Hlavné myšlienky z Generali Balans Talks #1: Ako pohyb roztáča zdravé procesy v tele aj štáte?
Generali Balans Talks sú stretnutia „v priamom prenose“ na témy, ktoré poznáte z nášho blogu. Otvorili sme živé diskusie a fundované prednášky o vitalite, pohybe, zdravej strave, prevencii i cestovaní. Generali Balans Talks sa venujú zdravému životnému štýlu z netuctového uhla pohľadu a prepájajú vedu s každodenným životom. Hosťami prvých Talks bola známa vedkyňa študujúca vplyv pohybu na zdravie Barbara Ukropcová, profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár známy aj z TV šou Extrémne premeny a ekonomický analytik a freediver Juraj Karpiš. Prečítajte si zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo z úst týchto inšpiratívnych spíkrov 7. októbra 2019 v bratislavskom KC Dunaj zaznelo.
Zľava doprava: športový komentátor a moderátor Števo Eisele, vedkyňa Barbara Ukropcová z Biomedicínskeho centra SAV, kondičný tréner Maroš Molnár a ekonomický analytik Juraj Karpiš
#1 Narodili sme sa pre pohyb
Pohyb je hnacím motorom ľudstva. Homo sapiens je fyzicky skvelo prispôsobený na vytrvalostný pohyb, akým je napríklad chôdza či beh.
#2 Preceňovaná sila génov
Epigenetika je proces modifikácie génov, na ktorý vplýva, akým životným štýlom žijeme. Tak dokážeme za svojho života ovplyvniť gény, ktoré posúvame našim deťom – a tým ovplyvňujeme ich budúce zdravie.
#3 Svaly pracujú pre mozog
Aktívny pohyb má obrovské benefity pre naše mozgové funkcie. Pohyb podporuje tvorbu nových neurónov a zlepšuje naše myslenie aj pamäť.
Doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD., z Biomedicínskeho centra SAV vysvetľuje vplyv pravidelného intenzívnejšieho cvičenia na procesy v ľudskom tele a celkovú kvalitu života
#4 Prečo začať s pohybom už dnes
Stresový stimul, ktorý telo zažíva vďaka pohybu, má významné benefity na orgány a tkanivá. Pravidelný pohyb 3- až 5-krát do týždňa zaručí zvýšenie odolnosti voči ochoreniam, lepšiu komunikáciu neurónov a lepšiu pamäť. Je to účinný systém zmien v našom tele na mnohých úrovniach.
#5 Hýbať sa oplatí vždy
Už dva týždne fyzickej neaktivity majú na telo výrazne negatívny dopad. Preto má zmysel s ním začať v každom veku. Kľúčová je fyzická zdatnosť. Aj mierne obézny či starší človek môže byť fyzicky zdatný a čerpať tak všetky zdravotné benefity pohybu.
#6 Ako často a intenzívne sa hýbať
- Ideálne 10-tisíc krokov denne (odporúčané minimum je 8-tisíc),
- 5x týždenne po 30 minút stredne intenzívnej aktivity (aby ste sa spotili),
- 3x týždenne po 60 minút vysoko intenzívnej aktivity (aby ste sa veľmi zapotili),
- ideálne je aj doplniť 2x týždenne po 60 minút silového tréningu (posilniť svaly).
#7 Základ je mať ciele
Tie človeka motivujú a posúvajú vpred. V prvom rade treba cvičenie prijať za svoje. Psychika a telo idú ruka v ruke. Pohyb nás učí disciplíne a disciplína znamená robiť to, čo nenávidíte tak, ako keby ste to milovali. A to nás stále posúva ďalej.
#8 Tri predpoklady cvičenia
- Treba chcieť.
- Treba veriť v to, že to dosiahnem.
- Treba niečo obetovať.
#9 Ako si zostaviť tréning
Tak, aby rovnomerne zaťažoval celé telo. Vtedy cvičenie funguje. Ideálne je každý tréning si zapisovať a podľa toho si plánovať ďalšie.
Kondičný tréner známy aj z televíznej šou Extrémne premeny Maroš Molnár vysvetľuje, akým spôsobom si namixovať správne vybalansovaný tréning
#10 Správna technika je kľúčová
Zle zacvičené cviky sa nerátajú a viac škodia ako pomôžu. Je to často najpodceňovanejšia stránka cvičenia, pritom technika je pre úspech a výsledky najdôležitejšia.
#11 Ideálne vybalansovaný tréning
- Ťahové aj tlakové cviky,
- cviky na hornú aj dolnú časť tela,
- cviky na prednú aj zadnú časť tela,
- rotačné cviky.
