Ako zvýšiť šance v boji proti ženským onkologickým ochoreniam? Poradí onkológ a vedec docent Michal Chovanec
Na Slovensku, ako aj vo svete narastá počet prípadov rakoviny prsníka a krčka maternice. Ak ich včas rozpoznáme, tieto ochorenia, hoci sú smrteľné, vie súčasná medicína účinne liečiť. Docent MUDr. Michal Chovanec, PhD., z Národného onkologického ústavu v článku vysvetľuje, prečo je v tomto boji dôležitá najmä prevencia a zdravý životný štýl a aké sú naše možnosti, ak nebodaj ochorieme.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému silným a krehkým ženám a ich zdraviu. V Generali chceme prinášať zlepšenia pre vaše životné príbehy, preto rozširujeme naše životné poistenie o bonus pre ženy v prípade vážnych ženských ochorení, akými je aj rakovina.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vo svete zomrie na rakovinu prsníka takmer 700 000 žien ročne. Odborníci predpokladajú, že počas života diagnostikujú tento typ rakoviny každej ôsmej žene, čiže ide naozaj o pomerne častú diagnózu. Na Slovensku máme posledné dáta z roku 2022. V tomto roku podľa Národného onkologického ústavu umrelo na túto chorobu 1004 ľudí, pričom ide o druhé najčastejšie nádorové ochorenie na Slovensku.
Prevencia sa začína doma
Aby ste sa nestali súčasťou týchto smutných štatistík, mali by ste sa aspoň raz mesačne, ideálne po ukončení menštruácie, vyšetriť. Ženy, ktoré už nemajú menštruáciu, by sa mali vyšetriť napríklad vždy v prvý deň mesiaca. „Štúdie ukazujú, že úmrtnosť na rakovinu prsníka sa efektívnym samovyšetrovaním môže znížiť až o 40 %. Napriek tomu, že ženy o tejto metóde vedia, dôsledne ju robí asi len 10 % z nich,“ vysvetľuje doktor Chovanec.
TIP: V Generali si môžete dojednať poistenie PN bez spätného plnenia a bez potreby dokladovania príjmu do dennej dávky až 20 eur.
Efektívne samovyšetrenie zahŕňa prehmatanie celých prsníkov vrátane podpazušia. Niekedy je ale pre ženu náročné správne identifikovať, čo je a čo nie je v prsníku hrčka. Vplyvom hormónov totiž dochádza k vzniku rôznych zhlukov tkaniva. Priznáva to aj doktor Chovanec: „Väčšina takýchto nálezov je neškodná a samy odznejú napríklad s inou fázou menštruačného cyklu. Každá hrčka, ktorá sa v krátkom čase zväčšuje, je dôvodom na lekárske vyšetrenie. Platí to aj vtedy, ak si žena nahmatá hrčky aj v podpazuší.“ Správny postup samovyšetrenia nájdete aj na stránke Nie rakovine.
Nezabúdajte na preventívne prehliadky
Ďalšia forma prevencie je takzvaný skríning. Ide o mamografické vyšetrenie, ktoré by mali absolvovať ženy každé dva roky. Odporúča sa od 50. roku života do dovŕšenia 69. narodenín, ale poisťovňa ich hradí už od 40-tky. „Podľa údajov Národného onkologického inštitútu však prichádza na skríning len okolo 40 % žien. Dostatočný počet vyšetrených žien by pomohol zachrániť mnoho zbytočných úmrtí na rakovinu prsníka,“ konštatuje doktor Chovanec. Veľa žien má z mamografu strach, ale nejde o veľmi nepríjemné vyšetrenie, ako si mnohé myslia. Trvá pár minút, počas ktorých zariadenie stláča prsník vo viacerých uhloch, aby lekár pomocou tohto druhu röntgenu získal celostný obraz. Týchto pár minút však dokáže odhaliť rôzne typy rakoviny, čím vám zachráni život. Ďalšou formou vyšetrenia je ultrazvukové vyšetrenie. O jeho efektivite sa ale vedú diskusie. Podľa doktora Chovanca skôr slúži na upresnenie po mamografe. „Aj nadmerné vyšetrovanie mladých žien ultrazvukmi často nie je správne a môže viesť k stigmatizácii a prehnanému strachu z rakoviny. Vždy platí, že v prípade, že si žena nahmatá hrčku pri samovyšetrení, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc,“ dodáva doktor Chovanec.
