projekt poisťovne logo generali

Generali Balans Talks s Marošom Molnárom: Dobrého trénera spoznáte tak, že nepodlieha všetkým trendom, ale rešpektuje vedu a fakty

Maroš Molnár 16. 09. 2019

Dlhoročný odborník na kondičnú prípravu, dnes už aj mediálne známy z TV šou Extrémne premeny, je prísnym mentorom. Známy je však aj svojím citom pre precízny a tým pádom veľmi efektívny tréning, ako aj schopnosťou motivácie. Maroš Molnár bol jedným z troch výnimočných hostí, ktorí vystúpili na podujatí Generali Balans Talks. S Marošom sme sa rozprávali o športe, živote profi trénera, ale aj o sláve, médiách či rodičovstve.

Maroš Molnár vystúpil v októbri aj na našej prednáške Generali Balans Talks na tému „Ako pohyb roztáča zdravé procesy v tele aj štáte”. Okrem Maroša Molnára vystúpil aj známy ekonomický analytik a freediver Juraj Karpiš a úspešná vedkyňa Barbara Ukropcová z prestížneho Biomedicínskeho centra SAV.

Všetci traja poskytnú svoj netuctový a zaujímavý pohľad na tému pohybu a vitality. Celým večerom zahrňujúcim ich vystúpenia a diskusie s divákmi vás bude sprevádzať moderátor Števo Eisele, ktorý má k pohybu a aktívnemu životnému štýlu tiež veľmi blízko. Viac informácií o tomto zaujímavom debatnom formáte nájdete tu.

Celý výťažok zo vstupného je venovaný na podporu detí a rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia v rámci programu poisťovne Generali Učenie pre život.

Teraz už však k našim otázkam pre Maroša

Vieme, že tvoje špičkové trénerstvo neprišlo s televíziou, dobré meno si si spravil už oveľa skôr pri našej zlatej hokejovej generácii a neskôr s Dominikou Cibulkovou. Ako si sa dostal k tomu, že dnes žiješ naplno pohybom a športom? Čo alebo kto bol na začiatku tvojej cesty?

Od malička som sa venoval basketbalu a atletike, ku ktorým ma priviedol môj otec. Ten mi už od malička vštepoval lásku k športu, ale hlavne ku „kráľovnej” športu – atletike. Tak som sa naučil základom a postupne sa stal profesionálnym športovcom. Aktívne som sa mu venoval do 22 rokov a teraz už trénujem iných. Šport viac-menej definuje môj život až dodnes.

Keďže máš za sebou roky trénerstva, môžeš porovnávať, ako sa trénovalo a stravovalo pred 15 rokmi a teraz?

Veľmi veľa vecí sa zmenilo. Dnes všetko veľmi rýchlo napreduje. Tréningy sa preberajú do úplných detailov a všetky ich aspekty sa takpovediac rozmieňajú na drobné. Niekedy sa mi zdá, že možno až príliš (smiech). Každú chvíľu sa objaví nejaký nový trend. Ak sa však chcete zlepšovať a učiť, nemusíte nutne podliehať každému tréningovému trendu, ale musíte byť otvorení novým vedeckým poznatkom a práve na ich základe nahrádzať staré praktiky novými.

Aký je rozdiel medzi kondičným tréningom hokejistov a tenistov a aký medzi tréningom športových profesionálov a bežných ľudí?

Každý tréning má svoje špecifiká a treba k nemu pristupovať individuálne. Najprv je však potrebné zistiť, čo sa človek snaží vlastne dosiahnuť a tiež zohľadniť aktuálny zdravotný a mentálny stav. Ak by som to mal názorne zadefinovať na extrémnom príklade, rozdiel medzi športovcom a obéznym človekom je predovšetkým v tom, že jedného netreba intenzívne motivovať, ale druhého áno. V skladbe tréningu je však vždy dôležité zohľadniť výkonnosť a aktuálny fyzický stav. Pri vrcholovom športovcovi či športovkyni sú tréningy, navyše, oveľa komplexnejšie a ich jednotlivé fázy sa dôsledne monitorujú. Pri rôznych športových odvetviach sa, samozrejme, mení skladba aj načasovanie tréningu, ale disciplína a neustále precízne vyhodnocovanie priebežných výsledkov sú pri vrcholovom tréningu dnes podobné bez ohľadu na to, či ide o hokejistov, tenistov alebo iných športových profíkov.

Športová komunita ťa pozná roky, ale širšia verejnosť si ťa obľúbila najmä kvôli TV show Extrémne premeny. Musel si sa na to nejako pripraviť, kým si mohol začať pred kamerou trénovať účinkujúcich? Máme na mysli mediálnu prípravu, hlasové cvičenia a podobne.

