projekt poisťovne logo generali

Stret so zverou, živel či úraz dopravovaných osôb: kedy sa môžete spoľahnúť na povinné zmluvné poistenie?

26. 08. 2022

Každý vlastník auta na Slovensku má zákonnú povinnosť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Dôvodom je zabezpečenie prostriedkov na vyplatenie škody, ktorú svojim vozidlom spôsobíte na majetku či na živote iných. Z PZP sa teda uhrádzajú najmä škody iných osôb a nie tie, ktoré vznikli vám. Aby boli v prípade nehody kryté aj náklady na opravu vášho vozidla, je potrebné mať uzatvorené havarijné poistenie. V opačnom prípade si ich hradíte sami.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému kúpe auta. Buďte na cestách zodpovední a opatrní, aby ste vždy šťastne dorazili do cieľa. V poisťovni Generali vám radi pomôžeme nájsť to vhodné poistenie, ktoré bude vaše auto kryť v každej situácii. Navštívte svoju najbližšiu pobočku.

Balíček M povinného zmluvného poistenia od poisťovne Generali kryje škody na zdraví a materiálne škody a samozrejmosťou sú aj asistenčné služby KLASIK. Ak by ste však chceli od vášho PZP viac, rozšírené krytie vám zabezpečia balíčky L a XL. Tieto balíčky zabezpečia krytie škôd aj na vašom vozidle. Pri ktorých rizikách vás ochráni vaše PZP a kedy je potrebné havarijné poistenie?

  • Chcem sa poistiť proti riziku stretu so zverou. Aké poistenie potrebujem?

Ak sa pohybujete v oblastiach s frekventovaným pohybom zveri na cestách, už aj jeden nešťastný incident, keď vám zviera skočí do cesty a vy sa nevyhnete zrážke, môže spôsobiť značné škody. Ak proti tomuto riziku nie ste poistený, škody spôsobené zverou hradíte z vlastného vrecka. Aj v tejto situácii vás môže ochrániť vaše PZP od poisťovne Generali, ak si zvolíte balíček XL.

shutterstock_1162082479.jpg

  • Odletel kameň (vinníka nie je možné určiť) a spôsobil mi škodu na čelnom skle. Pokryje moje PZP výmenu skla?

Už aj menšie poškodenie čelného skla môže byť problémom, ak vás zastaví policajná hliadka. Ak máte v zóne čistenia stieračmi poškodenie väčšie ako 20 mm, môžete si koledovať o pokutu. Okrem toho vám toto poškodenie spôsobí problémy aj pri technickej kontrole.

Ako je všeobecne známe, vaše povinné zmluvné poistenie nehradí škody vzniknuté na vlastnom čelom skle. Máte však možnosť si toto krytie dojednať ako pripoistenie k niektorému z balíčkov PZP.

  • Ak by nastala povodeň, víchrica alebo iná živelná pohroma, uhradí PZP škody vzniknuté na mojom aute?

V dobe klimatických zmien sú extrémy počasia, ktoré spôsobujú škody na majetku, čoraz častejšie. Chráňte pred nimi aj svoje auto. Ak si zvolíte balíček L alebo XL povinného zmluvného poistenia, poškodenia spôsobené prírodnými živlami budete mať hradené.

shutterstock_685711540.jpg

  • Hradí povinné zmluvné poistenie úraz dopravovaných osôb alebo vodiča?

K nešťastiu môže dôjsť na cestách v priebehu niekoľkých sekúnd. Je preto dobré byť pripravený aj na tie najhoršie situácie, keď dôjde k zraneniu. V rámci balíčkov L a XL povinného zmluvného poistenia od Generali si môžete dojednať poistenie, ktoré kryje riziko smrti, trvalých následkov a nevyhnutného liečenia zranení spôsobených úrazom dopravovaných osôb vrátane vodiča.

  • A čo ak sú poškodené alebo odcudzené veci, ktoré sa nachádzali v aute?

Okrem poistenia samotného auta si môžete poistiť aj batožinu a niektoré prepravované veci. PZP však tieto škody nekryje. V prípade, že sa poškodia alebo zničia v dôsledku dopravnej nehody alebo živelnej udalosti, alebo vám budú odcudzené, je potrebné sa proti tomuto riziku chrániť v rámci havarijného poistenia od Generali.

shutterstock_1122822467.jpg

  • V dôsledku defektu alebo výtlku na ceste sa mi poškodila pneumatika. Môžem sa spoľahnúť na svoje povinné zmluvné poistenie?

Ak sa vám poškodila pneumatika následkom defektu, prípadne defektom pri dopravnej nehode, tieto škody vám pokryje balíček XL povinného zmluvného poistenia od poisťovne Generali. Keď však došlo k poškodeniu disku a pneumatiky z dôvodu zlého stavu vozovky a výtlku na ceste, túto škodu vám pokryjú balíčky L aj XL.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.