Prehnaná honba za štíhlym telom môže ukrývať hlbší význam. Dnes cvičím pre výhody, ktoré pohyb prináša pre fyzické a psychické zdravie
Začnem možno otrepanou frázou, ale naše telo je ako auto. Ak ho nepoužívame, ak na ňom nejazdíme, pokazí sa, zhrdzavejú brzdy, vybije sa baterka, zostarne olej a mnoho iného. A presne takto funguje aj ľudské telo: ak sa nehýbe, pokazí sa, ochorie, zostarne, ochabne nám svalstvo, oslabnú nám kosti, a to nehovorím o ďalších zdravotných problémoch, ktoré nedostatok pohybu spôsobuje.
Tento mesiac patrí na Balanse rozmanitosti. Náš svet je krásny, lebo je pestrý a každý z nás je iný. Nie všetci však máme rovnaké príležitosti. Šancu na lepší život deťom zo znevýhodnených rodín môžeš darovať aj ty. Podpor projekt Učenie pre život, ktorý zastrešuje poisťovňa Generali a Únia materských centier.
Naše telo je nadizajnované na to, aby sa hýbalo. Keďže pracujem s ľuďmi, viem s určitosťou povedať, že veľmi veľké percento tých, čo cvičia alebo chcú začať cvičiť, to robia preto, aby si udržali štíhlu postavu alebo aby schudli a tým sa pozerajú na telo ako na fyzickú schránku.
Len veľmi malé percento ľudí sa pozerá na telo, ako na celok – telo, duša, myseľ/ego. A to je presne to, na čo by sme sa mali zamerať, brať sa ako celok.
Je dokázané, že pravidelné cvičenie pomáha zvýšiť energiu a zlepšiť náladu. Môže ale takisto priniesť mnoho ďalších zdravotných výhod vrátane zníženia rizika chronických ochorení.
1. Pohyb nám môže pomôcť cítiť sa spokojný a šťastný
Cvičenie pomáha zlepšovať náladu a znižuje depresie, úzkosť a stres, a to tak, že vytvára zmeny v tej časti nášho mozgu, ktoré regulujú stres a úzkosť (zjednodušene povedané) a môže tiež zvýši citlivosť mozgu na hormóny serotonín a norepinefrín, ktoré zmierňujú pocity depresie.
A ako už dávno vieme, cvičenie zvyšuje vytváranie endorfínov, ktoré sú známe ako hormóny šťastia.
Nie je dôležitá intenzita cvičenia, pohyb ako taký dokáže zlepšiť náladu. Ja sama som si toto potvrdila tým, že v čase môjho vyhorenia a silných depresií bolo to, čo ma držalo nad vodou, čo mi dávalo zmysel a vytváralo radosť v mojich tmavých dňoch, pravidelné cvičenie a denné prechádzky.
2. Cvičenie nám pomáha uvoľňovať stres a nahromadené emócie
Pre mňa je cvičenie úžasný nástroj na uvoľnenie stresu a nahromadených emócií. Keď už naozaj cítim, že potrebujem vypustiť paru, pustím si dobrú hlasnú hudbu, zostavím si tvrdší tréning a vložím všetky emócie do cvičenia. Funguje to ako malý zázrak. Občas sa udeje, že po tréningu sa rozplačem, lebo pod hnevom alebo stresom sa ukrýva hlbšia emócia, často nejaká bolesť alebo sklamanie, ktoré si nemusíme uvedomovať, ale tým, že ten tlak (stres alebo hnev) vypustím, tak to, čo sa pod tým nachádza, má zrazu voľný priebeh a mne sa veľmi uľaví. Aj toto je dôvod, prečo cvičím pravidelne, aby som cvičením vypustila čokoľvek, čo ma ťaží. Cez telo sa dá uvoľniť veľa negatívnych emócií.
No a aby si to neodniesli naši najbližší, aby sme na nich nevybuchli, môžeme si to zahrnúť do tréningu a vycvičiť to. Funguje to úžasne. Jednak podáme neuveriteľný výkon a jednak sa našej duši naozaj uľaví.
Preto je joga taká skvelá – tieto naše potlačené emócie, ktoré si mnohokrát ani neuvedomujeme, sa nám ukladajú v tele, a keď telo ponaťahujeme, uvoľníme tým uložené emócie a často sa pri joge deje aj to, že príde nával plaču.
