projekt poisťovne logo generali

Povinná výbava vozidla – všetko, čo potrebujete vedieť a aké sú rozdiely v jednotlivých krajinách

08. 04. 2024

Riadenie auta nie je len o aute a vodičských schopnostiach, ktoré sú potvrdené získaním vodičského preukazu. Zahŕňa aj ďalšie náležitosti, ktoré sú pre každého vodiča povinné. Jednou z nich je aj povinná výbava automobilu.

Tento mesiac si posvietime na cesty a ako na nich byť čo najviac v bezpečí pri každej jazde. Tu naozaj platí – lepšie byť pripravený ako prekvapený. Ak chcete od svojho PZP dostať viac, vyberte si z balíkov s rozšíreným krytím aj pre vaše auto. A vďaka komplexným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

Riadenie so sebou nesie zodpovednosť nielen voči sebe, ale aj voči ostatným účastníkom cestnej premávky. V tomto článku sa pozrieme na základnú povinnú výbavu, ktorú by ste mali mať vždy v aute vždy, ale aj na rozdiely medzi letnou a zimnou povinnou výbavou a na to, ako sa líšia v rôznych krajinách.

Základná povinná výbava vozidla

Povinná výbava vodiča je základným pravidlom na väčšine ciest na celom svete. Zatiaľ čo niektoré položky sú pevne stanovené v povinnej výbave vozidla, môže byť súčasťou povinnej výbavy aj odporúčaná výbava, ku ktorej sa dostaneme neskôr.

Skutočnosť, že toto vybavenie je povinné pre každého vodiča, nie je žart. Ide o našu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky v prípade nehody, poruchy alebo havárie, preto v žiadnom prípade nepodceňujte význam povinnej výbavy vo svojom vozidle.

Stručný prehľad povinného vybavenia

  • Lekárnička do auta (autolekárnička) – pre prípad záchrany života alebo núdzového ošetrenia.
  • Výstražný trojuholník – na zabezpečenie miesta poruchy alebo nehody.
  • Reflexná vesta – určená na ochranu vás a ostatných osôb mimo vozidla.
  • Súprava na opravu pneumatík (zdvihák, kľúč na kolesá) + náhradné koleso – pre prípad, že by ste mali defekt, je k dispozícii náhradné koleso.

Autolekárnička

Po roku 2018 môžeme jazdiť aj s lekárničkou, ktorá je po záruke, ale táto lekárnička musí mať neporušený obal alebo v nej nesmie nič chýbať. Ak chcete ešte niečo z lekárničky použiť, mali by ste ju doplniť. Nové lekárničky už nemajú dátum spotreby.

Podľa vyhlášky musí byť v autolekárničke táto základná výbava:

  • Hotový obväz s podložkou
  • Hotový obväz s dvoma podložkami
  • Hladká cievková náplasť
  • Gumový škrtiaci obväz
  • Gumové (latexové) rukavice
  • Izotermická fólia min. 200×140 cm
  • Nožnice

Výstražný trojuholník

Rozmery výstražného trojuholníka by mali byť približne 45 cm. Dôležité je umiestniť ho na pravý okraj cesty vo vzdialenosti najmenej 50 metrov za vozidlom. Ak jazdíte po diaľnici, odporúčame túto vzdialenosť zvýšiť až na 100 metrov.

shutterstock_2183670035.jpg

Reflexná vesta

Reflexná vesta je povinným vybavením vozidiel a mala by spĺňať požiadavky normy EN 471 alebo EN ISO 20471:2013. Je povinná pre vodiča, ale každý vodič by mal nosiť aj vestu presne pre počet cestujúcich, ktorých má vo vozidle. V niektorých krajinách je však povinné mať toľko viest, koľko je osôb vo vozidle. Vestu by ste mali mať na ľahko prístupnom mieste, pretože ju musíte mať oblečenú skôr, ako vystúpite z auta.

Súprava na opravu pneumatík (zdvihák, kľúč na kolesá) + náhradné koleso

Pokiaľ je vozidlo vybavené systémom signalizácie prepichnutia a núdzovým dojazdom na “dojazdových pneumatikách”, rezervné koleso nemusí byť súčasťou výbavy. Týmto povinnostia sa vyhnú tí, ktorí sa pri výmene alebo oprave poškodenej pneumatiky spoľahnú na 24-hodinovú cestnú asistenčnú službu (služba v prípade defektu na celom území). Ak však nespadáte ani do jedného z týchto kritérií, je nevyhnutné mať pri sebe súpravu na opravu pneumatík, náhradnú pneumatiku a vhodné náradie na výmenu.

Odporúčané vybavenie vozidla

Okrem povinnej výbavy, ako je uvedené v úvode, existuje aj zoznam odporúčanej výbavy, ktorú si môžete do svojho vozidla zakúpiť. Hoci nie je povinná, nezaškodí mať niektoré položky vo vozidle.

  • Hasiaci prístroj – pre vozidlá nad 3,5 tony je hasiaci pístroj povinný
  • Štartovacie káble
  • Ťažné lano
  • Náhradné žiarovky a poistky
  • Náhradný kanister na palivo
  • Silnejšia baterka
  • Metla, škrabka

Rozdiel medzi letnou a zimnou povinnou výbavou

O povinnej výbave každého vozidla sme už hovorili v texte vyššie a to je lekárnička, reflexná vesta, výstražný trojuholník, súprava na opravu pneumatík a rezervné koleso. Všetky tieto veci sú povinné bez ohľadu na ročné obdobie.