TIP: V Generali si môžete uzavrieť poistenie závažných ochorení, ktoré okrem rakoviny kryje aj ďalších 36 ochorení.
Genetika nehrá až takú rolu
V súčasnosti sú celkom rozšírené aj testy na prítomnosť BRCA génu 1 a 2, ktoré dokážu odhaliť dedičnosť karcinómu prsníka, ale aj vaječníkov. Vyšetrenie prítomnosti BRCA mutácií odporúčajú lekári najmä ženám a mužom, ktorí majú aspoň troch prvostupňových príbuzných s rakovinou prsníka, vaječníkov alebo prostaty. Ľudia s týmto génom musia byť potom počas svojho života prísnejšie sledovaní. „Celoživotné riziko sa pohybuje od 40 do 80 % pri karcinóme prsníka a 11 – 44 % pri rakovine vaječníkov,“ konštatuje odborník. Mnohé ženy s BRCA génom zvažujú trvalé chirurgické odstránenie prsníkov či vaječníkov. „Tieto operácie však môžu byť traumatizujúce a neznižujú riziko rakovín na nulu,“ tvrdí doktor. Rozhodnutie dať si odstrániť prsníky v dôsledku genetickej mutácie je na každej žene a záleží na jej nastavení. Na jednej strane môže znížiť strach z možnej choroby, na druhej strane ide o náročný proces, s ktorým sa musí žena vyrovnať. „Našťastie génovou mutáciou trpí len 1 z 500 žien a len 3 % zo všetkých karcinómov prsníka vznikajú v dôsledku tejto genetickej poruchy,“ hovorí doktor.
Musíme zmeniť životný štýl
Genetika ako taká tak ovplyvňuje to, či niekto dostane rakovinu prsníka, len veľmi zriedkavo. Hlavnú úlohu hrá predovšetkým životný štýl, ktorý v našej kultúre často sprevádza pitie alkoholu, fajčenie, obezita a nedostatok pohybu. Všetky menované faktory sú rizikovými pri vzniku karcinómu prsníka, ale aj rakoviny ako takej. „Najnovšie vedecké štúdie napríklad ukazujú, že pravidelný silový a kondičný tréning (3-4-krát týždenne) znižuje riziko vzniku viacerých typov rakovín,“ vysvetľuje odborník a dodáva, že v Nemecku je viac ako 20 % prípadov rakoviny prsníka, ale aj hrubého čreva spôsobených alkoholom. Ide pritom o ženy, ktoré pijú menej ako dva alkoholické nápoje denne. O rakovine prsníka sa tiež hovorí v súvislosti s rozhodnutím žien nemať deti. Aj keď ide často o situáciu, ktorú nevie ženské pohlavie ovplyvniť, tehotenstvo po 35. roku života je rizikovým faktorom. „Ukazuje sa, že pôsobenie estrogénov má karcinogénny vplyv. Vyššie hladiny estrogénov vieme namerať napríklad u obéznych žien, keďže tieto hormóny vznikajú aj tukovom tkanive,“ dopĺňa doktor Chovanec.
