projekt poisťovne logo generali

Citrón pomôže aj tam, kde by ste to nečakali

03. 08. 2018

Citrón vraj pomáha chudnúť, vďaka obsahu vitamínov podporuje imunitný systém, vyrovnáva pH organizmu, čím bojuje proti jeho prekysleniu, podporuje trávenie, hojenie rán, čistí pleť, dodáva energiu. V zozname benefitov tohto mini ovocia by sme mohli pokračovať na niekoľkých stranách. Vedeli ste však, že si hravo poradí aj s nečistotami v domácnosti?

Odstraňovač zápachu

Tento žltý zázrak sa gazdinkám osvedčil ako osviežovač vzduchu, samozrejme, úplne bez chemikálií. Väčšina prostriedkov z bežných supermarketov obsahuje toxické látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Vhodnejšou, ale aj lacnejšou alternatívou je podomácky vytvorený osviežovač zo šiestich citrónov. Jednoducho ich nakrájajte na plátky a vložte do hrnca, pridajte za hrsť klinčekov, zalejte dostatočným množstvom vody a nechajte chvíľu povrieť. Vyparená voda krásne prevonia domov a odstráni zápach.

Citrón odstráni aj zápach odpadkového koša. Ak sa ani po dôkladnom vyčistení nádoby na smeti neviete zbaviť nepríjemného zápachu, položte dovnútra polovicu citróna potretú polievkovou lyžicou sódy bikarbóny. Zápach by mal zmiznúť do niekoľkých minút.

Pomocník pri čistení

Ak máte doma medené predmety, asi ste si všimli, že po čase zoxidujú. Aby ste im prinavrátili lesk, zanesené medené povrchy potrite roztokom z polovice citróna a hrubej soli. Stačí pár pohybov a predmety sa budú znova lesknúť ako nové.

Biela bude ešte belšia, dokonca aj bez použitia bielidla, ak do väčšieho hrnca nalejete vodu, pridáte plátky citróna a chvíľu povaríte. Keď voda začne vrieť, plameň stíšte a pridajte na hodinu bielizeň, ktorú chcete vyčistiť. Po vytiahnutí z kúpeľa veci ešte raz vyperte bežným spôsobom.

Citrón odstráni aj nepoddajnú špinu. Ak si s ňou neviete dať rady, skúste ju pokvapkať citrónovou šťavou, ktorú necháte pôsobiť celú hodinu. Ak aj po uplynutí tohto času škvrna nezmizne, ešte raz navlhčite znečistenú oblasť a jemne potrite pastou vytvorenou z rovnakého pomeru vody a sódy bikarbóny. Tento spôsob čistenia odporúčame najmä pri ovocných, kávových alebo čajových nečistotách. Okrem toho zabráni nechcenému hnednutiu ovocia, ako sú napríklad jablká či avokádo, ktoré pri dlhom pobyte na vzduchu získavajú nepríjemnú hnedkastú farbu. Začínajú totiž oxidovať, čomu môžete ľahko predísť, keď ich pokvapkáte citrónovou šťavou.

Tento žltý zázrak sa popasuje aj so znečistenou doskou na krájanie. Cesnak či cibuľa dokážu najmä na drevených doskách na krájanie zanechať naozaj výrazný zápach. Na jeho úplné odstránenie skúste povrch dosky potrieť prekrojeným citrónom a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom dosku opláchnite čistou vodou.

Mikrovlnnú rúru zbavíte zaschnutých jedál a mastných škvŕn tak, že vo vnútri spotrebiča necháte zohriať štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy a 200 ml vody – vďaka tomu sa prischnuté kúsočky uvoľnia a budete ich môcť jednoducho zotrieť navlhčenou utierkou.

Čistenie nožov hubkou môže byť nebezpečné. Čepeľ pritom stačí pokvapkať citrónovou šťavou so soľou a jemne rozotrieť. Nezabudnite ju následne umyť vodou a dosucha utrieť. Citrón pomôže skrášliť aj kúpeľňu. Ak zmiešate 90 g sódy bikarbóny s dostatočným množstvom čistiaceho prostriedku na riad, vytvorí sa pasta, ktorú treba natrieť na polovicu citróna. Ním môžete vydrhnúť zájdené umývadlá, vane či nerezové časti kúpeľne.

Nechty zbavíte zafarbenia, ak si na dve minúty namočíte prsty do plytkej nádobky s citrónovou šťavou. Farba nechtov sa zjemní, prípadne úplne vybieli. Pri problémoch s pretrvávajúcim čkaním zas skúste do citróna zahryznúť, jeho kyslosť vraj dokáže prerušiť nervové impulzy, ktoré problém spúšťajú.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.