projekt poisťovne logo generali

Bolesť chrbta sa môže skončiť vážnymi komplikáciami. Zistite, čo robiť, ak máte rizikové zamestnanie, ktoré ubližuje chrbtici

28. 04. 2022

V priemere až tretinu nášho života strávime v práci. Aj preto mnoho zamestnávateľov kladie dôraz na kvalitu pracovného prostredia. Na čo sa však často zabúda, je práve vplyv práce na našu chrbticu. Nesprávne držanie tela, dlhé sedenie či ťažké záťaže môžu mať na bolesti chrbta výrazný vplyv a viesť až k vážnym problémom pohybového aparátu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Sedavá práca – fenomén dnešnej doby

Sedavá práca je vo svete vskutku rozšírená. Veď len v Európskej únii vykonáva takýto typ práce takmer 39 % všetkých zamestnaných. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde v priemere 32 % pracujúcich pripadá práve na sedavú prácu. Takýto typ práce si stále častejšie berie svoju daň v podobe bolestí chrbtice. Okrem toho, dlhodobé a nesprávne sedenie zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorení podporno-pohybovej sústavy.

„Vo svojej praxi sa najčastejšie stretávam s bolesťou v driekovej oblasti a bolesťami krčnej chrbtice. Bolesti v oblasti drieku, ktoré sú najčastejšie zapríčinené sedavým spôsobom života, pacientom často vystreľujú do dolných končatín. Ak má pacient problém s krčnou chrbticou, často pociťuje bolesti hlavy či závraty,“ dodáva fyzioterapeut a tréner Patrik Konrády.

V miestach, kde nervové vlákna opúšťajú miechu, môže dôjsť k posunutiu platničiek a k následnému dráždeniu nervového koreňa. V jeho vnútri môže dochádzať k zmenám, ktoré môžu mať za následok aj bolesti dolných končatín, no často vedú až k obmedzeniu možnosti pohybu.

Ak takéto problémy s chrbticou pretrvávajú dlhodobo, ovplyvňujú tiež svaly, ktoré sú priamo napojené na chrbticu a časom ochabujú. To môže mať za následok až hrbenie alebo zakrivenie chrbtice a pri dlhodobom neliečení vyústiť až k vážnejším ochoreniam, akými sú skolióza či stenálna spinóza.

Bolesť chrbta nie je výsadou len sedavej práce

Ani fyzicky náročné povolania či práca, ktorá si vyžaduje opakované činnosti, sa nevyhne bolestiam chrbtice. Robotníci, skladníci či stavbári, to je len zlomok povolaní, v ktorých sa pracuje s nadmernou záťažou, pod vplyvom ktorej môže dôjsť k jednostrannému preťaženiu chrbtice. Pri dlhodobých, opakovaných úkonoch takéhoto typu to môže vyústiť až k poruchám pohybových stereotypov. Pri manuálnych činnostiach zohráva dôležitú úlohu aj správna pracovná obuv. Okrem ochrany nôh vám poskytne aj pohodlie a v neposlednom rade prispieva k správnemu držaniu tela.

Bolestiam chrbta sa nevyhnú ani fyzicky menej náročné povolania, akými sú pracovníci v službách, na pošte, lekári, zdravotníci, učitelia či maséri. Dokonca až 80 % dospelej populácie sa v priebehu života stretne s bolesťami chrbta a viac ako 7 % populácie aktuálne trpí bolesťami krížov. Aj preto by sme nemali zabúdať na to, že aj keď máte v práci či vo voľnom čase dostatok pohybu, neznamená to hneď, že sa bolestiam chrbtice vyhnete.

246824172_643667970337200_3285531902211975646_n.jpeg

„Každý pohyb je lepší ako žiadny, ale treba si uvedomiť, že pri prácach, napríklad v záhrade, sme väčšinu času v predklone, podrepe s ohnutým chrbtom. Preto aj takúto prácu treba kompenzovať správnym cvičením,“ objasňuje Patrik Konrády.

Pozor na prietrž medzistavcovej platničky

Veľmi nepríjemná a nebezpečná býva práve prietrž medzistavcovej platničky, ktorá plní funkciu „tlmičov“ pri pohybe stavcov. „Prietrž vzniká najčastejšie pri opakovaných nesprávnych pohybových stereotypoch, nadmernej záťaži chrbtice a aj vtedy, ak to preháňate so športom, volíte nesprávnu pohybovú aktivitu alebo ju vykonávate technicky nesprávne. Významnú úlohu hrá aj spomínaný sedavý spôsob života a nedostatok pohybu,“ vysvetľuje fyzioterapeut a tréner Patrik Konrády.

Tento problém je potrebné riešiť okamžite, pretože aj keď sa na začiatku javí nevinne, môže viesť až ochrnutiu. V prvých štádiách miernej prietrže je poškodený väz, ktorý ak sa nelieči, vyústi k vybočenej prietrži alebo až do štádia, keď platnička prenikne až von z meziobratlí.

Liečba závisí od štádia ochorenia, no v princípe ide najskôr o konzervatívnu liečbu kombináciou oddychu na lôžku a liekov na zmiernenie bolesti. V pokročilejších štádiách je riešením fyzioterapia, cvičenie, rehabilitácia a v akútnych prípadoch aj chirurgická liečba.

shutterstock_1907671588.jpg

„Fyzioterapeut následne stanoví rehabilitačný program, ktorý by mal zahŕňať aj tzv. školu chrbta, čiže edukáciu správnych pohybových stereotypov, nácvik správneho dychového stereotypu a individuálne cvičenie pod dohľadom,“ poznamenal Patrik Konrády.

