projekt poisťovne logo generali

Čo robiť, ak ste svedkom autonehody

03. 08. 2018

Byť svedkom dopravnej nehody je mimoriadne traumatizujúcim zážitkom, ktorý si zapamätáte na celý život. Niet pochýb, že takejto negatívnej situácii sa všemožne snažíme vyhnúť. Život však, nanešťastie, neprináša len momenty, na ktoré sme pripravení.

Základné zásady poskytovania pomoci

Hlavným pravidlom pri autonehode je zachovanie chladnej hlavy, pretože práve od vášho konania môže závisieť život iného človeka. Ste povinní bez váhania podať postihnutým prvú pomoc s prihliadnutím na svoje schopnosti a možnosti. Ako svedkovia musíte mať na pamäti najmä nasledujúce rady:

  1. Svoje auto zastavte v dostatočnej vzdialenosti od nehody, treba dodržať minimálne 10-metrovú vzdialenosť.
  2. Ešte pred vystúpením z auta zapnite varovnú svetelnú signalizáciu a okamžite si oblečte reflexnú vestu.
  3. Ostatní pasažieri, ktorí sa nezapoja do poskytovania prvej pomoci, by mali automobil opustiť a zostať na bezpečnom mieste mimo cesty.
  4. Po príchode k havarovanému autu najskôr vytiahnite kľúče zo zapaľovania. Týmto spôsobom prerušíte elektrické kontakty. Následne zabezpečte zatiahnutie ručnej brzdy, aby auto zostalo nehybné.
  5. Zvýšenú pozornosť treba venovať airbagom. Ak sa nárazom neaktivovali okamžite, môže sa tak stať aj dodatočne.
  6. V ďalšom kroku skontrolujte, či sú pasažieri havarovaného auta pri vedomí, dýchajú, nie sú v šoku, prípadne či utrpeli poranenia, a uvoľnite ich z bezpečnostných pásov. Zrakom možno overiť, či zranení krvácajú, ich výraz a farbu tváre; sluchom možno skontrolovať dych a reakcie na podnety. Hmatom sa zas dajú overiť reakcie na dotyk, bolesť, rovnako sa dá overiť aj teplota tela.
  7. Ak pasažier krváca, ranu zdvihnite nad úroveň srdca a stlačte ju prstami. Musí byť riadne zaviazaná obväzom. V prípade silného krvácania či pri otvorenej zlomenine môžete cez odev použiť širšie škrtidlo, nikdy ho však neumiestňujte tesne nad kolenom alebo lakťom. Rovnako môže poslúžiť aj šatka.
    V prípade bezvedomia človeku podajte umelé dýchanie, ktorému predchádza úplné vyčistenie úst, zaklonenie hlavy a predsunutie dolnej čeľuste.

    Rozsah nehody, počet zranených, no aj stupeň poškodenia auta oznámte záchrannej zložke prostredníctvom tiesňovej linky. Vďaka opisu poškodenia budú záchranári vedieť, aká technika bude pri zásahu potrebná.

  8. Za automobil treba umiestniť výstražný trojuholník.
  9. V prípade vážnejšieho zranenia (zastavenie dýchania, silné krvácanie) musíte postihnutého čo najskôr dostať von z auta a poskytnúť mu prvú pomoc.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.