Očkovaním proti rakovine
Okrem rakoviny prsníka je významným zdravotným problémom žien aj rakovina krčka maternice. Ročne na ňu zomrie na svete 340 000 žien. Na Slovensku je to podľa posledných údajov Národného onkologického ústavu 847 žien (rok 2022). Najčastejšou príčinou tohto ochorenia je vírus HPV (ľudský papilomavírus), ktorý je zodpovedný za 99,7 % nádorov krčka maternice. Prenáša sa pohlavným stykom, ale existujú prípady, keď preniesla vírus matka na dcéru počas pôrodu. „Predpokladáme, že viac ako 80 % sexuálne aktívnych mužov a žien má infekciu HPV. Vo väčšine prípadov prebehne infekcia bez príznakov a u viac ako 90 % žien odznie do 2 rokov,“ spomína doktor Chovanec. Napriek tomu je ale HPV hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Našťastie v súčasnosti máme k dispozícii pomerne účinné vakcíny. Deti vo veku od 12 do dovŕšenia 15 rokov majú toto očkovanie dokonca zadarmo. Dôležité však je, aby si rodičia uvedomili, že očkovať proti HPV treba dať aj chlapcov. „Celková preočkovanosť na Slovensku je veľmi nízka a podľa štúdie Ministerstva zdravotníctva SR bola vo februári 2023 preočkovanosť dievčat narodených v roku 2009 len okolo 30 %,“ konštatuje doktor Chovanec. Napríklad v Austrálii, kde je vysoká miera zaočkovanosti proti HPV, predpokladajú, že v roku 2035 eliminujú tento typ rakoviny. Vďaka očkovaniu na školách znížili prítomnosť infekcie v spoločnosti o 92 %. Aj keď ste presiahli vek 15 rokov, očkovanie proti HPV má stále svoju efektivitu a relevanciu, preto treba túto šancu využiť.
TIP: Životné poistenie od Generali vás bude chrániť až do 75. roku života aj pre prípad diagnostikovania rakoviny.
Opäť pomôže prevencia
Okrem očkovania je dôležitou metódou včasného odhalenia rakoviny krčka maternice skríning, podobne ako pri rakovine prsníka. Cytologický rozbor buniek by mali absolvovať ženy od 23 do 64 rokov. „Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí lekár v ročnom intervale. Ak budú výsledky z oboch sterov v poriadku, vyšetrenie zopakujeme až o tri roky a následne pri normálnych výsledkoch pokračujeme v trojročnom intervale. V prípade, že pacientka absolvovala posledné tri cytologické vyšetrenia v 3-ročnom intervale v norme, ukončujeme ich zvyčajne vo veku 64 rokov. V opačnom prípade kontrolné vyšetrenia pokračujú ďalej,“ opisuje postup doktor Chovanec. Príznaky dokáže rozoznať pacientka aj doma. Ide napríklad o neobvyklé krvácanie medzi menštruáciami alebo po pohlavnom styku, bolesti v panve, ako aj neobvyklý výtok. Ak sa tieto príznaky objavia, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc a podstúpiť potrebné vyšetrenia.
Ako prebieha liečba?
Doktor Chovanec zdôrazňuje, že dnes je už liečba nádorových ochorení značne individuálna. V prípade rakoviny prsníka alebo prítomnosti karcinómu v podpazuší musí pacientka podstúpiť chirurgickú liečbu. Nádor ďalej analyzujú odborníci v laboratóriu, čo pomáha stanoviť ďalšiu liečbu, ktorá by mala znížiť riziko recidívy vplyvom zaisťovacej liečby. Použiť sa môže hormonálna, biologická liečba, chemoterapie a rádioterapia. „Agresívnejšie formy nádorov a postihnuté lymfatické uzliny v podpazuší vyžadujú podanie chemoterapie. Pri niektorých nálezoch môže pomôcť aj vyšetrenie takzvaného génového podpisu nádoru, ktoré pomôže vyhodnotiť potrebu chemoterapie,“ špecifikuje postup liečby doktor Chovanec. Aj pri rakovine ženských pohlavných orgánov vrátane vaječníkov je zásadná chirurgická liečba, prípadne rádioterapia. „Chemoterapiu či biologickú liečbu podávajú pacientkam s pokročilejšími formami týchto ochorení alebo ak treba nádor zmenšiť a zlepšiť tak priebeh operácie,“ hovorí doktor. Pri liečbe včasného karcinómu prsníka je liečba pomerne dobre hradená a poisťovne preplácajú aj podávanie novších biologických liekov, ktoré majú najzásadnejší efekt.
Keď zistíme, že máme rakovinové ochorenie, nie je žiadna hanba vyhľadať odbornú psychologickú pomoc, v niektorých prípadoch aj psychiatrickú. Ide predsa o náročné obdobie plné strachu a stresových situácií. V našich podmienkach nie je jednoduché vždy zabezpečiť plnohodnotnú odbornú pomoc, ale odporúčam, aby každý pacient svoje potreby napriek obavám lekárovi komunikoval,“ uzatvára doktor Chovanec.