3. Cvičenie je výborné pre naše svaly a kosti
Cvičenie hrá veľmi dôležitú rolu v udržiavaní silného svalstva a kostí. Cvičením posilňujeme svalstvo, ktoré nám pomáha v každodenných aktivitách. Veľmi často sa stretávam s tým, že niekoho bolí chrbát alebo kĺby a často je to spojené s ochabnutým svalstvom, ktoré vzniká nedostatkom cvičenia, no a potom vzniká neschopnosť vykonávať určité aktivity. Samozrejme, že to má vplyv aj na našu psychiku. Vidíte ten začarovaný kruh, do ktorého sa dá veľmi ľahko vpadnúť?
Nehovoriac o tom, že vekom máme tendenciu prirodzene strácať svalovú hmotu, čiže riziko zranenia je o to vyššie. Cvičenie je teda veľmi dôležité na to, aby sme si udržali svalovú hmotu a silu aj v staršom veku. Cvičenie rovnako pomáha budovať hustotu kostí, čo pomáha predísť osteoporóze. Ak je pohyb a cvičenie našou súčasťou, dokáže nám naozaj zlepšiť kvalitu života a zdravia.
4. Cvičenie dokáže dobiť baterky
Cvičenie môže byť naozajstným dobíjačom energie. Aj na toto existujú štúdie. Šesť týždňov pravidelného cvičenia dokáže znížiť únavu. A nezabudnime spomenúť fantastické zdravotné výhody pre srdce a pľúca, ktoré cvičenie prináša. Aerobné cvičenie podporuje kardiovaskulárny systém a zlepšuje zdravie pľúc, čo môže výrazne zvýšiť energiu.
Čím viac sa hýbeme, tým naše srdce pumpuje viac krvi a dodáva viac kyslíka našim pracujúcim svalom. Čiže s pravidelným cvičením sa naše srdce stáva efektívnejším a šikovnejším v dodávaní kyslíka do krvného obehu a tým sa aj naše svaly stávajú efektívnejšími.
Pravidelným cvičením si na to naše telo zvykne a už nebude musieť vynakladať toľko energie na bežné aktivity alebo na ľahké kardio. Rýchlo sa zadýchame preto, lebo naše pľúca a srdce nemajú pravidelný pohyb a musia vynaložiť veľa energie na danú aktivitu. Ak by sme ale pravidelne cvičili, nepotrebovali by sme vynaložiť toľko energie pri bežných aktivitách a tým by sme vlastne nevybíjali svoje baterky tak rýchlo.
5. Cvičenie dokáže znížiť riziko chronických ochorení
Cvičenie zvyšuje energiu aj u ľudí s chronickými ochoreniami. Ani neviete, ako často sa s tým stretávam aj v živote. Ľudia, ktorí cvičia, si často pohybom zlepšili svoj zdravotný stav, dokonca aj v prípadoch, keď im už lekári nedávali veľkú nádej a pri týchto závažných diagnózach pomohol práve šport. Z osobnej skúsenosti viem, že cvičenie dokáže nielen predlžiť život, ale dokonca aj zvrátiť chronické ochorenia a často ich aj vyliečiť.
Naopak, nedostatok fyzickej aktivity je mnohokrát dôvodom chronických ochorení. Je vedecky dokázané, že pravidelné cvičenie zvyšuje citlivosť na inzulín, zdravie tela a celkové zloženie tela.
Pravidelný pohyb dokáže znížiť vysoký krvný tlak, znížiť cholesterol, a ak by sme chceli byť ešte viac konkrétni, pravidelné cvičenie môže:
- spomaliť alebo predísť cukrovke typu 2 a má značné zdravotné výhody aj pre ľudí s ochorením cukrovky typu 1,
- znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, čiže ochorení srdca,
- pomôcť znížiť riziko vzniku niekoľkých druhov rakoviny,
- zvýšiť dobrý cholesterol, zatiaľ čo reguluje a znižuje zlý cholesterol; je dokázané, že vysokointenzívne tréningy znižujú zlý cholesterol,
- podporiť zdravé trávenie.
Pri nedostatku pravidelného pohybu, a to stačí aj na krátky čas, môže viesť k vytváraniu tuku v oblasti brucha, čo môže zvyšovať riziko cukrovky typu 2 a srdcového ochorenia.
6. Cvičenie spomaľuje starnutie a zlepšuje pokožku
Ďalšia úžasná vec, ktorú získavam pravidelným cvičením, je mladosť. Dnes už nie je tajomstvom, že cvičenie spomaľuje starnutie a tvorbu vrások. Sú na to urobené dokonca aj štúdie. Bežne sa mi deje, že mi tipujú aj o desať rokov menej, a to nielen vzhľadovo, ale aj pohybovo. Som pružná, rýchla, proste mám pohyb mladého tela a v porovnaní aj s niektorými mladšími ľuďmi, ktorí necvičia, som na tom podstatne zdravotne a pohybovo lepšie.
