projekt poisťovne logo generali

Čo robiť, ak vám hrozia záplavy

09. 09. 2021

Klimatické zmeny so sebou prinášajú stále extrémnejšie počasie. Je preto dôležité vedieť, čo robiť počas záplav, a to najmä ak bývate v rizikovej oblasti. Vopred môžete spraviť niekoľko krokov, aby bol váš domov voči prívalom vody odolnejší a znížili ste riziko škôd, ak by ostatné opatrenia zlyhali. Pozrite si naše tipy, ako zabezpečiť svoj domov pred povodňami.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme životnému prostrediu a rôznym ekologickým témam. Starajte sa o svoj domov a majetok, aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie. Ochrániť ich pomôže aj poistenie majetku od Poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v prípade neočakávaných udalostí.

1. Skontrolujte, kade môže voda preniknúť

Dôkladne vašu nehnuteľnosť skontrolujte a zistite, kade by sa mohla dostať voda dnu. Zabezpečte, alebo opravte tieto miesta. Zamerajte sa aj na okná a dvere. Môžete investovať do UPVC dverí a rámov, ktoré lepšie tesnia a hoci nezabránia vniknutiu vody úplne, znížia riziko rýchleho zaplavenia.

2. Upravte svoju záhradu

Pokiaľ vlastníte záhradu okolo domu, ubezpečte sa, že z nej voda odteká tak, ako má. Správny dizajn záhrady môže pomôcť odviesť vodu z vášho domu do kanalizácie. Uistite sa, že máte zabudovanú dostatočnú drenáž a udržujte ju prechodnú.

3. Dlaždice namiesto kobercov

Ak by vaša protipovodňová ochrana zlyhala, čistenie dlaždíc bude oveľa jednoduchšie. Namiesto veľkých kobercov použite menšie koberčeky, ktoré môžete v prípade dažďov rýchlo zrolovať a odložiť mimo dosah vody.

4. Presuňte elektrické zásuvky, poistkové skrinky a kabeláž vyššie

Ak u vás hrozia povodne, je lepšie ak sa nachádzajú nad pravdepodobnou vodnou hladinou, aspoň vo výške 1,5 metra.

5. Zabezpečte si vhodné poistenie

Postarajte sa o vhodné poistenie proti záplavám ešte predtým, než príde dážď.

shutterstock_1005705295.jpg

Keď ste už svoj domov riadne zabezpečili, mali by ste vedieť, čo robiť, keď sa silné dažde objavia vo vašej oblasti. V týchto deviatich krokoch vám poradíme, ako postupovať.

1. Rozmiestnite vrecia s pieskom

Je to trochu zastaralé opatrenie, no vrecia s pieskom sú praktickým a jednoduchým spôsobom ochrany domu. Preto ak vám hrozia povodne, majte vždy niekoľko vriec pripravených, aby ste ich v prípade potreby mohli strategicky rozmiestniť – najmä okolo dverí.

2. Cennosti, dôležité dokumenty a spomienkové predmety ukladajte nad prípadnú úroveň zaplavenia

Najlepšie je uchovávať tieto veci na poschodí alebo na vyššej polici, ak máte prízemný dom. Ideálne je, ak tieto predmety máte len v jednej izbe, prípade v jednej škatuli. Ak bude predpoveď počasia varovať pred povodňami, môžete ich rýchlo odniesť do bezpečia k priateľom alebo rodine.

3. Nábytok a elektroniku preneste na vyššie poschodie

Ak to nie je možné, snažte sa umiestniť elektrické zariadenia aspoň 1,5 metra nad podlahu a zaobstarať si čo najviac nábytku z materiálov odolných voči vode. Napríklad namiesto kuchyne na mieru z drevovláknitých dosiek uprednostnite mobilné samostatne stojace moduly z kovu, plastu alebo lakovaného dreva.

4. Vypnite plyn, vodu a elektrinu

Ak sa blížia záplavy, z bezpečnostných dôvodov vypnite hlavný prívod plynu, vody a elektriny. Všetko poriadne skontrolujte.

5. Zbytočne neriskujte

Poistenie sa postará o náhradu vecí, no život či zdravie vám nevráti. Ak žijete v rizikovej oblasti a predpoveď počasia nevyzerá priaznivo, uprednostnite ochranu seba a svojej rodiny a odíďte niekam do bezpečia, kým sa spustí lejak.

7. Pripravte si núdzový balíček

Ak sa rozhodnete zostať doma, núdzový balíček vám určite príde vhod. Obsahovať by mal všetko, čo by ste mohli počas záplav potrebovať – lekárničku, sviečky, baterku, batérie, nepremokavé oblečenie, deky, plne nabitý mobilný telefón, vodu a trvanlivé potraviny, ktoré nie je potrebné nijako pripravovať.

8. Zaobstarajte si vodné čerpadlá

Ak sa voda objaví aj v dome, vodné čerpadlo vám rozhodne pomôže. Dostane sa všade tam, kde je to potrebné, a na trhu sú už aj také, ktoré odčerpávajú vodu s výškou hladiny od 1 mm.

9. Škody si odfoťte

Fotky sa hodia, keď budete nahlasovať škody poisťovni. Čím viac, tým lepšie.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.