projekt poisťovne logo generali

Alternatívy k práci v kancelárii – ktoré by ste si vyskúšali?

05. 05. 2022

Pandémia so sebou priniesla mnohé zmeny. Pre ochranu nášho zdravia sme museli zmeniť naše zabehnuté zvyky, čo sa nevyhnutne dotklo aj práce v kanceláriách. Mnohé spoločnosti a zamestnanci začali uprednostňovať prácu z domu a rozhodli sa aj do budúcnosti poskytnúť svojim zamestnancom možnosť zvoliť si, kde a ako chcú pracovať. Vďaka digitálnym technológiám máme dnes viac možností ako kedykoľvek predtým.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Za posledné roky došlo vo svete k zásadnej zmene spôsobu práce a zdá sa, že práca na diaľku tu s nami zostane. Podľa jednej štúdie sa mnoho kancelárií v Európe zmenšilo a odhaduje sa, že v budúcnosti v nich nájde miesto naraz len 30 % zamestnancov. Ešte ohromujúcejším faktom je, že až 16 % spoločností po celom svete pracuje úplne na diaľku.

Mnohé štúdie ukazujú, že zdravie a wellbeing zamestnancov sa stávajú pre spoločnosti stále dôležitejšími témami a až pre 65 % z nich sú strategickou prioritou. Možnosť práce z domu a ďalších alternatívnych spôsobov práce otvorila ľuďom nové možnosti a zabezpečila lepší balans medzi prácou a voľným časom. Home office však nie je jediným novým trendom. Okrem práce z domu si predstavíme aj ďalšie alternatívy k práci v kancelárii, ktoré sa u nás a vo svete rozmáhajú.

Home office – práca z pohodlia domova

V uplynulých dvoch rokoch si prácu z domu vyskúšali mnohí z nás. Výhod je mnoho – okrem kratšieho času na rannú prípravu ubudnú starosti aj s dochádzaním do práce, státie v dopravných špičkách či problémy s parkovaním. Domáce prostredie je pre mnohých pohodlnejšie a príjemnejšie a počas prestávok od práce si môžete zacvičiť alebo sa povenovať domácim prácam.

Home office však nie je pre každého ideálnym riešením. Okrem toho, že sa stráca osobný kontakt so spolupracovníkmi, mnohým tiež prekážajú rozptýlenia, ktoré sťažujú koncentráciu na prácu. Prieskumy tiež zistili, že mnohí z tých, čo pracujú z domu, strávia pri práci dlhší čas ako v kancelárii a tým sa oberajú o voľný čas. Častým problémom sú aj technológie. V práci sa môžete vo väčšine prípadov spoľahnúť na vhodné vybavenie, doma musíme často improvizovať a pomôcť si s tým, čo máme. Počas pandémie sa objavil aj nový fenomén, a to únava z množstva videohovorov.

Coworking – zdieľaná kancelária

Ak pracujete na voľnej nohe, ak veľa cestujete alebo vaša firma neponúka vlastné priestory, ale práca z domova vám nevyhovuje, môžete skúsiť aj rozmáhajúci sa trend coworkingu. Coworkingové centrá ponúkajú zdieľané kancelárie, ktoré si môžete prenajať na určité obdobie – podľa možností daného zariadenia si môžete prenajať priestor na dennej alebo mesačnej báze. Môžete sedieť v spoločnej kancelárii alebo vo vlastnej, kde nebude mať prístup nikto iný. Často sa v priestoroch nachádzajú aj kuchynka, terasa, zasadačka alebo lounge, ktoré sú vám k dispozícii. Coworking je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí chcú raz za čas využívať možnosti práce v kancelárii a zároveň spoznať nových ľudí, s ktorými nie sú v dennom kontakte. Takéto centrá nájdete najmä vo väčších mestách.

shutterstock_1449769790.jpg

Remote working, práca na diaľku – pracujte odkiaľkoľvek

Okrem práce z domu stále viac spoločností ponúka aj prácu na diaľku bez toho, aby ste museli chodiť do kancelárie. Takýto typ práce zamestnancom poskytuje veľkú voľnosť, pracovať totiž môžu aj z opačného kúta sveta. Podstatné je, že splnia dané zadania a  podmienky kladené zamestnávateľom. Tento trend je populárny u start-upov, u mladých ľudí, ktorí chcú cestovať a pri tom mať stabilné zamestnanie, či u freelancerov. Táto možnosť však prichádza do úvahy len pri niektorých profesiách, ktoré nevyžadujú fyzickú prítomnosť zamestnanca, iba kvalitné pripojenie na internet. Sú to najmä povolania ako developeri, grafici, marketingoví špecialisti, prekladatelia či lektori cudzích jazykov.

shutterstock_1607004745.jpg

Hot-desking – v kancelárii, ale vždy inde

Mnohí väčší zamestnávatelia zvažujú v dôsledku zníženého počtu zamestnancov v kancelárii aj trend zvaný hot-desking, ktorý je v zahraničných firmách stále populárnejší. Ide o to, že zamestnanci nemajú svoje stále miesta v kancelárii, ale v deň, keď sa rozhodnú prísť do práce, si sadnú na ktorékoľvek dostupné miesto v zdieľaných priestoroch. Zamestnanci môžu využívať všetky výhody práce v kancelárii a stretávať sa s kolegami. Výhodou hot-deskingu je najmä šetrenie nákladov na priestory, ktoré sú málo využívané, pretože zamestnanci uprednostňujú prácu z domu alebo pracujú v teréne. Práca vždy na inom mieste tiež podporuje kreativitu, pretože zamestnanci nemajú v práci stereotyp.

Problémom hot-deskingu je však to, že môže nastať situácia, keď sa do kancelárie rozhodne prísť viac zamestnancov, ako je dostupných miest. Niekoľko spoločností muselo zaviesť systém rezervácie miest, aby sa takýmto situáciám vyhli. Súperenie o miesta môže zamestnancom v konečnom dôsledku spôsobiť viac stresu a frustrácie ako úžitku.

Využívate možnosť práce z domu? Zariaďte si pohodlnú kanceláriu aj malom byte

Môže byť však komplikované pracovať na diaľku, ak bývate v malom byte. Je bežné, že ľudia nemajú dostatok miesta alebo peňazí na zriadenie domácej kancelárie, čo môže znamenať, že váš stolík v obývacej izbe vám bude slúžiť ako pracovný stôl alebo na kanceláriu premeníte stiesnený kút v spálni.

V tejto infografike sa nachádzajú kľúčové aspekty, ktoré sa postarajú o pokojný, zdravý a produktívny pracovný priestor vo vašej domácnosti. Zistíte, ako ju fyzicky oddeliť od zvyšku miestnosti a čo môže spraviť hoci len pár centimetrov. Nájdete v nej rôzne tipy a triky na zvýšenie pohody či zlepšenie flexibility. Stačí len niekoľko drobností, ktoré sa postarajú o významné zmeny vo vašej každodennej pracovnej výkonnosti.

Generali_Infographic_HomeOffice_Slovakian_V1 (1) (1).png

Ak pracujete v administratíve, či už z kancelárie alebo z domova, nové životné poistenie pre Hviezdy kancelárie od poisťovne Generali je tu aj pre vás. Ochráni vás pred rizikami sedavej práce a zabezpečí kvalitnú liečbu v prípade nevyhnutnej operácie alebo ochorenia.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.