predĺžiť život, ale pohyb nám tiež zvýši kvalitu života. Napríklad rezistenčné a kardio tréningy zosilňujú kosti, čo môže pomôcť prevencii artritídy a zabezpečiť zníženie pádov v staršom veku. Pravidelné cvičenie tiež pomáha posilniť srdce, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení, ktoré sú jedným z hlavných dôvodov úmrtia v západných krajinách. Stačia jednoduché prechádzky a už budete cítiť rozdiel.
Pravidelné cvičenie je skvelé pre naše všeobecné zdravie, ale môže tiež zvýšiť schopnosť robiť bežné denné aktivity a tiež pomáha predísť zraneniam.
Pre mňa je najdôležitejšie, ako sa cítim. Na tom mi záleží viac, ako na tom, ako vyzerám. Zaujímavé je, že keď sa zameriam na zdravie, vytónované telo dostanem k tomu ako bonus. Keď niekomu vytvorím tréningový plán alebo cvičí s naším novým programom, často dostávam správy, že sa ľudia stávajú závislí na týchto tréningoch, lebo im dodávajú neskutočnú energiu, dobrú náladu a pocit, že pre seba urobili niečo dobré.
Pokiaľ cvičíte iba kvôli tehličkám na bruchu, môže sa stať, že to vo vás bude vyvolávať negatívne emócie a ak sa tak stane, mali by ste zvážiť vaše zámery. Ak ste neustále zameraní na výzor alebo na váhu, automaticky z toho získate negatívne emócie a niekde na tejto ceste si vybudujete zlý vzťah k cvičeniu. Ak nedosahujete výsledky, po ktorých túžite, budete sa cítiť frustrovaní, budete na seba vyvíjať tlak a vznikne z toho zbytočný stres.
Šťastná myseľ ako bonus
Cvičenie dodáva sebavedomie. Z mojich vlastných skúseností viem, že zvládnutie náročného tréningu dáva neuveriteľnú moc. Dá nám pocit, že zvládneme čokoľvek na svete. Ten pocit je skutočne neuveriteľný a som si istá, že ak ste niekedy vyšliapali na bicykli na veľmi strmý kopec alebo ste zvládli tie posledné a náročné opakovania, viete, o čom hovorím. A predstavte si, že takto cvičíte pravidelne. Akí silní a sebavedomí sa budete cítiť? Už chápete?
Cvičenie nám pomáha dodať do života stabilitu a pomôže nám vytvoriť si rutinu. Na cvičenie sa môžem spoľahnúť, že mi pomôže vyčistiť si myseľ a byť na seba hrdá, že som to dokázala. Napríklad pri písaní tohto článku. Písala som ho dosť dlho, lebo keď nedostanete vlnu myšlienok, môžete sedieť pri počítači aj 3 týždne a nedáte zo seba ani slovo. A potom príde tvorivá hodina a stihnete napísať neuveriteľný článok.
Pri písaní tohto článku som, žiaľ, mala prázdno, preto mi to trvalo dlho. Ale dala som to, napísala som vyše 5 strán a bola som na seba naozaj hrdá. Môj počítač sa však rozhodol nespolupracovať, článok sa nedal uložiť a zmizol. Najskôr som sa zrútila, rozplakala a neverila som, že to znovu napíšem. Potom som sa upokojila, dala som si môj polhodinový HIIT tréning, nechala som dušu na podložke, vyčistila si myseľ a nabila sa energiou. Hneď na to som si sadla k počítaču a za pár chvíľ som celý článok napísala znovu.
Často sa stretávam s postihnutými parašportovcami. Ich energia je neuveriteľná a mnohým z nich sa práve vďaka športu zdravotný stav zlepšil. Podaktorým lekári dokonca diagnostikovali tú najhoršiu diagnózu (smrť), ale oni sa nevzdali, športovali a stále bojujú a lekári sú prekvapení, že ich diagnóza bola nesprávna.
Tak si to zhrňme. Ak chceme dosiahnuť vnútorný pokoj, psychickú pohodu a mentálne zdravie, musíme začať plnohodnotnou a zdravou stravou, keďže každé jedlo, ktoré zjeme, má vplyv na naše vnímanie, na náš organizmus aj na naše činy. Pohybom si vybudujeme silu a stanú sa z nás disciplinovaní bojovníci. Zdravá strava a pohyb tvoria psychické zdravie a vytvárajú zdravý balans.