projekt poisťovne logo generali

Kvíz: Viete, ako sa zachovať v týchto situáciách na ceste?

25. 04. 2024

Chodci, autá, sanitky, kolobežky, bicykle... Na ceste sa môže stretnúť rôznorodá skupina účastníkov a vzniknúť tak môžu rôzne situácie. Otestujte si svoje vedomosti v našom kvíze a užívajte si bezpečnú jazdu vždy, keď sa vydáte na cestu.

Tento mesiac si posvietime na cesty a ako na nich byť čo najviac v bezpečí pri každej jazde. Tu naozaj platí – lepšie byť pripravený ako prekvapený. Ak chcete od svojho PZP dostať viac, vyberte si z balíkov s rozšíreným krytím aj pre vaše auto. A vďaka komplexným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

#1. Koľko dopravných nehôd sa stalo v roku 2023 na slovenských cestách?

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR sa na Slovensku v minulom roku stalo 11 641 nehôd.

#2. Pri jazde na vozovke s troma súbežnými pruhmi začujeme zvuk sirén sanitky a je potrebné utvoriť záchranársku uličku. Ktorým smerom sa pohnú autá v strednom pruhu?

Autá v stredom pruhu sa uhnú smerom doprava.

Záchranárska ulička sa tvorí medzi ľavým a jemu priľahlým jazdným pruhom. Ak sa pohybujete v ľavom jazdnom pruhu, odstupujete sa vľavo. Ak idete v ktoromkoľvek ďalšom pruhu, odstupujete sa vpravo. Na záchranársku uličku myslite vždy, keď stojíte v kolóne, a nechajte si dostatok priestoru na manipuláciu, ak by to bolo potrebné.

#3. Čo signalizuje kontrolka na obrázku, keď sa vám rozsvieti na palubnej doske vášho auta?

Kontrolka na obrázku vás upozorňuje na potenciálny problém s hrúbkou brzdového obloženia. V tomto prípade sa odporúča čo najskôr navštíviť servis, skontrolovať a vymeniť brzdové doštičky.

Ak vás zaujíma, aké iné kontrolky vám môžu zasvietiť na palubnej doske a čo znamenajú, prečítajte si náš článok venovaný tejto téme.

#4. Čo je zakázané pri jazde na elektrickej kolobežke?

Jazda na elektrickej kolobežke má svoje pravidlá. Prečítajte si o nich v našom článku.

#5. Ak ide chodec po krajnici alebo po okraji vozovky za zníženej viditeľnosti mimo obce a aj v obci:

Keď sa ako chodec ocitneme na ceste, platia pre neho určité pravidlá a povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Medzi ne patrí aj to, že za zníženej viditeľnosti mimo obce a aj v obci musí mať na sebe chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.

 

Ako udržať seba a svoju rodinu v bezpečí na cestách, aj keď nie sú v aute, sme rozobrali v tomto článku.

#6. Kam točiť volant pri šmyku zadnej nápravy?

Pri krízovej situácie na ceste, je dôležité pozerať sa stále na vozovku a tam, kam sa chcem dostať – pri šmyku zadnej nápravy rýchlo otáčam volant proti pohybu zadnej nápravy.

Lektor centra bezpečnej jazdy vám vysvetlí vo videu, ako postupovať v tejto situácii na ceste.

#7. Ako predchádzať aquaplaningu na ceste, keď mám prejsť veľkú kaluž?

Jazdíme takou rýchlosťou, ktorá neohrozuje ani nás, ani naše okolie a pozorne sledujme dianie pred nami. Ak už musíme vojsť do nejakej väčšej kaluže, mali by sme predtým zložiť nohu z plynu a zošliapnuť spojku

Dôležitou prevenciou je aj správna starostlivosť o pneumatiky. Tie by mali byť správne nahustené. Kvôli nízkemu tlaku sa totiž vznik rizika aquaplaningu zvyšuje. Pokiaľ jazdíme s plne naloženým automobilom, mali by sme tlak v pneumatikách zvýšiť o priemerne 10-15 %. Hĺbka dezénu by mala byť aspoň 4 mm.

Lektor centra bezpečnej jazdy vám vysvetlí vo videu, ako postupovať v tejto situácii na ceste.

#8. S ktorým balíkom povinného zmluvného poistenia od poisťovne Generali získate asistenčné služby dostupné 24 hodín 7 dní v týždni?

Klienti poisťovne Generali získavajú asistenčné služby automaticky a zadarmo už v rámci základného balíka poistenia PZP.

Prečítajte si viac o tom, v akých situáciách sa môžete obrátiť na asistenčné služby.

Dokončiť kvíz

Results

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.