Naša pokožka môže byť ovplyvnená množstvom oxidačného stresu v našom tele. Oxidačný stres nastáva, keď antioxidačná obrana tela nedokáže úplne opraviť poškodenie buniek spôsobené zlúčeninami známymi ako voľné radikály. To môže poškodiť štruktúru buniek a negatívne ovplyvniť našu pokožku.
Pravidelná fyzická aktivita, inými slovami cvičenie, môže v skutočnosti zvýšiť produkciu prírodných antioxidantov v tele, ktoré pomáhajú chrániť bunky. Rovnakým spôsobom môže cvičenie stimulovať prietok krvi a vyvolať adaptáciu kožných buniek, čo môže pomôcť oddialiť prejavy starnutia pokožky.
7. Cvičenie pomáha zdravému fungovaniu mozgu a zlepšuje pamäť
Cvičenie môže zlepšiť funkciu mozgu a chrániť pamäť a myslenie. Na začiatok nám zvýši srdcovú frekvenciu, čo podporí prietok krvi a kyslíka do mozgu. Môže tiež stimulovať produkciu hormónov, ktoré podporujú rast mozgových buniek. Navyše, pamätáte si na schopnosť cvičenia predchádzať chronickým ochoreniam? Pravidelná fyzická aktivita má rovnaký efekt aj pri mozgových ochoreniach a je vlastne obzvlášť dôležitá u starších ľudí, pretože starnutie v kombinácii s oxidačným stresom a zápalom podporuje zmeny v štruktúre a funkciách mozgu.
Ukázalo sa, že cvičenie je životne dôležité aj pre pamäť a učenie, čo môže pomôcť zlepšiť mentálne funkcie u starších ľudí.
Nakoniec sa ukázalo, že cvičenie znižuje zmeny v mozgu, ktoré môžu prispievať k stavom, ako je Alzheimerova choroba a demencia.
8. Pravidelné cvičenie pomáha zlepšiť kvalitu spánku
Bolo urobených pomerne dosť štúdií aj na to, ako cvičenie ovplyvňuje náš spánok, a bolo dokázané, že pravidelné rezistenčné cvičenie (posilňujúce) spolu so strečingom môžu zlepšiť spánok a jeho kvalitu.
Ja sa na to pozerám aj laicky: keď cvičíme, vynaložíme fyzickú aktivitu a telo sa unaví a tým sa skvalitní čas odpočinku. Je to krásne vidieť aj na psíkoch a tí, čo majú psíka, to dôverne poznajú. Psík potrebuje vybiť svoju energiu, potrebuje ísť na prechádzku, potrebuje sa vybehať a potom spokojne oddychuje. A presne takto isto funguje aj ľudské telo. Telo potrebuje vydať fyzickú aktivitu, aby sa mohlo zdravo unaviť a potom v noci dochádza k lepšej regenerácii a odpočinku.
9. Cvičenie nás učí disciplíne a robí nás úspešnejšími
Pravidelným cvičením si pestujeme disciplínu. Koľkokrát sa mi nechcelo cvičiť alebo ísť na prechádzku, ale vždy som sa akosi prekonala a išla som. Prvých pár minút bolo náročnejších, ale potom som bola veľmi rada, že som sa prekonala. Snáď ani neexistuje lepší pocit ako po dobre odcvičenom tréningu. Presne takto sa buduje disciplína. Keď sa mi podarí takto prekonať samu seba, mám často pocit, akoby som prekonala naozaj náročnú prekážku alebo podala obrovský výkon, vlastne vyhrala som sama nad sebou a to sú tie najväčšie výhry. A keď sa už cvičenie stane našou rutinou, zrazu zistíme, ako nám práve táto disciplína pomáha aj v živote a sú z nás väčší bojovníci. Zistíme, že nemáme problém postaviť sa náročným výzvam, že len tak ľahko neutečieme z boja a takto sa vieme stať odolnejšími a úspešnejšími aj v osobnom alebo pracovnom živote. Naučíme sa ľahšie zvládať výzvy a prekážky.
