projekt poisťovne logo generali

Jesť zdravo v práci? Tipy, ako na to, ktoré vám zachutia

04. 08. 2018

Koľko jedál denne skonzumujete práve v práci? Väčšina z nás okrem večere všetky zvyšné. A to už stojí za pozornosť. Ak máte pocit, že na ceste za svojím zdravším a štíhlejším ja stojí práve stravovanie v kancelárii, začítajte sa do zvykov zdravých ľudí v práci.

1. Premyslite a pripravte si jedlo dopredu

Pripravovať si jedlo v predstihu na pár dní dopredu ušetrí peniaze a najmä vám pomôže dodržať zásady zdravšieho stravovania. Len tak viete zabezpečiť, aké kvalitné a výživné jedlá si dávate na tanier. Základ by mala tvoriť čerstvá zelenina alebo zelenina na pare, ovocie, ryby a orechy. Doneste si z domu aj nejaké „snacky“, keď vás po obede „prepadne mlsná“.

2. Začnite deň správne

Zdravé raňajky sú skvelým spôsobom, ako si zabezpečiť energiu a zlepšiť svoje sústredenie počas dňa. Siahnite napríklad po vajciach so zeleninou alebo po ovsenej kaši s orechmi a ovocím. Vedeli ste, že výber raňajok môže ovplyvniť aj následný výber jedál po zvyšok dňa? Ak budú výživné, nebudete mať také nutkanie sa večer prejedať večer alebo toľko maškrtiť počas dňa.

3. Spravte si čas na jedlo

Častá chyba, ktorú robia ľudia v práci, je, že si nenájdu čas na jedlo. Jesť za počítačom pri písaní mailu a dokončovaní tabuľky v Exceli nestojí za to. Spravte si radšej prestávku výhradne na jedlo a venujte sa vtedy jedeniu a vychutnávaniu. Jedzte pomaly, nehltajte, dostatočne prežúvajte. Držte sa pravidla 3 väčších jedál denne a 2 menších „snackov“.

4. Vyberajte si zdravšie snacky

Malé občerstvenie pomedzi hlavné chody je fajn, pokiaľ sú „snacky“ zdravé. Zabudnite na čokoládové tyčinky, koláče a čipsy. Siahnite radšej po čerstvom ovocí, zelenine, nesladených jogurtoch a orechoch. Tie zasýtia a dodajú potrebné živiny. Navyše – nepražené a nesolené orechy zvyšujú schopnosť sústrediť sa.

5. Hydratujte

Pitie aspoň 2 litrov vody a nesladených čajov denne pomôže aj so sústredením. Postavte si na pracovný stôl 2-litrovú fľašu vody alebo minerálky a upíjajte z nej po celý deň, kým nie je prázdna. Sýtené a sladené nápoje radšej nechajte v obchode, fungujú presne opačne a dehydrujú vás.

6. Nakŕmte aj svoj mozog

Len dobré jedlo z nás síce Einsteinov nespraví, no náš mozog potrebuje správnu výživu, aby mohol naplno fungovať. Vedci identifikovali, čo treba zaradiť do stravy pre nakopnutie nášho psychického zdravia a mentálneho výkonu. Sú to omega-3 mastné kyseliny, ktoré nájdete najmä v rybách. Ďalej polyfenoly, na ktoré je bohaté najmä bobuľové ovocie. Tiež je to železo, ktoré má vysoké zastúpenie v morských plodoch a riasach, tekvicových semiačkach a červenom mäse. A nezabudnime na antioxidanty napríklad vo vlašských orechoch.

7. Dajte zelenú zelenine

Snažte sa denne zjesť aspoň dve porcie zeleniny. Nemusí sa z vás stať rovno bylinožravec, ale čo tak si dať na obed ako prílohu namiesto hranolčekov šalát? Alebo keď viete, že vás na večeru čaká pizza, na obed si doprajte poriadnu porciu zeleniny. Strava bohatá na zeleninu vám dodá počas dňa viac energie a budete produktívnejší.

8. Toto si určite naložte na tanier

Brokolica, zemiaky, ryby, vlašské orechy, avokádo, špenát, čučoriedky, mrkva, strukoviny a ovsené vločky sú potravinami, ktoré by mali byť na vašom tanieri čo najčastejšie, ak chcete mať dobré trávenie, myslenie a aj výkon. Dôležitá je aj ich úprava – krátke orestovanie alebo príprava na pare je tá správna cesta. Vybranú zeleninu a najmä ovocie si doprajte predovšetkým v surovom stave.

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.