projekt poisťovne logo generali

Návod, ako začať s vegánskym stravovaním

25. 11. 2022

Vegánstvo je v súčasnosti horúcou témou a niet sa čomu čudovať – podľa najnovších štúdií je vegánsky životný štýl najzásadnejším spôsobom, ako znížiť negatívny vplyv na našu planétu. To však nie je jediným dôvodom, prečo sa vegánstvo dnes teší veľkej obľube. Okrem iného nepodporuje krutosť voči zvieratám, má pozitívny prínos na zdravie a životný štýl, ale aj na našu peňaženku.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému udržateľnosti. Tie najlepšie riešenia pre budúcnosť sú tie dlhodobé. Pre nás, v poisťovni Generali, je každý klient jedinečný a zaslúži si riešenia šité na mieru, ktoré ho podržia v každej životnej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Zmeniť stravovacie návyky môže byť ťažké a úplný prechod na vegánstvo si vyžaduje istú snahu. Ak však začleníte do svojho jedálnička jedno či dve vegánske jedlá týždenne, môže to mať pre vás zásadný význam. Pripravili sme pre vás 10 tipov, ktoré vám pomôžu na ceste k vegánstvu.

1. Pomaly, ale isto

Ak chcete vidieť výsledky, prechod na vegánstvo byť plynulý a zároveň by ste ho mali brať realisticky. Skúste do svojho jedálnička zaradiť vegánske jedlo postupne. Začnite s tým, že si vegánsky pokrm doprajete každý pondelok a keď si na to zvyknete, pridajte ďalšie dni. Meňte svoje obľúbené jedlá na vegánske, až kým ich úplne nenahradíte.

2. Prispôsobte svoje obľúbené jedlá

Aby ste si uľahčili začiatok, odporúča sa vyskúšať vegánske verzie obľúbených jedál. Napríklad mleté mäso vo fašírkach môžete nahradiť šošovicou, fazuľou alebo zeleninou, alebo si môžete pripraviť vegánske bryndzové halušky.

👉 Chutné kompletné vegánske menu

3. Nezabudnite na dostatok bielkovín

Doprajte si tofu, fazuľu, šošovicu či cícer, aby ste si zabezpečili dostatočný prísun bielkovín. Odporúča sa 0,8 g bielkovín na kilogram telesnej váhy. Ak chcete zistiť správne množstvo pre vás, vynásobte svoju váhu hodnotou 0,8 g alebo použite kalkulačku príjmu bielkovín. A nezabudnite – ak pravidelne cvičíte, bielkovín budete potrebovať viac.

shutterstock_1619848795.jpg

4. Doprajte si vitamín B12

Vitamín B12 zvyčajne získavame konzumáciou rýb, mäsa či vajec, no dennú dávku si zabezpečíte napríklad aj z raňajkových cereálií. Ide o dôležitý vitamín, pretože jeho nedostatok sa prejavuje únavou, celkovou slabosťou. Ak máte podozrenie, že ho neprijímate dosť, stačí sa poobzerať po výživových doplnkoch.

5. Myslite na zvieratá, životné prostredie a zdravie

Okrem toho, že vegánstvo nepodporuje kruté zaobchádzanie so zvieratami, má aj mnoho zdravotných benefitov. Budete mať viac energie, kvalitnejší spánok a budete sa cítiť ľahšie a aktívnejšie. Z dlhodobého hľadiska nie je prínos vegánskeho životného štýlu zanedbateľný. Vegánsku stravu výskumy spájajú s nižším tlakom, nižším výskytom srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky a dokonca niektorých typov rakoviny.

A to nehovoríme o vplyve na životné prostredie. Štúdie ukázali, že vegánske stravovanie znižuje negatívny vplyv na planétu vďaka znižovaniu skleníkových plynov či obmedzenia využívania pôdy a vody.

👉 O čom je vegánstvo – na čo dbať a na čo si dať pozor

6. Ušetrite

Častým mýtom je, že vegánska strava je drahá. Ak však varíte doma, váš týždenný nákup môže byť omnoho lacnejší. Ovocie, zelenina, šošovica a fazuľa sú relatívne lacné položky, preto môžete variť vegánske jedlo aj s obmedzeným rozpočtom.

7. Podporte svoju komunitu

Ak kupujete produkty na miestnom trhu alebo v menších potravinách znamená to, že podporujete malých podnikateľov namiesto veľkých spoločností. Väčšinu ovocia a zeleniny si totiž môžete kúpiť lokálne vo vašom okolí, čím pomáhate miestnym podnikateľom a vaše peniaze sa vracajú späť do vašej komunity.

shutterstock_1499488313.jpg

8. Oklamte svoj mozog

Niektoré suroviny majú „mäsovú“ štruktúru alebo chuť, hoci mäso neobsahujú. Patrí medzi ne napríklad tofu, fazuľa alebo huby. Keď ich správne ochutíte, budete mať pocit, akoby ste jedli mäso. V čínskej kuchyni sa zase fermentácia používa na dosiahnutie mäsovejšej chuti. Na začiatku svojej cesty za vegánstvom vám tieto triky, ako oklamať mozog, môžu skutočne pomôcť. Uvidíte, že postupom času si na mäso už ani nespomeniete.

9. Používajte prebytkové ovocie a zeleninu alebo začnite s pestovaním

Vďaka prebytkovým plodinám prispejete k znižovaniu odpadu a navyše ušetríte. Jablká, hrušky a slivky sú častým prebytkovým ovocím a pestovatelia ich radi darujú svojim susedom. Ak máte záhradu, môžete si v nej vyčleniť miesto na pestovanie rôznych plodín. Je to navyše skvelý spôsob, ako zapojiť celú rodinu a učiť deti, odkiaľ pochádza jedlo a ako sa mení na chutné pokrmy.

👉 Pestujte si doma zeleninu aj bez záhrady. Je to jednoduchšie, ako by ste čakali

10. Vstúpte do miestnych vegánskych skupín a zoznámte sa s ďalšími vegánmi online

Cesta za vegánskym životným štýlom nie je ľahká, preto je dobré byť informovaný a zapájať sa do miestnych vegánskych komunít. Ak nemáte času nazvyš, skúste hľadať online, napríklad na sociálnych sieťach. Na príklad na Instagrame nájdete mnoho vegánskych účtov s inšpiráciou a užitočnými radami, ktoré spravujú špičkoví odborníci na výživu.

ZDROJE:

https://josephpoore.com/Science%20360%206392%20987%20-%20Accepted%20Manuscript.pdf

https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/p07phy2j/football-going-vegan

https://www.health.harvard.edu/blog/how-much-protein-do-you-need-every-day-201506188096

https://www.vrg.org/nutrition/protein.php

https://www.vegansociety.com/go-vegan/why-go-vegan

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.