10. Cvičenie nám pomáha vybudovať si sebavedomie
Vo vyššie uvedených bodoch som spomínala, ako nám cvičenie pomáha aj po psychickej stránke. Vďaka doteraz spomenutým bodom si dokážeme vybudovať vyššie sebavedomie. Cvičením sa stávame zdravšími, výkonnejšími, efektívnejšími, vitálnejšími, silnejšími, vytrvalejšími a ako bonus k tomu dostávame aj pevné a vypracované telo, čiže sme aj štíhlejšími a krajšími a toto všetko nám pomáha cítiť sa istejšie a sebavedomejšie. Už viete, že v mojich najnáročnejších časoch bolo práve cvičenie mojou záchranou. Vďaka tomu som vyzerala asi najlepšie, ako som kedy vyzerala, a tým mi vlastne pohľad do zrkadla a reakcie okolia pomáhali kráčať hore tým kopcom, ktorý som si musela vyšľapať, aby som sa dostala zo svojho temna. Práve ten výzor mi dodával sebavedomie a pomáhal mi niesť ma za svojím slobodným ja. Takto to pokračuje aj naďalej a ja sa práve vďaka cvičeniu cítim stále silná a istá sama sebou.
Keďže už mám veľmi dobre zvládnutú stravu a dokážem zostať štíhla aj bez pohybu, cvičiť by som vlastne ani nemusela. A často sa aj stretávam s vetou: „Prečo cvičíš? Veď si štíhla? Ale keďže vnímam všetky výhody cvičenia a vidím, aký to má vplyv na moje zdravie, či už fyzické alebo psychické, a chcem pre seba to najlepšie, chcem svojmu telu pomôcť byť zdravé a chcem sa v ňom cítiť dobre, využívam výhody pravidelného cvičenia na maximum.
Rada by som však podotkla, že aj tu platí pravidlo menej je viac. Často sa stretávam s tým, že podaktorí cvičia až príliš, sú na seba príliš tvrdí a to je už potom druhý extrém. Vidím to hlavne u žien, ktoré sa vedia doslova týrať cvičením. Aj tu platí zlatá stredná cesta.
Keď pracujem s klientmi alebo sa rozprávam s ľuďmi o ich zámeroch a o tom, čo sa snažia na sebe zmeniť, veľmi často počujem vetu: „Keď schudnem päť kíl, potom budem so sebou spokojná/budem šťastná/viac si budem veriť.“ Títo ľudia ale netušia, že to, ako vyzerajú, nie je koreňom problému. Keď tých päť kíl schudnú, nájdu si niečo iné, čo budú chcieť dosiahnuť, aby boli spokojní alebo šťastní. Preto je dôležité upustiť z tohto presvedčenia, uchopiť to z opačného konca a sústrediť sa na svoj vnútorný pocit. Cvičenie a celkovo pohyb treba brať ako niečo, čo nám môže pomôcť dosiahnuť vnútornú spokojnosť alebo šťastie.
Honba za štíhlym telom je často útekom pred niečím väčším, čo nás vnútorne tlačí, plus to môže byť pasca, do ktorej je veľmi jednoduché spadnúť. Je to recept, ako na seba vytvárať tlak a žiť v neustálom strese, lebo stále kontrolujeme, čo zjeme, či sme dosť cvičili, či sme to neprehnali cez sviatky a pod. A stres má veľmi nepriaznivý vplyv na naše zdravie.
Prešla som si touto cestou, a hoci ma to skutočne veľa naučilo, nebolo to zdravé obdobie môjho života, práve naopak, bolo veľmi stresujúce a aj v mojom prípade som sa silne držala nejakej šablóny, podľa ktorej som jedla a cvičila, lebo mi to pomáhalo nevidieť väčší problém, svoju vnútornú nespokojnosť so sebou samou.
Poznám mnoho ľudí, ktorí majú kilá navyše, pohyb je ich pevnou súčasťou a sršia sebavedomím a radosťou zo života a týchto ľudí som vždy obdivovala. Dokázať sa prijať aj so svojimi nedokonalosťami a možno aj kilami navyše a dopriať si pohyb ako zdravú pomôcku je vlastnosť, na ktorú by sme sa mali všetci zamerať. Vnútorná spokojnosť a pohoda je základom zdravého tela. Perfektné a štíhle telo nám šťastie a spokojnosť so sebou neprinesie, ale zdravé telo nás k tej spokojnosti zavedie. Ak aj niekto má dokonalú postavu, ale vyžaruje energiu nespokojnosti, vedzte, že nepôsobí príťažlivo. Ale človek, ktorý je so sebou vnútorne vyrovnaný, spokojný a sebavedomý, to je skutočne sexy a v tom prípade kilá nehrajú vôbec žiadnu rolu.