Ako tomu predísť?

Jedinou možnosťou, ako takýmto problémom predchádzať, je dostatočná prevencia. Jedným z najúčinnejších spôsobov je práve spomínaný pohyb. Existuje niekoľko jednoduchých cvičení na precvičovanie chrbtice, ktoré dokážeme absolvovať aj počas dňa v kancelárii na stoličke.

Ako na to? Na stoličke seďte rovno a otáčajte hlavou doľava a doprava, chyťte sa oboma rukami jednej strany operadla a pozrite sa smerom za seba. Toto niekoľkokrát zopakujte najprv na jednu a neskôr na druhú stranu. „V sede by sme mali dbať na pevný kontakt chodidla s podložkou, ktoré sú spolu s celou dolnou končatinou minimálne na šírku panvy, ktorá je v neutrálnom postavení. Celá chrbtica je vzpriamená, ramená sú uvoľnené do šírky, dozadu a dolu,“ doplnil Patrik Konrády.

Vstávať a kráčať

Vhodným pomocníkom môže byť aj fitness náramok či mobil, ktoré vás po určitom čase upozornia na to, aby ste zmenili polohu alebo aby ste sa od stola postavili a prešli po kancelárii.  „Odporúčam praktizovať tzv. prerušované sedenie. To znamená, že minimálne každú hodinu by ste sa mali postaviť, ísť sa prejsť či urobiť zopár drepov. Namiesto výťahu použite schody, pri telefonovaní sa prechádzajte,“ objasnil Patrik Konrády.

shutterstock_2035659257.jpg

Mimo práce zas môže pomôcť obyčajná prechádzka. Už odporúčaných 8000 krokov denne môže blahodarne prispieť k obnove vašej chrbtice. Riešením je tiež aspoň párkrát do týždňa nechať auto doma a zájsť na nákup či návštevu blízkych pešo.

Prispôsobte si svoj pracovný stôl

Ak trávite čas výhradne za počítačom, prispôsobte tomu aj váš pracovný stôl. Lakte majte v 90-stupňovom uhle, vrchnú časť monitora nastavte do výšky očí, stoličku si nastavte tak, aby ste mali kolená ohnuté v pravom uhle a chodidlá položené na zemi celou plochou. Operadlo si prispôsobte do výšky lopatiek a posaďte sa k nemu čo najbližšie.

„Optimálna kancelárska stolička by mala mať nastaviteľnú opierku hlavy a predlaktia, umožňujúce uvoľnenie krčnej chrbtice a izolovanú prácu ruky s myšou. V súčasnosti tiež existujú stoly s nastaviteľnou výškou, vďaka čomu môžete kombinovať prácu pri počítači v sede s prácou v stoji. Existujú aj tzv. chodiace pásy, s ktorými môžete vykonávať prácu za počítačom v stoji a pritom kráčať,“ doplnil Patrik Konrády.

shutterstock_492330109.jpg

TIP NA CVIK od Patrika Konrádyho:

  1. Sadnite si na stoličku, chodidlá položte na zem na šírku panvy, ktorá je v neutrálnej polohe.
  2. Jednu ruku si priložte k brade. S výdychom ťahajte bradu plynule dozadu a mierne k hrudi, ako keby vás niekto ťahal za temeno hlavy smerom hore, do výšky.
  3. V polohe vydržte aspoň dva-tri nádychy a výdychy.
  4. Následne sa s nádychom vráťte do uvoľnenej polohy. Hlava sa však nesmie dostať do záklonu a rovnako ju ani nezatláčajte príliš dole k hrudníku.
  5. Zopakujte 10-krát.

Druhá tretina života – spánok

Aj počas spánku dokážete chrbtici ublížiť, pokiaľ spíte v neprirodzených polohách na bruchu či v klbku. Pomôcť môžu polohy počas spánku, ktoré sú stabilné, napríklad na chrbte. Uistite sa tiež, či máte vhodný matrac, ktorý môže spôsobovať bolesti chrbta. Vyberte taký, ktorý je dostatočné pevný, no nie príliš, aby chrbtica nebola v napätí.

Nič nezaberá? Obráťte sa na odborníka

Pretrvávajúce bolesti chrbta vedia byť vskutku nepríjemné a poriadne človeka potrápiť. Preto je vhodné preventívne brať dostatočný príjem vitamínov B1, B6 a B12, ktoré majú blahodarný efekt na regeneráciu chrbtice a zároveň tlmia jej bolesť. Takisto pozitívne vplývajú na tvorbu kostnej drene a posilňujú nervové tkanivo v oblasti chrbtice. Okrem toho, že dodávajú nervom potrebnú výživu, vás však pretrvávajúcich problémov úplne nezbavia. Ak vašu bolesť nedokáže zmierniť ani kombinácia cvičenia a vitamínov, určite vyhľadajte odborníka, ktorý vám poradí, ako ďalej.

shutterstock_2034191753.jpg

„Ak sa bolesť nezlepší približne do 2 týždňov od jej vzniku, odporúčam už vyhľadať odborníka. Vážnejší problém tiež môžu naznačovať príznaky ako neustále sa zhoršujúca bolesť, strata citlivosti alebo mravčenie horných a dolných končatín. Bolesti chrbtice tiež môžu byť príznakom iných ochorení, napríklad srdca, obličiek, dýchacích a tráviacich orgánov. U žien môžu byť tiež príznakom gynekologického ochorenia,“ poznamenal Patrik Konrády.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.