Avšak povinná výbava na zimu je trochu odlišná. K povinnej zimnej výbave patria od 1. novembra do 31. marca zimné pneumatiky, ktoré sú všetci vodiči povinní nasadiť na svoje vozidlo v prípade že:

  • sa na ceste nachádza súvislá vrstva ľadu, snehu alebo námrazy,
  • predpokladá sa, že na vozovke sa môže vyskytovať sneh, ľad alebo námraza.

Pokiaľ ide o zimné pneumatiky, musia mať označenie M+S a hĺbka dezénu by mala byť aspoň 4 mm.

K povinnej výbave v zime patrí aj to, že na niektorých úsekoch sú povinné aj snehové reťaze.

Aký význam majú kvalitné pneumatiky v povinnej zimnej výbave?

Zimné pneumatiky sú dôležité nielen pre plynulú jazdu, ale aj pre bezpečnosť na zasnežených alebo zľadovatených cestách. Kvalitné zimné pneumatiky poskytujú lepšiu trakciu, kratšiu brzdnú dráhu a stabilitu v náročných zimných podmienkach. Zabezpečujú, že vozidlo dokáže rýchlo a spoľahlivo reagovať na neočakávané situácie.

Aktualita povinnej výbavy

Povinná výbava vodiča sa môže časom meniť v závislosti od nových predpisov a požiadaviek. Preto je dôležité byť vždy dobre informovaný o najnovších aktualizáciách týkajúcich sa povinnej výbavy vášho vozidla. Kde však môžete nájsť spoľahlivé a aktuálne informácie na túto tému?

Pomôcť vám môžu oficiálne vládne webové stránky, webové stránky ministerstva dopravy a ministerstva vnútra, autokluby, fóra alebo aj príslušné médiá.

Povinná výbava pre najnavštevovanejšie krajiny

V súvislosti s povinným vybavením je dôležité povedať, že to, čo platí v Slovenskej republike, nemusí automaticky platiť v iných krajinách. Pripravili sme pre vás zoznam krajín, ktoré najčastejšie navštevujete autom, a zoznam položiek, ktoré patria do povinnej výbavy auta pre danú krajinu.

Rakúsko

Reflexná vesta je pre vodičov povinná, ale pre cestujúcich sa len odporúča. Musíte ju mať oblečenú, len v prípade, že vystupujete z auta. V Rakúsku je povinná aj lekárnička a výstražný trojuholník. Je zakázané používať palubné kamery. Pri vjazde do niektorých miest sa vyžaduje emisná plaketa.

Poľsko

V rámci povinnej výbavy v Poľsku nie je lekárnička povinnou súčasťou výbavy ale iba voliteľnou. Na druhej strane je povinný výstražný trojuholník, a v prípade vozidiel registrovaných v Poľsku aj hasiaci prístroj.

Nemecko

Reflexná vesta je v Nemecku súčasťou povinnej výbavy len pre majiteľov vozidiel registrovaných v Nemecku. Pokiaľ ide o výstražný trojuholník, vozidlá registrované v Nemecku ho musia mať povinne, zatiaľ čo vozidlá registrované v iných krajinách podliehajú pravidlám pre ich registráciu. Motocyklisti sú povinní nosiť výstražný trojuholník. Lekárnička je povinnou súčasťou pre vodičov automobilov aj motocyklistov. Na rozdiel od vodičov automobilov musia mať motocyklisti počas dňa zapnuté svetlá.

Chorvátsko

V každom vozidle musí byť výstražný trojuholník (v prípade prívesu sú potrebné dva). V prípade poruchy a následného opustenia vozidla musia mať všetci cestujúci vrátane cestujúcich na motocykloch povinne oblečenú reflexnú vestu. Úžitkové vozidlá by mali mať hasiaci prístroj. Vozidlá, ktoré nie sú motocykle, musia mať aj lekárničku.

Maďarsko

V Maďarsku je povinné denné svietenie. Vo vozidle musí byť toľko viest, koľko je cestujúcich, a dôležité je, že vesty musia byť na dosah ruky. Nesmú byť v kufri. Výstražný trojuholník a lekárnička sú povinné pre všetky dvojstopové vozidlá.

Taliansko

V Taliansku je povinné denné svietenie len pre mopedy a motocykle, avšak autá musia svietiť na diaľniciach a v tuneloch. Pokiaľ ide o samotnú povinnú výbavu, v aute musíte mať vestu pre všetkých cestujúcich a výstražný trojuholník. Lekárničku v aute mať nemusíte, je to odporúčaná výbava.

Česko

Celodenné svietenie je povinné. K povinnej výbave ďalej patrí reflexná vesta, lekárnička a výstražný trojuholník. Hasiaci prístroj nie je povinný.

Dôležitosť dodržiavania povinného vybavenia

Význam dodržiavania povinného vybavenia by sa nemal podceňovať a brať na ľahkú váhu. Ak je niečo uvedené ako “povinné”, snažte sa to zabezpečiť, pretože vám to okrem iného pomôže vyhnúť sa prípadným pokutám. Povinná výbava zvyšuje bezpečnosť všetkých vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky. Nedodržiavanie týchto predpisov je nielen v rozpore so zákonom, ale predstavuje aj vážne riziko pre vás a ostatných. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste a dodržiavanie povinnej výbavy je jedným z kľúčových krokov na zaistenie bezpečnosti všetkých na cestách.

Ak radi cestujete autom do susedných krajín, pred vstupom do konkrétnej krajiny si vždy na internete overte predpisy krajiny a krajín, cez ktoré budete prechádzať. Predídete tak možným komplikáciám, prekvapeniam a vysokým pokutám za nedodržanie predpisov.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.