Moderátor Generali Balans Talks Števo Eisele
#12 Pauzy medzi cvikmi
- Kruhový tréning = 30 – 45 sekúnd medzi cvikmi,
- sólo cvičenia = 1 minúta medzi cvikmi,
- výbušné/intenzívne cvičenia = 2 – 3 minúty medzi cvikmi.
#13 Zohľadnite vlastné možnosti
Pri zostavovaní vlastného tréningu sa snažte vyberať také cviky, pri ktorých dokážete vykonať celý rozsah pohybu. Na začiatok sú vhodné cviky s vlastnou váhou ako napríklad drepy, mŕtvy ťah, kľuky, zhyby, výpady, plank, stojka na rukách a rotácie.
#14 Najdôležitejšie stretnutie dňa
Každý deň by ste mali mať jedno stretnutie, ktoré by ste nikdy nemali odložiť. Stretnutie samých so sebou. Ak si nevyhradíte čas pre seba a pohyb, odzrkadlí sa to na zdraví.
Ekonomický analytik a freediver Juraj Karpiš z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vysvetľuje vzťah medzi zdravým životným štýlom a ekonomikou
#15 Verte-neverte, je to fakt
Pravdou je, že v dnešnej dobe sa máme omnoho lepšie ako v minulosti. V každom smere zažívame progres, všetkého je viac. Napriek nárastu populácie je obetí hladomoru menej. Ľudia dnes skôr umierajú na civilizačné ochorenia v dôsledku nesprávneho životného štýlu, prejedania sa a nedostatku pohybu. Z nadbytku rastie obezita.
#16 Do 30-ky evolúcia, potom je to na vás
Dve skupiny ochorení, ktoré v dnešnom svete zapríčiňujú najviac úmrtí, sú srdcovo-cievne ochorenia a rôzne typy rakoviny. Sú to následky dlhodobého poškodzovania vlastného tela. To však môžeme zmeniť, ak sa budeme hýbať.
#17 Štatistiky sú neúprosné
Výdavky na zdravotnú starostlivosť výrazne narastajú po reprodukčnom veku. Vtedy sa začne negatívne „úročiť” chronický nedostatok pohybu. Veľkú časť výdavkov na zdravotnú starostlivosť by sme však skôr mali presmerovať do prevencie a rovnomerne rozložiť počas celého života už od mladosti. O to menej ich potom bude vo vyššom veku a aj keď budú, budú podstatne nižšie.
Juraj Karpiš
#18 Zachrániť sa môžete len sami
Náš súčasný zdravotný systém vaše zdravie nezachráni. Je to len vo vašich rukách. Existujú rôzne technické vymoženosti, ktoré vám pomôžu získať presné informácie o vašom zdravotnom stave (rôzne aplikácie, merače tepu, počítadlá krokov atď.). Život je jeden veľký experiment. Nebojte sa preto skúšať to, čo vám vyhovuje najviac.
#19 Najčastejšie príznaky chronického stresu
- Nekvalitný spánok,
- zvýšená či kolísavá hmotnosť,
- zlé krvné testy,
- nestabilné libido,
- autoimunitné problémy,
- tráviace problémy,
- depresie.
Prirodzenou súčasťou Generali Balans Talks je aj živá interakcia s publikom a otázky divákov, na ktoré spíkri priebežne odpovedajú
#20 Ako poraziť chronický stres
Akútny stres, ktorý vzniká pohybom, dokáže veľmi efektívne eliminovať chronický stres. Ak sa teda pravidelne hýbete a aktívne zaťažujete svoje telo, ono vám zase pomáha eliminovať chronický stres, ktorý si nahromadíte v živote aj v práci.
#21 Dva hlavné benefity pohybu
Ak aj všetko ostatné nezaváži, vedzte, že pravidelný pohyb je najjednoduchším a najdostupnejším spôsobom, ako prežiť (1) dlhší a (2) kvalitnejší život.
Vstupné zbierame pre program Učenie pre život
Celý výťažok zo vstupného v rámci Generali Balans Talks bol venovaný na podporu programu Učenie pre život, ktorý v rámci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net spustila Generali aj na Slovensku. Bezplatný program Učenie pre život pomáha znevýhodneným a sociálne slabým rodinám s deťmi vo veku 0 – 6 rokov.
Rodičia sa v programe postupne učia, ako rozvíjať zručnosti, schopnosti a vedomosti svojich detí. Viac informácií o programe nájdete na www.ucenieprezivot.sk.
Spíkri prvého Generali Balans Talks s moderátorom. Zľava doprava: Števo Eisele, Barbara Ukropcová, Maroš Molnár, Juraj Karpiš
Prečítajte si tiež zaujímavé myšlienky z Generali Balans Talks s témou „Honba za šťastím v dobe digitálnej”, kde sme sa venovali tomu čo vlastne šťastie je, ako vzniká a ako ho dosiahnuť aj v dnešnej uponáhľanej dobe digitálnej