projekt poisťovne logo generali

Ako zostať fit aj počas zimy

01. 12. 2023

V zime dostáva naše zdravie zabrať. O to viac sa musíme oň starať, aby sme ostali fit a mohli si ju užiť so všetkým, čo k nej patrí. 

Tento článok vznikol v rámci špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a zdraviu v zimných mesiacoch. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. A keď vás vaše zimné aktivity privedú na slovenské kopce, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr.

Tipy, ako sa vyhnúť prechladnutiu a chrípke    

Ak chcete obmedziť šírenie mikroorganizmov, môže vám pomôcť niekoľko jednoduchých opatrení: každý deň vetrajte (pokojne aj 15 minút pred tým, ako pôjdete spať), často si umývajte ruky, dezinfikujte predmety, ktoré často držíte (napríklad telefón alebo okuliare), a teplo sa obliekajte. Dajte si pozor aj na prekurovanie miestností. Teplota v nich by sa mala pohybovať medzi 18 a 20 °C.

Nezabúdajte aj na zvlhčovanie vzduchu v spálni. Suchý vzduch totiž môže dráždiť pľúca, hrdlo či prispievať k migrénam. Zaobstarajte si preto zvlhčovač vzduchu alebo umiestnite misku s vodou do blízkosti radiátora.

Dobré jedlo a fyzická aktivita!     

Ak sa chcete vyhnúť malátnosti, doprajte si výživné raňajky a teplý obed, ktoré vášmu telu pomôžu v boji proti prechladnutiu. Dosýta sa najedzte potravín s obsahom magnézia a vitamínov a zamerajte sa na čerstvé sezónne plodiny. Ani aromatické bylinky neprehliadajte, sú totiž bohaté na antioxidanty. Ak potrebujete vyšší prísun magnézia, zvážte aj výživové doplnky.

A samozrejme nezabúdajte na pohyb. Vieme, že je ťažké sa motivovať, ak je vonku -5 °C, no zdravie stojí za tú námahu! Pohybová aktivita v chladnom období totiž pomáha udržať zdravú váhu a zároveň posilňuje imunitný systém. Nezáleží na tom, či to bude plávanie, posilňovňa, cvičenie v skupine alebo beh, podstatné je, že si vyberiete aktivitu, ktorej sa budete pravidelne venovať. Vďaka fyzickej aktivite tiež vypustíte tlak a stres, ktoré sa v tele nahromadili počas dňa. Po dobrom cvičení sa dostaví príjemný pocit únavy, ktorý navyše napomáha lepšiemu spánku.

Dobrý spánok a starostlivosť o telo     

Keď si v lete často chodíme posedieť s priateľmi večer von a ťažko hľadáme rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, máme tendenciu zanedbávať svoje telo a celkovú kondíciu. Preto je zima ideálnym časom na to, aby sme sa znova začali o svoje telo starať. Možností je skutočne veľa: oživte svoju pleť dennou dávkou hydratácie či peelingom raz za týždeň, choďte ku kaderníkovi, rozveseľte sa nákupmi, doprajte si masáž, saunu alebo kúpele. S novými zážitkami a zábavou preletí zima rýchlejšie, než si myslíte!

V zime našu motiváciu dokáže ľahko pohltiť únava. Je dôležité, aby ste počúvali svoje telo. Najlepšie by bolo, keby ste sa odobrali do postele skôr ako zvyčajne a dopriali si skôr ľahšiu večeru, ktorá nezaťaží trávenie. Ráno si nastavte budík o 15 minút skôr, aby ste mali dostatok času na pokojné vstávanie. Roztiahnite závesy a nechajte vniknúť svetlo dnu, čo vám pomôže rýchlejšie sa osviežiť a zahnať únavu.

Veľa napätia a bolestí vo svaloch vzniká v dôsledku nedostatku oddychu či neschopnosti uvoľniť sa. Skúste si preto počas dňa dopriať menšie prestávky a chvíľu „len tak byť“.

shutterstock_2109394007.jpg

12 spojencov proti únave     

Strava je jedným z kľúčových faktorov, ktorý napomáha tomu, aby ste aj v zime zostali fit. Tu nájdete niekoľko potravín, ktoré posilnia vaše telo.

  • Sušené ovocie

Sušené ovocie je obľúbené medzi športovcami, pretože je bohaté na energiu a je hodnotným zdrojom stopových prvkov a minerálov.

  • Čerstvé ovocie

Ak potrebujete doplniť vitamín C, ktorého nedostatok často vedie k únave, siahnite po kivi, hurmikaki, šípkach či citrusových plodoch, ako sú pomaranče, grepy, mandarínky či citróny.

  • Zelená listová zelenina

Nedostatočný príjem kyseliny listovej môže viesť k istej forme anémie. Preto vám môže pomôcť konzumácia špenátu, čakanky, brokolice a ružičkového kelu, ktoré sú mimoriadne bohaté na kyselinu listovú.

  • Olejnaté ryby

Nedostatok slnečného žiarenia a vitamínu D je počas zimných mesiacov pomerne bežný. Ak sa chcete vyhnúť ich nedostatku, ktorý je často príčinou únavy a depresie, doprajte si olejnaté ryby, akými sú napríklad losos, makrela, sardinky či sleď. Tresčia pečeň je ďalšou skvelou voľbou pre tých, ktorí sa neboja aj nezvyčajnejších jedál. Olejnaté ryby sú tiež skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, preto by ste ich do svojho jedálnička mali rozhodne zaradiť.

  • Hovädzia pečeň

Pečeň, a to najmä hovädzia a jahňacia, je jednou z potravín s najvyšším obsahom železa. Ak však preferujete rastlinné zdroje železa, siahnuť môžete napríklad po bielej fazuli, šošovici či hrachu.

  • Plody mora

Podobne ako zlá kondícia aj opakujúce sa kŕče sú známkou nedostatku magnézia. Konzumácia morských plodov, ktoré obsahujú množstvo magnézia, je preto skvelým spôsobom, ako tento nedostatok doplniť.

  • Celozrnné obilniny

Vďaka nízkemu glykemickému indexu sú celozrnné obilniny hodnotným zdrojom energie. Celozrnné cestoviny a chlieb sú bohatšie na vitamíny a minerály a prospievajú tráveniu.

  • Čokoláda

Podobne ako plody mora aj kakao je bohatým zdrojom magnézia. Vieme, že čokoláda prospieva zdravým tepnám, a nedávno sa zistilo, že účinne bojuje aj proti únave. Výkyvom v hladine cukru sa môžete vyhnúť tak, že uprednostníte tmavú čokoládu s čo najvyšším obsahom kakaa, aspoň 70 %.

  • Pšeničné klíčky

Pšeničné klíčky sú mimoriadne bohaté na výživné látky vrátane komplexu vitamínov skupiny B a magnézia a sú dobrým spoločníkom v boji proti zimnej únave. Navyše obsahujú zinok a fosfor, takže nie je pochýb, že ide o zdravú surovinu.

  • Minerálna voda

Na doplnenie základných minerálov a stopových prvkov je dobré siahnuť po vhodnej minerálnej vode. Vzpruží vás napríklad minerálka, ktorá je bohatá na magnézium a sulfáty.

  • Zelený čaj

Kombinácia teínu a vitamínu C je skvelým spôsobom, ako bojovať proti sezónnej únave.

  • Ženšen

Ženšen vám účinne dodá silu a navyše má protizápalové účinky a posilňuje imunitný systém. Stimuluje tiež nervový systém a predpokladá sa, že zlepšuje intelektuálne a fyzické schopnosti, ak ste pod stresom, unavení alebo sa zotavujete z choroby.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.