Áno, keďže to bolo pre mňa sprvu „cudzia pôda”, spolupracoval som s konzultantkou, ktorá sledovala moju intonáciu, výslovnosť a výrazové prostriedky. Musím povedať, že bola minimálne rovnako prísna, ale aj rovnako dôsledná ako ja na mojich zverencov a zverenkyne (smiech). Veľmi mi to však pomohlo.

Čo bola tvoja najväčšia osobná extrémna premena v profesionálnom alebo súkromnom živote?

V súkromnom živote bolo mojou najväčšou osobnou premenou určite manželstvo. Dodávam, že som však túto „premenu” urobil mimoriadne rád (smiech). V profesionálnom živote sa mením postupne. Tu platí, že čím menší extrém, tým lepšie. No predsa sa jeden extrém našiel a to doslova. Boli nimi vlastne Extrémne premeny. Zo športového trénera som sa stal aj trénerom, ktorý pracuje s ľuďmi, ktorí trpia extrémnou obezitou a trpezlivou prácou a hlavne motiváciou mám možnosť zásadne meniť ich život a najmä výrazne zvyšovať jeho kvalitu. To je niečo, s čím som sa v takejto extrémnej podobe nikdy predtým nestretol a som za to vďačný, lebo ma to osobne aj profesionálne veľmi obohacuje.

Generali Balans Talks s Marošom Molnárom: Dobrého trénera spoznáte tak, že nepodlieha všetkým trendom, ale rešpektuje vedu a fakty

Maroš Molnár s moderátorom pôvodnej americkej verzie programu Extrémne premeny (v origináli Extreme Weight Loss) a trénerom Chrisom Powellom a jeho manželkou Heidi Powell, ktorá je tiež trénerkou.

Aký je tvoj pohľad na to, ako je to dnes na Slovensku so športom a starostlivosťou ľudí o vlastné zdravie?

Myslím si, že so športom to na Slovensku nie je práve najlepšie a všetko to vyplýva zo starostlivosti o mládež. V poslednej dobe si však ľudia začínajú uvedomovať, aké dôležité je žiť zdravo a byť naozaj zdravý. Dlhodobé a udržateľné zdravie je totiž vec, ktorá sa jednoducho nedá kúpiť. Ak chceme byť zdraví, musíme sa o naše zdravie aktívne zaujímať, čo znamená, že sa pri tom musíme pravidelne zapotiť. Obrazne povedané, sediac na zadku ešte k nikomu zdravie neprišlo. Mnohým však tak nenávratne odišlo.

Na podobnú tému, ale osobnejšie, aké máš otcovské zásady a ako to máte ako rodina nastavené, čo sa týka športu a stravovania?

Keď som bol mladý rodič, mal som iné zásady, veľa vecí som nevedel a neriešil. Do špecifického športu som deti netlačil a nechal som na nich, nech si vyberú taký šport, ktorý im najviac vyhovuje. Chcel som však, aby sa mu už potom venovali na 100 %. V tomto ohľade som bol na syna spočiatku veľmi tvrdý, čo sa však postupom času zmenilo. A až keď mal 18 rokov, som zistil, ako naňho, čo sa športu týka. A aj keď je veľký talent, futbal hrá už len pre radosť a venuje sa hlavne štúdiu a ja som s tým dnes absolútne v pohode. Dôležité je, že šport už zostane neodmysliteľnou súčasťou jeho života a to je pri deťoch oveľa dôležitejšie než profesionálna dráha. Dcéra má zase cit pre pohyb a hudbu a robí balet. S manželkou sa však tešíme najmä z toho, že naše deti sú zdravé a dobre vychované, k čomu šport a aktívny životný štýl nemalou mierou tiež prispieva. Zároveň ich celý život vedieme k správnemu stravovaniu, čo je tiež mimoriadne dôležité a ide so športom a pohybom, ako sa hovorí, ruka v ruke.

Naznač, o čom budeš hovoriť na Generali Balans Talks 7. októbra 2019 v KC Dunaj. Na čo sa môžeme tešiť?

Budem sa venovať tréningu a každodennej motivácii. Tiež dôvodom, prečo trénovať a tomu, čo všetko sa môže stať, ak cvičenie zanedbávame. Hlavne sa však pozrieme na to, ako si prakticky nastaviť svoj vlastný tréningový a motivačný program, ktorý je rovnako dôležitý. Takže si určite nezabudnite pero a papier, pretože kým ja budem hovoriť, vy si budete písať (smiech). Teším sa na vás!

Generali Balans Talks s Marošom Molnárom: Dobrého trénera spoznáte tak, že nepodlieha všetkým trendom, ale rešpektuje vedu a fakty

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.